Venezuela nepustila za lídrem delegaci europoslanců. Šlo o provokaci, tvrdí

18. 2. 2019
11:40

Venezuelské úřady nepustily do země skupinu europoslanců, kteří v neděli přiletěli na letiště ve venezuelském městě Maiquetía na oficiální pozvání venezuelského parlamentu. Delegace, vedená španělským europoslancem Estebanem Gonzálezem Ponsem, se chtěla sejít s šéfem parlamentu Juanem Guaidóem, jehož od ledna přes 50 zemí uznalo jako dočasného venezuelského prezidenta. Venezuelské ministerstvo zahraničí schůzku označilo za konspiraci a provokaci.

„Sebrali nám pasy a neřekli ani důvod, proč nás vyhošťují,“ postěžoval si na videu zveřejněném v neděli na sociálních sítích Pons. Dodal, že přiletěli na oficiální pozvání parlamentní komise pro zahraniční záležitosti.

„Jsme první mezinárodní delegace, která přiletěla navštívit dočasného prezidenta Juana Guaidóa,“ dodal Pons, jehož doprovázeli nizozemská europoslankyně Esther de Langeová, Portugalec Paulo Rangel a Španělé José Salafranca, Juan Salafranca a Gabriel Mato. 

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza uvedl, že europoslanci byli informováni několik dní předem, že je venezuelské úřady do země nepustí. „Zamýšleli navštívit zemi s konspirativními cíli,“ uvedl Arreaza s tím, že šlo o další provokaci Západu.

Guaidó, který je od ledna předsedou parlamentu, se prohlásil prozatímním prezidentem během demonstrací 23. ledna. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový prezidentský mandát Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Guaidóa uznaly jako nejvyššího venezuelského představitele Spojené státy i další americké země, posléze se přidaly i státy evropské a jiné. Madura stále uznávají mimo jiné Rusko, Čína či Turecko.

Maduro čelí kritice za porušování lidských práv

Evropská unie jako celek Guaidóa výslovně neuznala, ale i ona označila loňské prezidentské volby ve Venezuele za nesvobodné. Evropský parlament ale v nezávazné rezoluci Guaidóa jako prezidenta uznal. Pons zopakoval, že europoslanci podporují Guaidóa v jeho snaze ukončit Madurovu autoritářskou vládu, vytvořit přechodný kabinet a uspořádat svobodné volby.

Delegace europoslanců z Venezuely také vzkázala, že požádá EU, aby vystoupila z mezinárodní kontaktní skupiny. Tu unie vytvořila spolu s Mexikem a Uruguayí a snaží se svobodných voleb dosáhnout prostřednictvím dialogu opozice s Madurem. Dialog ale venezuelská opozice odmítá s tím, že nejprve se musí Maduro vzdát moci. Jednání opozice s autoritářskou vládou v roce 2016 zprostředkoval Vatikán, skončilo ale nezdarem.

Venezuelská vláda je obviňována mimo jiné z porušování lidských práv, kvůli tomu se několik amerických zemí i organizací obrátilo na Mezinárodní trestní soud (ICC).

Tento týden vrcholí přípravy sobotní demonstrace, na kterou se venezuelská opozice snaží svolat co nejvíce lidí se záměrem přesvědčit armádu, aby nebránila vstupu humanitární pomoci do země. Tu Madurova vláda odmítá s tím, že jde o začátek vojenské intervence USA. Venezuelské úřady proto zvyšují přítomnost vojáků u kolumbijské hranice, u níž se v blízkosti kolumbijské Cúcuty pomoc soustředí. Maduro tvrdí, že Venezuela pomoc nepotřebuje a potraviny v humanitárních dodávkách označil za zkažené a kontaminované.

Video Venezuelský prezident Maduro hoduje ve slavné restauraci, zatímco lidé v jeho zemi trpí hladem - Instagram.com
1080p 720p 360p

1912 ( 19. února 2019 06:37 )

Co májí co dělat ty europosranci ve Venezuele !vměšovat se tak jako ti US zločinci !!No jo opět diktátoři z USA uvalili ty embarga i sankce tak musí se přidat ta EU hovada !!

satanas ( 18. února 2019 14:12 )

TY hoWada Americky vyhlasi Embargo ajak to dopadne je videt nejlip na "podvyzivenem" Kim Con Unovi" a "Vypasenych" severokorejcich..Jinak, 50 zemi uznava samozvance,,Kolik zemi, statu je na Zemekouli a kolik ztoho ho neuznava?

miano52 ( 18. února 2019 12:28 )

Americká klasika.Venezuelcům zablokují bankovní konta a pak posílají zbytky pro chudé Venezuelce.

Agent_007 ( 18. února 2019 12:14 )

Snad se toho i nás nedočkáme,kdy cizí státy nám budou určovat,kdo bude prezident.

simeone ( 18. února 2019 12:06 )

Vynikající práce Nicolasi, ještě jsi jim měl na zpáteční cestu dát pár kopanců aby si pamatovali, že nemají do věcí Venezuely strkat hnusné bruselské rypáky. Tak, ted mám dobrý pocit. Díky Maduro.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa