Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 20°C

Kdo ukradl Gretě dětství? V rodině herce a operní pěvkyně si žila jako v bavlnce

Autor: Darina Jíchová - 
25. září 2019
12:30

Švédská environmentální aktivistka Greta Thunbergová (16) tento týden na světové lídry hřímala, že jí „ukradli sny a dětství“. Jaké ale bylo dětství mladé Švédky, která vyrůstala v rodině plné herců, slavných režisérů a zpěváků? Podle zdroje z okolí Thunbergových, který kontaktoval Blesk Zprávy, si rodina mohla dovolit všechno, včetně nejlepších škol, skvělých dovolených a nejnovějších hraček.

Rodiči mladé aktivistky jsou švédský herec a spisovatel Svante Thunberg a slavná operní zpěvačka Malena Ernmanová, která se v roce 2009 účastnila pěvecké soutěže Eurovision v Moskvě, kde obsadila 21. místo.

Ernmanová zpívala v berlínské a francouzské opeře, mimo zpěv se věnuje i herectví a moderování, honosí se také oceněním krále Karla XVI. Gustava. Thunberg se vzdal své umělecké dráhy a působí jako manažer své manželky.

Rodiče, nebo manažeři?

Thunberg a Ernmanová čelí ostré kritice, mnozí je viní, že působí spíše jako manažeři než rodiče. A že dceru zfanatizovali. Rodina se k těmto útokům nikdy přímo nevyjádřila, nespočet lidí však na jejich obranu vystoupilo na twitteru. Zdroj Blesk Zpráv zdůraznil, že Thunberg i Ernmanová jsou milujícími rodiči a o obě dcery, Gretu a mladší Beatu (14), se láskyplně starají. Dcery podporují v jejich zájmech, starší v environmentálním aktivismu a mladší ve zpěvu.

Rodina Thunbergových je ve Švédsku „velmi populární a také oblíbená“, na své dětství si ale podle něj teenagerka rozhodně nemůže stěžovat, naopak prý bylo záviděníhodné. Díky vysokým honorářům své matky jí rozhodně nechybělo nic po materiální, ale ani po citové stránce.

Za vystoupení Thunbergové na klimatickém summitu OSN, kde se během projevu rozplakala, čelí mladá Švédka četné kritice - krom pochvaly za výbornou angličtinu. „To, co Greta předvádí, je akt hodný herečky, který očividně skvěle zvládá,“ přidal se další kritický hlas.

Video  Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství!  - Reuters
Video se připravuje ...

Greta a Nobelovky

Umělecké vlohy má Thunbergová v rodině, a to nejen po rodičích, jejím dědečkem je režisér a populární herec Olof Thunberg, přes kterého je pubertální aktivistka příbuzná k nositeli Nobelovy ceny za chemii z roku 1903 Svantemu Arrheniovi.

Nominací na Nobelovu cenu se může pochlubit i Thunbergová. Ve středu byla navíc vyznamenána takzvanou alternativní Nobelovou cenou.

Sama Ernmanová je rovněž velmi aktivní v boji proti klimatickým změnám, v roce 2017 byla ve Švédsku označena za „Environmentální hrdinku roku“. O rok později společně s manželem a dcerami napsala knihu „Scény ze srdce“, v autobiografii popisuje svoji pěveckou kariéru, to, jak se vyrovnávala s diagnózami svých dcer: aktivistka má Aspergerův syndrom a Beata poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Dcera matce rozmluvila kariéru. I kvůli létání

Ernmanová se v knize v neposlední řadě věnuje i tomu, jak se rodina dostala k environmentálnímu aktivismu. Byla to právě Greta, kdo svou matku přesvědčil, aby pověsila svou kariéru mezinárodní operní pěvkyně na hřebík, zvláště kvůli častému létání.

S letadly a uhlíkovou stopou, kterou po sobě zanechávají, má Thunbergová velký problém. Proto se do New Yorku vydala na palubě závodní jachty, která podle všeho životní prostředí nijak nezatěžuje. Její plavba ale vzbudila kontroverzi i kvůli tomu, že pro jachtu se muselo doletět, takže její cesta do Spojených států se stejně bez uhlíkové stopy neobešla.

Kritika politiků

Výstup mladé aktivistky se nevyhnul kritice, Thunbergová si k srdci vzala zřejmě jen slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na její adresu ironicky poznamenal, že vypadá jako „velmi šťastná mladá dívka, která se těší na skvělou a zářnou budoucnost“. Tato fráze nyní „zdobí“ krátký životopis, který má Švédka na svém twitteru.

Kritika projevu na klimatickém projevu OSN zazněla i z Česka, prezident Miloš Zeman ji už před několika měsíci označil za hysterku. Premiér Andrej Babiš (ANO) si Thunbergovou vyslechl přímo v New Yorku. „Zajímavé,“ hodnotil, byl překvapený z jejího tónu. Podle někdejšího předsedy Zelených Matěje Stropnického to bylo „drsné, ale přesné“. S verzí, že aktivistku zfanatizovali rodiče, přišel Petr Mach, podporovatel politické strany Václava Klause mladšího Trikolóra.

Karel Kuchta ( 21. října 2019 15:30 )

V jejím věku by měla spíš řešit jak se zmalovat, aby zbalila nějakýho podobně retardovanýho klučinu, co by ji ukazal co to je Cunilingus, Anal, Deepthroat, Cum Face ,aby šetřil a zvířata v laboratořích při vytváření pleťových doplňků. To by měly být její starosti v jejím věku.

1917 ( 27. září 2019 15:37 )

Greta je zhýčkaný spratek, který by měl každý den ráno, než si protře oči dostat zleva i zprava přes držku, aby se trošku srovnala. Jinak to byl perfektní herecký výkon, geny se nezapřou, ale lidé by si měli podat otázku o tom kdo za ní stojí a tahá za provázky. Stejné jako to dnes a denně vidíme ve Středozemním moři při akcích těch "neziskovek" Je to vše cirkus a především šílený byznys!!!!!

dessy ( 26. září 2019 12:53 )

Čemu se divíte, Respekt patří Bakalovi, ne? Tomu čtení jsem se taky smála, mladá holka svá přesvědčení musí vychrlit o půlnoci zpaměti. Má to prostě připravené jejími "vůdci", kolika slovům možná ani nerozumí, jak jsem tuhle poslouchala... .O hlupácích už mluvil Aristoteles, sic nebyl Čech...„Největší hloupost je diskutovat o hlouposti s hloupými.“

agfor ( 26. září 2019 12:33 )

Greta je zhýčkaný hysterický spratek, který měl občas dostat pár facek.

gabreta ( 26. září 2019 11:17 )

Jestli tenhle Švédskej pošuk má bejt ksichtem zelených teroristů, tak si zapálím cigárko a půjdu se projet svojim Dieselovým autem! To jelito je nepovedenej vzorek chemické laboratoře!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud