Světoznámé Viktoriiny vodopády vyschly na okresní potůček. Přestanou lákat turisty?

Autor: ČTK, tva - 
7. prosince 2019
14:45

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček, napsala agentura Reuters. Místní se nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Na místě je v současné chvíli nezvykle vidět velká část kamenné stěny, přes níž za normálních okolností na kilometrové šířce padá řeka Zambezi do více než 100 metrů hlubokého kaňonu. Průtok Zambezi vždy kolísá v závislosti na ročním období, současný pokles hladiny je však podle místních nevídaný.

„V předchozích letech, když bylo sucho, tak to nebylo do takovéhle míry. Něco takového tady vidíme poprvé,“ řekl prodejce turistických suvenýrů, který má obchod v blízkém městě na zambijské straně. Tu se sousedním Zimbabwe spojuje jeden z pouhých čtyř silničních mostů na celém toku Zambezi. „Dotýká se nás to, protože klienti to uvidí na internetu... A už nebudeme mít tolik turistů,“ dodal.

„Pár kamenů na skále a trochu vody“

„Na moc vody to nevypadá,“ podotkl návštěvník z Německa při pohledu na vyschlé vodopády. „Pár kamenů na skále a mezi nimi teče trochu vody,“ popsal situaci student.

Místní vodohospodářské úřady uvádí, že nynější průtok Zambezi je nejmenší, jaký zaznamenali od roku 1995, a je hluboko pod dlouhodobým průměrem pro toto období roku. Prezident Zambie Edgar Lungu situaci nazval „neúprosnou připomínkou toho, co klimatická změna způsobuje našemu životnímu prostředí“.

Viktoriiny vodopády se kvůli suchu zmenšily nejvíce za desetiletí (6. 12. 2019)Viktoriiny vodopády se kvůli suchu zmenšily nejvíce za desetiletí (6. 12. 2019) | Reuters

Vědci ale vyzývají k opatrnosti při svádění současného stavu jen na klimatickou změnu. Nízký stav řeky je podle nich běžným úkazem. Klimatická věda by se měla podle badatelů řídit daty za desetiletí a ne za jednotlivá léta.

Stále prudší průtrže a delší sucha

V tomto případě je však podle vědců zarážející, jak často se v poslední době v oblasti vyskytují velká sucha - poslední bylo teprve před třemi lety. A s tím, jak se při nich řeka otepluje, se z ní následně odpařuje více vody.

Podle expertů klimatické změny v oblasti zřejmě způsobují pozdější příchod monzunových dešťů, stále prudší průtrže, které krajina nedokáže dostatečně zadržet, a delší období sucha. To všechno může mít souvislost s extrémními výkyvy hladiny řeky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jarabak ( 7. prosince 2019 19:11 )

a) Lidí v africe je moc. V některých regionech víc, než je Arfika schopná uživit. Ne že by to v Evropě bylo výrazně jinak. b) kolem těch vodopádů bával prales. Kde je? Přemýšlejte nad tím. je snadné všechno svést na bílého muže a jeho diesel, ale prostě nekácejte lesy, naopak je sázejte. Já vím, nebude pak kde bydlet, kde pěstovat žrádlo. To nás ale vrací k bodu a) Teprve až budete se svou přírodou a svými životy nakládat zodpovědně a přesto něco nebude v pořádku, tak vám rád pomohu. Ale podobnou mentalitu mají i lidé tady v Evropě. Tudíž budu mít co dělat sám se sebou. Nejdřív si odhlasují pečené holuby do pusy, pak se namnoží do astronomických počtů, všichni chtějí všechno, všude být, všechno mít. To nemůže dopadnout dobře.

agfor ( 7. prosince 2019 18:42 )

Oni však můžou všechno prožrat. Když dojdou penízky, natáhnou ruku, ukáží jak dětičky hladoví a celý svět pošle další drobáky. Jiná cesta je - vycestovat do EU a žít si ze štědrých dávek (vyšších, než je průměrný plat v Česku).

dama_s_kosou ( 7. prosince 2019 18:39 )

Asi si africani moc napousteli bazeny.

ivoadler ( 7. prosince 2019 15:42 )

Včera jsem na Prima ZOOM viděl právě Zambezi - řeku života. Říkal jsem si - to je paráda. Nejsem žádný rasista, ale zisky z turismu budou muset Afričani víc investovat do ochrany krajiny a ne je jen prožrat.

vaber ( 7. prosince 2019 15:42 )

jak stupidně myslí lidé je vidět z nadpisu, ze kterého čiší jen zájem o peníze od turisů a příroda je všem ukradená, ale bez zdravé přírody chcípne i člověk

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud