Zeman varoval kvůli Venezuele osudem Husáka. U Trumpa přiznal zavřené dveře

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
10. 2. 2019
18:55

Na dopis do Venezuely nemá odpověď a pozvání od amerického prezidenta Donalda Trumpa se zadrhlo. Nejen to přiznal prezident Miloš Zeman, který byl v neděli hostem pořadu Prezidentský Pressklub na rádiu Frekvence 1. Zeman prozatimního venezuelského prezidenta Juana Guaidóa tento týden pozval na návštěvu Česka. Nyní ho ale na dálku varoval před vojenskou intervencí „zahraničních protektorů“.

Česká republika uznala Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely v pondělí 4. února, prezident Zeman mu následně vyjádřil podporu a pozval ho do Česka. Zdůraznil také to, že Venezuela potřebuje svobodné volby. Na otázku, zda už od venezuelského opozičního vůdce obdržel odpověď, uvedl, že „samozřejmě ne“.

„Žádná reakce není a ještě nějakou dobu nebude. Když se teď o tom bavíme, znepokojuje mě to, že se debatuje o vojenské intervenci ve Venezuele,“ zmínil prezident Zeman. Narážel na spekulace o možném americkém vojenském zásahu, o němž Guiadó uvažuje. „Nemám rád latinskoamerické diktátory, to po mně nikdo nemůže chtít. Také nemá rád intervence, zvací dopisy nebo okupace,“ prohlásil. 

„Pozor na zahraniční protektory“

„Pokud Juan Guiadó nedokáže vyřešit problém v rámci Venezuely a obrátí se na zahraniční protektory, skončí jako venezuelský Husák,“ dodal k otázce Venezuely. Během rozhovoru pro Frekvenci 1 také krátce zmínil schůzku se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Osobní setkání je prý v nedohlednu.

Prezident odkázal na projev amerického velvyslance v Česku Stephena Kinga, ten se nechal slyšet, že prezident Trump je stejně jako Zeman obviňován z toho, že je ruský agent a že by „nedělalo dobrotu, kdyby se dva ruští agenti spolu setkali“. 

„Prezident Trump mě kdysi telefonicky pozval na tuto schůzku. Pak už bylo mlčení. Když mě někdo pozve, rád přijdu. Když mě nepozve, nezblázním se z toho,“ uvedl. 

Video „Á, pussy.“ Zeman dostal speciální bonbony z USA a pookřál - Frekvence 1
360p

Venezuelská krize

Venezuela si už několik let prochází hospodářskou a humanitární krizí, za kterou je podle mnohých zodpovědný prezident Nicolás Maduro a jeho vláda, ta je také viněna z pronásledování opozice a z porušování lidských práv. Kvůli krizi ze země uprchly asi tři miliony obyvatel.

Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil 23. ledna prezidentskou přísahu poté, co parlament neuznal Madurův druhý prezidentský mandát, protože vzešel z nedemokratických voleb. Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem. Učinily tak i další státy EU a vyzvaly k novým volbám. Naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim.

Video Zeman pro Blesk: Blbci u Palacha, vyhazov za šikanu a odhalený důchod - Blesk TV
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
satanas ( 11. února 2019 09:22 )

Tezke naopak neni tipnout si kdo byse rad zasunul do hnUSAcky pWdele pokud by tam bylo jeste volne misto!

1912 ( 11. února 2019 07:27 )

Guaido dosazený president CIA !Kde je dnes Venezuela na pokraji té bídy mohou jen ty embarga ze strany USA co vyhlásili i ostatní spojenci proti Venezuele kdy před asi 20lety museli opustit drancování a těžbu jejich ropy !A nyní opět zájem možná ale vojensky jak se dostat k té ropě !! !!

anonym01 ( 10. února 2019 21:47 )

zeman je svůj. Nenechá si diktovat a vnucovat názory jinych. asi není az tak prokremelsk. proto to zklamani rudych fašounu

anonym01 ( 10. února 2019 21:42 )

Zeman si dela p..y a užívá si to. Vzhledem k jeho věku si to muze dovolit k tem kteří si to nechaji libit. Ti u Zemana nejsou blbčci. Musím se mu smát.

jentakjenkobliha ( 10. února 2019 20:49 )

Vem sebou Emana.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa