Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Při razii na Slovensku zatkli několik soudců. Měli vazby na stíhaného Kočnera

Aktualizováno -
11. března 2020
12:17
Autor: ČTK, sova - 
11. března 2020
08:25

Slovenská policie při středeční rozsáhlé razii zadržela více než desítku soudců, kteří jsou spojováni s kauzami stíhaného podnikatele Mariana Kočnera. Informovala o tom slovenská média. Kočner byl na konci února nepravomocně odsouzen spolu s exministrem hospodářství Pavolem Ruskem k dlouholetému vězení za padělání směnek. Podnikatel čelí rovněž obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality.

Mezi zadrženými je podle tisku místopředsedkyně slovenského nejvyššího soudu Jarmila Urbancová, která zmíněný soud řídí od loňského podzimu kvůli tomu, že tato nejvyšší soudní instance v zemi nemá svého předsedu.

Kriminalisté předvedli podle médií také soudkyni a bývalou náměstkyni na ministerstvu spravedlnosti Moniku Jankovskou. List Sme napsal, že na pracoviště elitní policejní jednotky v Nitře byl kromě soudců předveden z vazby také Kočner.

Po razii přišlo obvinení Kočnera z korupce

Slovenská policie po velké razii kromě zadržených soudců obvinila také kontroverzního podnikatele Kočnera, a to z korupce. Sdělil to jeho advokát.

V novodobé historii Slovenska jde o první akci svého druhu v takovém rozsahu. Loni policie několika představitelům slovenské justice zabavila kvůli jejich kontaktům s Kočnerem mobilní telefony. Následně bylo několik soudců postaveno mimo službu.

Po výslechu začali policisté převážet soudce podle Sme do věznic v okolí Košic na východním Slovensku, kde sídlí ústavní soud. Právě ústavní soud musí podle ústavy nejprve dát souhlas k uvalení vazby na soudce, a to na podnět generálního prokurátora. O samotném návrhu na vazební stíhání soudců by pak rozhodoval jiný soud.

Policie na sociální síti ráno pouze uvedla, že probíhá rozsáhlá akce jednoho z vyšetřovacích týmů, kterou nazvala „Bouře“. Případ zatím nekomentovala ani prokuratura.

Marian Kočner u soudu 15. ledna 2020Marian Kočner u soudu 15. ledna 2020 | Pluska.sk - Matej Kalina

Informace z mobilu pomohly s vyšetřováním Kuciakovy vraždy

Podle komunikace z Kočnerova mobilního telefonu, která unikla do slovenských médií, Jankovská ještě jako náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti pomáhala Kočnerovi v obchodním sporu se soukromou televizí Markíza o proplacení jedné ze zmíněných směnek; ředitelem a spolumajitelem televizní stanice byl v minulosti Rusko.

Podle médií mezi zadrženými soudci je také soudkyně jednoho z bratislavských okresních soudů, která ve sporu o proplacení směnky rozhodla ve prospěch jedné z Kočnerových firem a kterou Jankovská úkolovala.

Zmíněné informace z Kočnerova mobilního telefonu získala policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Investigativní reportér Kuciak psal také o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera.

offline ( 11. března 2020 16:28 )

Tak ještě dalších pár set a bude to všechno. A hlavně už nikdy nepouštět!

noel ( 11. března 2020 15:40 )

Zadržaných je ich len niekoľko , celkovo 18. /14 sudcov, 2 advokáti + 2 ďalší/.

jussuf ( 11. března 2020 12:37 )

bingóóó!!!!

bullshit ( 11. března 2020 12:35 )

...trochu jsi zaspal, dnes jdou na ruku velkému Andymu...

horalysa ( 11. března 2020 10:01 )

Myslí si snad někdo, že u nás je to jiné? Vždyť jsme byli léta společným státem. To se opravdu najde ještě člověk, který si myslí že se u nás někdo nedá podplatit? Tak to snad přiletěl s Marsu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud