Babiš pozval do Česka prezidenta Ukrajiny. Projev pro OSN stále mění, o čem bude?

Autor: ČTK, kal - 
25. září 2019
06:55

Český premiér Andrej Babiš (ANO) chce v projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku hovořit o Česku, Evropě a problémech planety. Těmi podle něj nejsou jen klima, ale také chudoba či špatný přístup k vodě. Českým novinářům řekl, že projev ještě dokončený nemá, neboť ho neustále upravuje. Do Prahy pak po úterní schůzce pozval Babiš ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby se zároveň setkal i s dalšími premiéry visegrádských zemí (V4). Těmi jsou vedle Česka Slovensko, Polsko a Maďarsko. 

V plénu VS OSN vystoupí Babiš ve středu pozdě večer newyorského času, tedy ve čtvrtek nad ránem českého času. „Já ten projev ještě stále přepisuju, ještě to stále upravuju,“ prohlásil Babiš. O tématu ale má jasno.

„Budu mluvit samozřejmě o naší zemi, o České republice, budu mluvit o Evropě a budu mluvit o tom, jakou roli bychom mohli hrát jako Česká republika, náš region, a samozřejmě budu mluvit i o klimatu, budu mluvit i o tom, že nemáme jen klima a že naše planeta má i jiné problémy než klima, že stovky milionů lidí nemají přístup k vodě, devět procent lidí je na úrovni chudoby a že ten udržitelný rozvoj, o kterém tady stále mluvíme, není jenom klima,“ řekl.

Babiš: Problémy planety jsou obrovské

V proslovu se chce také věnovat tomu, že mnohé země o ochraně životního prostředí a boji s klimatickými změnami jen hovoří, ale slíbené závazky neplní. „Problémy planety jsou obrovské, je to odpovědnost nás všech, ale hlavně velkých zemí, které já určitě v tom projevu nějakým způsobem vyzvu i k plnění závazků vůči klimatu,“ dodal.

Video  Zeman o abolici pro Babiše i Moniku, 17. listopadu, nemocnici i strachu  - Blesk TV

Babiš na nečinnost mnohých zemí, pokud jde o boj se změnami globálního klimatu, upozornil už v pondělí, kdy se v New Yorku konal klimatický summit svolaný generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Novinářům k summitu v pondělí řekl, že Česká republika se o klimatické změny stará a že jiné státy, ač na summitu na rozdíl od Česka hovořily, naopak slova v činy neuvádí.

Splnit klimatické cíle má problém i Merkelová, zmínil Babiš

Babiš tak upozornil na fakt, který zmínila mimo jiné britská BBC, že státy jako Čína a Indie v pondělí v New Yorku prostor dostaly navzdory tomu, že patří mezi největší znečišťovatele na světě. Vystoupila rovněž německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země má s plněním klimatických cílů také problémy.

S hlavou ukrajinského státu se Babiš setkal v úterý odpoledne newyorského času (v noci na středu českého času) na okraj všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Po schůzce premiér novinářům řekl, že v listopadu se na Ukrajinu chystá v čele obchodní mise ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Tématem úterního jednání byly nejen vzájemné vztahy mezi Prahou a Kyjevem, ale také vliv V4 v Evropské unii. „Informoval jsem ho, že Česká republika má předsednictví (V4) a že budeme rádi, když přijede do Prahy a když se setká se všemi premiéry V4,“ prohlásil Babiš. K vlivu V4 premiér dodal, že Polsko je zřejmě nejbližším evropským spojencem USA.

Babiš dostal pozvánku na Ukrajinu

„Mě taky pozval na návštěvu Ukrajiny. Náš premiér tam byl velice dávno,“ uvedl Babiš s odkazem na návštěvu Ukrajiny někdejším premiérem Mirkem Topolánkem v roce 2008.

Babiš setkání se Zelenským označil za velice přátelské a prezidenta za charismatického člověka. Zelenskému při této příležitosti znovu pogratuloval k vítězství v dubnových prezidentských volbách a také v červencových parlamentních volbách, kdy jeho strana Sluha národa získala v zákonodárném sboru většinu křesel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

junkiexl ( 25. září 2019 15:58 )

Mara jede ctyriadvacitky. Cely svet v nadejnem ocekavani Buresovych geglu. Mozna i predci Gretu?

panda82 ( 25. září 2019 12:05 )

No Trumpa za telefon na Ukrajinu ženou k Ústavnímu soudu,

satanas ( 25. září 2019 11:33 )

Marmat, nojo, ale kam to povede kdyz to takhle pujde dal?? Kde jsou ty casy kdy jeste Cesko nebylo zemickou podobnou te jako kdysi byla treba Malaisie..Levna pracovni sila pro bohhatej Zapad..

tomik007 ( 25. září 2019 10:11 )

SUSEDI

marmat ( 25. září 2019 10:07 )

No dělá "radost" Putinovi...... A asi i Zemanovi ......!??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud