„Velmi drahé“ léky zamíří mezi strádající lid. Objednávku z Ruska Maduro hájí

Autor: ČTK - 
19. února 2019
10:50

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v televizi ohlásil nadcházející dodávku stovek tun léků, zaslaných z Ruska. „Ve středu legálně dorazí 300 tun humanitární pomoci z Ruska,“ prohlásil Maduro s tím, že půjde o „velmi drahé“ léky, za které venezuelská vláda „důstojně zaplatí“.

Současně znovu odmítl vpustit do strádající země americkou humanitární pomoc a léky, jak se domáhá opozice. Podle něj jde o „politickou show“ a „past“, nastraženou na žádost opozičního předsedy parlamentu Juana Guaidóa, kterého jako dočasného prezidenta podle agentury AFP uznala padesátka zemí světa. Guaidó již dříve prohlásil, že bez humanitární pomoci hrozí v bídou sužované Venezuele smrt až 300 tisíc lidí.

Humanitární pomoc čeká na hranicích

Madurův režim se snaží zabránit tomu, aby opozice dostala do země potraviny a léky, které zejména Spojené státy dopravují na hranici sousední Kolumbie. Caracas v pondělí oznámil, že hodlá distribuovat vlastní humanitární pomoc pro chudé Kolumbijce, a také posiluje přítomnost vojáků u hranice s Kolumbií.

Autoritářský prezident Maduro tvrdí, že Venezuelané humanitární dodávky ze zahraničí nepotřebují a označuje organizaci pomoci za opoziční show. Tvrdí také, že dodávky humanitární pomoci mají předcházet vojenské intervenci Spojených států ve Venezuele. Madura jako prezidenta stále uznává řada států, včetně Ruska, Číny nebo Turecka.

Humanitární pomoc pro Venezuelce čeká na hranicích. Jsou připravené potravinové balíčky, léky a další nezbytnosti.Humanitární pomoc pro Venezuelce čeká na hranicích. Jsou připravené potravinové balíčky, léky a další nezbytnosti. | Reuters

Opozice potřebuje podporu armády

Guaidó, který je od ledna předsedou venezuelského parlamentu, se prohlásil prozatímním prezidentem během demonstrací 23. ledna. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový prezidentský mandát Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Guaidóa uznaly za hlavu Venezuely USA i další americké země, posléze se přidaly i státy evropské a další. Opozice ale nyní potřebuje hlavně dostat na svou stranu armádu. Na vojáky znovu apeloval americký prezident Donald Trump, aby se přidali na stranu opozice. V opačném případě je prý nečeká „žádná budoucnost, žádné východisko“ a „ztratí vše“.

Venezuelská krize

Guaidó svolal na nadcházející sobotu demonstrace po celé zemi, které mají tlačit na armádu, aby do Venezuely pomoc vpustila. Země čelí nejhorší politické a hospodářské krizi ve své historii, vyznačující se hyperinflací a nedostatkem základních potřeb.

Agentura TASS připomněla, že minulý týden do Venezuely bylo dopraveno více než 60 kontejnerů s 933 tunami léků z ciziny, hlavně z Číny a také z Kuby. Maduro dnes ohlásil, že v příštích dnech budou ohlášeny dodávky dalších léků či surovin potřebných pro jejich výrobu.

PPP150W ( 19. února 2019 23:15 )

Ropu potřebuje každý. Rusové sice nenapadli Irák, ale třeba Afganistán ano. Nicméně připravit zemi o ropné bohatství ještě neznamená tuto zemi napadnout. Stačí poskytnout vojenskou pomoc a podporu. Myslíte, že tak činí pro Madurovy, hezké oči? Ruskými zbraněmi je Venezuela napěchovaná. Rusové si z Venezuely udělali vazala a naprosto nemají zájem na změnách, které tam probíhají. Oni nepotřebují žádné změny. Nepotřebují, aby lidé měli možnost otevřeně projevit názor a vůli. Potřebují poskoka velícího armádě, která je připravena zakročit proti vlastnímu národu. A v Madurovi dychtícím po bohatství a moci ho mají. Kdo mu asi nakukal aby odmítnul humanitární pomoc od Američanů? On už dávno nemá vlastní vůli. Je to Putinův kašpárek na nitkách. Do podobné situace se dostal i Assad, i když ne kvůli ropě, která v Sýrii téměř žádná není, ale pro změnu ze strategického hlediska. USA a Rusko je jeden šmejd vedle druhého, jen si každý prosazuje své zájmy jinak. Výsledek je stejný. Utrpení a bída lidu, jehoš země by mohla být bohatá a prosperovat. V tom má remcal pravdu.

1912 ( 19. února 2019 17:39 )

Zločinci USA nejdříve samé embarga,sankce proti Venezuele a pak humanitární pomoc ???At táhnou !!!

victor1 ( 19. února 2019 15:14 )

Opozice potřebuje podporu armády. ============================= No dobře,ale to by byla občanská válka,protože opozice nemá ani z daleka podporu většiny obyvatelstva.A ty zbraně mezi lidmi jsou.

doktormediciny ( 19. února 2019 12:39 )

Hm no...Je to asi porad lepsi, nez obcanska valka.Otazka je, jak dlouho to vydrzi...

remcal ( 19. února 2019 12:15 )

Rusové Madurovi chrání pr..el, protože potřebují ropu, zrovna jako Američani. Každopádně tím kdo prohrává, je venezuelský lid, protože Maduro se napakuje ještě víc než je a lidé budou nadále dřít bídu s nouzí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud