Armáda blokuje humanitární pomoc. „Totéž co genocida,“ míní opoziční vůdce Venezuely

Autor: ČTK - 
12. 2. 2019
06:52

Venezuelský opoziční vůdce Juan Guaidó uvedl, že jeho tým v pondělí doručil první zásilku humanitární pomoci do země. Nespecifikoval však, jak dodávku obdržel, uvedla agentura Reuters. Režim zvoleného prezidenta Nicoláse Madura dosud přísunu pomoci zvenčí brání.

Guaidó zveřejnil na twitteru video, kde je obklopen hromadou bílých krabiček s vitamínem C a výživovými doplňky. Neuvedl ale, odkud a ani od koho léky pocházejí. „Dnes jsme doručili první dar či první zásilku humanitární pomoci. Není jí mnoho, protože víte, že armáda dosud blokuje hranici,“ řekl 35letý politik.

Guaidóa, který se minulý měsíc prohlásil za dočasného prezidenta Venezuely, už uznalo jako úřadující hlavu státu na 50 zemí včetně Česka. Opozice i tyto státy nepovažují loňské volby za demokratické a požadují vypsání nových.

Venezuelská opozice koordinuje snahy západních států, firem a organizací o doručení pomoci do země, kde se v posledních letech kvůli hospodářskému kolapsu rozšířila podvýživa a nemoci. Maduro tvrdí, že pověsti o naléhavé humanitární potřebě ve Venezuele jsou výmysl, jímž chce Washington odůvodnit intervenci. Poslání pomoci Maduro označil za politickou show. Nedostatek potravin a léků ve Venezuele je podle něj důsledek amerických sankcí.

Guaidó: genocida na hranicích

Několik tun potravin a léků poslaných Spojenými státy je od čtvrtka ve skladech zřízených v kolumbijské pohraniční Cúcutě. Průjezd přes most z venezuelské strany ale blokuje armáda s pomocí kontejnerů a cisterny. Dosud nejsou žádné známky toho, že by tato pomoc opustila sklady a byla přepravována do Venezuely.

Guaidó apeloval na venezuelskou armádu, aby pomoc dovolila převézt do země. Podle něj je bránění humanitární pomoci téměř totéž co genocida. Řekl také, že než vojáci pomoc vpustí, budou kromě Cúcuty zřízena sběrná místa pomoci také v Brazílii a karibských ostrovech. Na jeho pokyn pak budou zásilky současně dovezeny do Venezuely.

1912 ( 12. února 2019 19:06 )

vždyt ti všechni hyspáni jim dělají ty nejhorší práce po celých státech

konimrd ( 12. února 2019 09:01 )

doufejme že vojáci USA maj u zdi s Mexikem pořádně nabito, aby tu pakáž nemakačenků mohli odeslat do věčných lovišť k velkému Manituovi

simeone ( 12. února 2019 08:39 )

Řádně zvoleným prezidentem je Maduro a žádný Kvído.Líbí se mně, jak naše novinářská žumpa a další lepšolidi kvičí.

1912 ( 12. února 2019 07:22 )

Nejdříve zločinci USA zavedou ebarga a sankce které vnutí celému světu té Venezuele ohledně ropy kterou nemohli těžit a byli vyhnání nechají je vyhladovět po několik let a nyní pomoc ?jistě opět dělat z lidí hlupáky a oblbovat svět jací jsou milosrdní ano vidíme na té zdi u Mexika co staví kdy všechny ty středoamerické země vydrancovali a jejich nerostná bohatství aniž by jim pomohli jen dosadit ty lumpy co jim slouží ale ty uprchlíky nechtějí !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa