Greta (16) odmítla cenu a s ní milion korun. A pustila se znovu do kritiky vládců

Autor: ČTK - 
30. října 2019
12:21

Greta Thunbergová (16), mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu, odmítla v úterý přijmout ekologickou cenu, kterou uděluje Severská rada. Své rozhodnutí Thunbergová zdůvodnila tím, že ekologické hnutí nepotřebuje další ocenění, ale to, aby mocní lidé po celém světě začali naslouchat vědcům. S odmítnutím přišla i o v přepočtu více než milion korun.

Šestnáctiletá Thunbergová začala před rokem každý pátek demonstrovat před švédským parlamentem, aby přiměla politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Inspirovala tím studentskou kampaň, k níž se přidaly miliony mladých lidí po celém světě.

Na ekologickou cenu Severské rady, jejímž hlavním cílem je prohlubovat spolupráci mezi státy severní Evropy na parlamentní a ministerské úrovni,  nominovalo Thunbergovou Švédsko i Norsko.

Když ale byla švédská školačka v úterý večer vyhlášena letošní laureátkou ocenění, sdělila její zástupkyně publiku, že Thunbergová cenu ani příslušných 500.000 švédských korun (1,18 milionu Kč) nepřijme.

Thunbergová vede v současné době ekologickou kampaň v americkém státě Kalifornie. Na slavnostním ceremoniálu ve Stockholmu ji podle agentury AP zastupovaly ekologické aktivistky Sofia a Isabella Axelssonovy.

Sama Thunbergová na instagramu uvedla, že je návrhem poctěna, zároveň ale kritizovala severské země, že nejsou schopny dostát své skvělé pověsti při řešení klimatických otázek. „Krásných slov je spousta. Ale když dojde na naše emise a ekologickou stopu na jednoho obyvatele, vidíme něco úplně jiného,“ podotkla.

„Víc než nějaká ocenění potřebujeme, aby vládci a politici naslouchali vědeckým závěrům,“ napsala na instagramu Thunbergová.

Mladá Švédka byla letos vyznamenána mimo jiné takzvanou alternativní Nobelovou cenou, jak bývá nazývána Cena za správný život (Right Livelihood Award). Byla rovněž jednou z favoritek Nobelovy ceny za mír, kterou si ale nakonec odnesl etiopský premiér Abiy Ahmed.

Video Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství! - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Aia Rebelka ( 31. října 2019 14:26 )

To je zase nadpis. Skočte do zdi.

tomik007 ( 30. října 2019 15:56 )

TOHLETO MIT DOMA - to je tak na popelarsky auto

vendypandy ( 30. října 2019 15:33 )

Kromě neustálého řvaní stále stejných vět vede tu kampaň jak? Ani na ten ceremoniál nemůže jít a musí mít zástupce

Nezadat ( 30. října 2019 15:18 )

Chuděra,doma dostane přes držku,ale bohužel co jiného z ***m.

kralovna-vsech-mori ( 30. října 2019 14:18 )

Pokud kritizujete tu křivohubou mentálku, tak ne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud