Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

„Svrhněte vládu,“ vyzval Guaidó. Maduro byl připraven uletět, Rusové zasáhli, Trump hrozí

Aktualizováno -
1. května 2019
08:15
Autor: ČTK - 
30. dubna 2019
14:25

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó v úterý vyzval armádu a lid ke svržení vlády Nicoláse Madura, přičemž prohlásil, že má podporu mnoha vojáků. Autoritářský prezident Maduro byl v úterý připraven odletět do exilu na Kubu, kvůli nesouhlasnému postoji Rusů ale svůj názor změnil. V rozhovoru se zpravodajskou stanicí CNN to prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. A americký prezident Donald Trump Kubě pohrozil.

Maduro čelí tlaku opozice vedené Juanem Guaidóem, kterého uznává řada zemí včetně USA prozatímním prezidentem, aby odstoupil. „Měl na ranveji letadlo, byl připraven ráno odejít,“ řekl šéf diplomacie USA Pompeo. „Rusové poukázali na to, že by měl zůstat,“ dodal s tím, že Maduro by zamířil do Havany.

Na dotaz, zda by Madurovi bylo umožněno bezpečně odletět na Kubu, Pompeo odmítl odpovědět. „Pan Maduro rozumí tomu, co se stane, pokud do letadla nastoupí,“ odpověděl Pompeo.

Trumpova hrozba Kubě

Prezident USA Donald Trump vedle toho pohrozil Kubě dalším embargem a tvrdými sankcemi, pokud kubánské vojenské jednotky ve Venezuele neskončí s údajným zabíjením lidí a protiústavními činy.

Situace ve Venezuele je mimořádně napjatá, vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó vyzval armádu a lid ke svržení vlády prezidenta Nicoláse Madura. „Pokud kubánští vojáci a milicionáři okamžitě NEUKONČÍ vojenské a další operace, jejichž účelem je zabíjet a ničit ústavu Venezuely, bude na ostrov Kuba uvaleno plné a naprosté embargo společně s nejvyššími sankcemi,“ pohrozil Trump a dodal: „Doufejme, že všichni kubánští vojáci se rychle a spořádaně vrátí na svůj ostrov.“

Guiadó vyzval ke svržení vlády lid i armádu

Lídr venezuelské opozice a šéf parlamentu Guaidó, který se od ledna snaží svrhnout autoritářského prezidenta Madura, vyzval v úterý armádu, aby podpořila závěrečnou fázi svržení vlády. Do ulic Caracasu poté vyšli příznivci Guaidóa.

Představitelé režimu nicméně trvají na tom, že armáda zůstala Madurovi věrná. Guaidó v úterý oznámil začátek závěrečné fáze svržení Madurovy vlády na videu, obklopen několika vojáky a po boku s opozičním lídrem Leopoldem Lópezem, který je už dva roky v domácím vězení.

Nyní je ale už López na svobodě, podle několika zdrojů díky vojákům loajálním Guaidóovi. Video bylo natočeno v úterý ráno na vojenské letecké základně Franciska Mirandy, nazývané též La Carlota, na okraji Caracasu. Základna leží ve stejné čtvrti, z níž venezuelský ministr komunikací Jorge Rodríguez hlásil potlačování menší skupiny zrádců režimu. Opoziční televize TV Venezuela posléze zveřejnila video z okolí letecké základny, na němž jsou vidět skupiny lidí a vojáků a kouř. Podle televize jde o slzný plyn.

Přijde rozhodující moment 1. května?

Rozhodující fáze převzetí moci začala dnes. Armáda je na straně lidu a na straně ústavy,“ uvedl Guaidó na videu natočeném den před velkou demonstrací, kterou už dříve svolal na 1. května. Ta má být podle něj i podle některých analytiků rozhodující pro konec Madurova autoritářského režimu.

„Jako prezident Venezuely a legitimní šéf ozbrojených sil vyzývám všechny vojáky, aby nás podpořili v souladu s ústavou v tomto nenásilném boji,“ uvedl na videu Guaidó, který se letos v lednu z pozice šéfa parlamentu prohlásil prezidentem. Učinil tak poté, co poslanci neuznali nový Madurův mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Guaidó po Lópezově boku také uvedl, že má podporu mnoha vojáků. López patří k nejznámějším lídrů venezuelské opozice, za protivládní protesty z roku 2014 byl odsouzen ke 13 letům a devíti měsícům vězení za podněcování násilí. Několik let strávil za mřížemi, než byl v létě 2017 poslán do domácího vězení.

Zahraniční lídři „puč“ podporují

Také bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton vyzval venezuelskou armádu, aby podpořila opozici. Bolton rovněž apeloval na venezuelského ministra obrany Vladimira Padrina, předsedu venezuelského nejvyššího soudu Maikela Morena a velitele prezidentské gardy Ivána Hernándeze Dalu, aby dostáli svým závazkům a zajistili poklidné předání moci Guaidóovi. Podle Boltona tato trojice vrcholných venezuelských činitelů souhlasila během uplynulých rozhovorů s opozicí, že Maduro musí z funkce odejít.

„Musí být připraveni jednat toto odpoledne a tento večer, aby přivedli další vojenské síly na stranu prozatímního prezidenta,“ řekl Bolton. Rovněž poznamenal, že nynější situace v zemi není pučem, neboť Guaidó je řadou zemí včetně USA uznáván jako prozatímní prezident.

O zapojení venezuelské trojice do snahy o obnovu ústavního pořádku v zemi hovořil podle Reuters rovněž zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams. „Konají se zajímavá jednání Venezuelanů uvnitř režimu a mimo režim o návratu k ústavě,“ řekl Abrams. „Vyjednávali dlouho o způsobech obnovy demokracie, ale zdá se, že dnes se neposunou kupředu,“ dodal.

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové uvedl, že britská vláda podporuje obnovu demokracie ve Venezuele, že tamní lid „už trpěl dost a Madurův režim musí skončit“.

Podporu venezuelské opozici opět vyjádřil i generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro. Za historický moment pro návrat demokracie a svobody do Venezuely označil úterní den předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani, který přivítal i zprávu o osvobození významného opozičního lídra Lópeze z domácího vězení.

K pokojné změně režimu ve Venezuele vyzvala i mluvčí španělské vlády a ministryně školství Isabela Celaáová, která varovala před „krveprolitím“. „Podporujeme okamžité prezidentské volby,“ uvedla v úterý před novináři po zasedání vlády.

Ministr obrany: Nová agrese divoké opozice

Ministr obrany Padrino řekl, že odmítá „toto pučistické hnutí, jehož cílem je rozpoutat násilí“. Dodal, že armáda „nadále rozhodně brání ústavu a legitimní úřady“ a že všechny vojenské jednotky v celé zemi „se hlásí jako normálně“ ve svých kasárnách a základnách.

V pozdějším televizním vystoupení ohlásil, že jeden voják věrný Madurovi byl zraněn střelbou u základny La Carlota. Pučisté jsou podle něj právě poráženi a většina se jich z ulic stáhla. Dnešní události označil za nevýznamné. Armáda podle něj „tuto novou agresi“ opozice vedené Spojenými státy odmítá. O protistraně hovořil jako o „divoké opozici, která nemá smysl pro vlastenectví“.

Přetáhnout Padriniho na druhou stranu se pokoušel americký senátor Marco Rubio.„Lide Venezuely, přišel rozhodující moment obnovit v zemi svobodu,“ napsal na twitteru příspěvek mířící přímo na ministra obrany.

Maduro vyměnil šéfa rozvědky

Sám Maduro ve státní televizi uvedl, že se rozhodl udělat výměnu na postu šéfa rozvědky. Tajnou službu nově povede Gustavo Gonzáles, nahradí dosavadního ředitele Manuela Figueru, který prý napsal Madurovi otevřený dopis, v němž se kriticky vyjádřil k jeho vládě a uvedl, že je čas zemi přebudovat.

Nejmenovaný americký činitel AP pravost dopisu potvrdil a sdělil, že Figuerova manželka je nyní za hranicemi Venezuely. 

deratizater ( 1. května 2019 12:16 )

chce se přiživit a ovládnout těžbu surovin

PPP150W ( 1. května 2019 10:23 )

V Německu chybí Lenin?

cid2000 ( 1. května 2019 09:33 )

Jde hrůza z toho co dokáži američané ve světě udělat za neštěstí a
rozracet státy a celé oblastí kvůli ropě,plynu,nerostům zbraním
atd.Uplácet politiky,neakceptovat volby, zvolené politiky. Jsou na úrovni
fašistů. USA dnešní doby = neštěstí pro planetu!

Jana40 ( 1. května 2019 07:44 )

Proc amerika vsechno rozesira? To uz fakt nechapu..

Desterz ( 1. května 2019 07:42 )

Takže teď už může být Guaidó zákonem stíhán za pokus o násilný
puč. Myslím, že si tím velice pomohl. Je skutečně tak hloupý nebo ho jeho
vládci loutek do tak p!tomého činu dotlačili násilím??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa