Kuře za 14 milionů. Ve Venezuele potřebujete na obyčejný nákup tašku peněz

Autor: Mii, ČTK - 
21. srpna 2018
18:02

Někdy je těžké si představit, jak hluboká krize na druhém konci světa panuje. Fotografie to ale ukážou přesně. Chudá Venezuela neustále se potácející na hraně hospodářského kolapsu zažívá tak enormní hyperinflaci, že na nákup obyčejného zboží potřebujete doslova hromadu peněz. Tato hromada přitom velkou hodnotu nemá – i člověk, který vlastní miliony venezuelského bolívaru, ve skutečnosti má jen pár českých korun.

Rulička toaletního papíru za 2,6 milionu bolívarů. Dvoukilové kuře za 14,6 milionu bolívarů. Kilo sýra za 7,5 milionu bolívarů. Taková je realita v jihoamerické Venezuele pod vedením socialistické vlády prezidenta Nicoláse Madura. Hyperinflace vystoupala do astronomických výšin a dostala se na hranu únosnosti.

I proto prezident Maduro oznámil dramatické reformy, které hospodářský propad mají zastavit. Změny začínají zavedením nových bankovek, na kterých je škrtnuto pět nul – mimo jiné právě proto, aby člověk na nákup potravin nepotřeboval trakař peněz. V budoucnu má navíc o více než 3000 procent stoupnout minimální mzda a Maduro slíbil, že zvýší ceny benzinu na mezinárodní úroveň.

Podle agentury AP se ale kritici domnívají, že tyto změny situaci ve Venezuele jen zhorší a hyperinflaci ještě urychlí.

Podnikatelé se rovněž obávají, že prudký růst mezd způsobí, že nebudou schopni platit zaměstnance bez toho, aby prudce zvýšili ceny. Například Jesús Pacheco, který má ve svém řeznictví v Caracasu šest zaměstnanců, v neděli řekl, že nebude mít jinou možnost, než část z nich propustit, pokud chce v činnosti pokračovat.

Co je to hyperinflace

Hyperinflace patří mezi jeden ze tří druhů inflace. Jde o stav, kdy inflace přesáhla sto procent během několika po sobě jdoucích let. Z hlediska ekonomiky to znamená rozpad peněžního systému, peníze se stávají znehodnocenými a přestávají plnit svou hlavní funkci – uchovávání hodnoty.

Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) by inflace letos ve Venezuele měla překonat jeden milion procent. Kvůli aktuálnímu stavu je těžké najít papírové peníze – největší bankovka v současném hotovostním stavu je 100 tisíc bolívarů, což při běžně používaném směnném kurzu na černém trhu odpovídá méně než třem americkým centům. Za šálek kávy tak člověk zaplatí dva miliony bolívarů.

V rámci nové měny budou zavedeny dvě mince a papírové bankovky v hodnotě od dvou do 500 bolívarů. Nejnižší hodnota bude tedy představovat současnou kupní sílu 200 tisíc bolívarů a nejvyšší 50 milionů bolívarů. Stará a nová měna zůstanou po určité přechodné období v oběhu společně.

Země na pokraji kolapsu

Venezuela kdysi patřila mezi nejvíce prosperující země Latinské Ameriky. Vlastní například největší prokázané zásoby ropy na světě. Propad cen ropy doprovázený korupcí a špatným hospodařením však za posledních 20 let způsobily, že země se ocitla v prozatím nejhorší ekonomické krizi.

Venezuelská opozice viní z aktuální situace autoritářskou vládu prezidenta Nicoláse Madura. Ta mimo jiné znárodnila řadu soukromých podniků, které pak zkrachovaly. V zemi kolabují i veřejné služby, stále častější jsou mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody. Maduro tvrdí, že za krizi může opozice a kapitalistické síly z USA či Kolumbie, které se tak snaží jeho vládu svrhnout.

Video Výbuch: Venezuelský prezident Nicolás Maduro se stal terčem neúspěšného atentátu. - Reuters

skp705 ( 21. srpna 2018 20:10 )

tohle je prispevek ze "studene valky" jako kdysi za komunismu?

skp705 ( 21. srpna 2018 20:07 )

gral, tady v USA se rika, ze Venezuela je na tom tak spatne, protoze se snazi nastolit socialismus, co vy na to?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud