„Mládež rozumí klimatické hrozbě lépe.“ Čaputová se za Gretu postavila v OSN

Autor: ČTK - 
25. září 2019
07:15

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová věnovala většinu svého prvního vystoupení na všeobecné rozpravě zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku tématu boje proti změnám klimatu. Hovořila ale také o nerespektování pravidel některými mocnostmi, podle slovenských médií nepřímo kritizovala Rusko a syrský režim. Odsoudila též šíření nenávisti a falešné propagandy a potlačování lidských práv, jehož se někteří dopouštějí s tím, že bojují proti extremismu.

„Je potřeba si připomenout, že pokud jedna země obsadí území jiné země, je třeba to nazvat okupací, a ne mírovým jednáním,“ uvedla Čaputová. Podle serveru aktuality.sk tak narážela na anexi ukrajinského Krymu Ruskem v roce 2014.

Podle slovenského webu také nepřímo kritizovala syrský režim za chemické útoky v tamní občanské válce, když prohlásila, že „použití chemických zbraní proti nevinným občanům nelze ospravedlnit bojem proti terorismu“.

Slovenskou prezidentku ale obzvlášť znepokojuje popírání klimatických změn. „Když bych měla jmenovat jen jednu věc, která mě nejvíc znepokojuje na světové úrovni, pak je to popírání. Popírání existence klimatické krize, nebo tvrzení, že vlastně není tak vážná,“ uvedla Čaputová v OSN.

Musíme změnit životní styl, myslí si prezidentka

Čaputová se také zastala šestnáctileté švédské aktivistky Grety Thunbergové, jejíž pondělní emotivní vystoupení na klimatickém summitu v New Yorku jízlivě komentoval americký prezident Donald Trump a kterou francouzský prezident Emmanuel Macron kritizoval za radikální postoje, jimiž podle něj rozděluje společnost. Čaputová uvedla, že „mládež rozumí naléhavosti klimatické hrozby lépe než my“.

Podle Čaputové je nutné, aby lidé změnili životní styl a způsob uvažování, podle něhož je „zelená příliš drahá a není zisková. Uvedla také, že podnikatelé už si začínají uvědomovat, že investice do zelené ekonomiky mohou být „ziskové a ekonomicky racionální“, vytvářejí navíc pracovní místa i nové podnikatelské příležitosti.

Video  Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství!  - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

franz ( 26. září 2019 09:15 )

Jevuidět, že ani ta Čaputová to nemá v hlavě v pořádku.

Jan Brandis ( 25. září 2019 18:50 )

Tak zrovna Gréta je rudá aktivistka jak vyšitá. Protože jen její názor ten "správný".

Jan Brandis ( 25. září 2019 18:46 )

Ten výraz ve tváři není vyděšení. Ona Gréta je trošku postižená vesmírnou křivicí 😂🤣😂

fido2 ( 25. září 2019 15:33 )

A na sopkách vybudujeme betonové sarkofágy.

horalysa ( 25. září 2019 14:38 )

Vrána k vráně sedá, hloupý hloupého si hledá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud