Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Střelba na palubě Babišova letadla: Výstřel padl nedaleko premiéra

Aktualizováno -
29. května 2019
18:26
Autor: simao, vr, ČTK - 
29. května 2019
15:09

V letadle premiéra Andreje Babiše (ANO), který se vydal do Bruselu na mimořádný summit EU, došlo k výstřelu ze zbraně. Podle ČT na letišti vystřelila pistole člena ochranky, celou záležitost prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle informací Blesku došlo k výstřelu omylem při ukládání zbraně před odletem. Letadlo nebylo vážně poškozeno a vrátilo se zpět do České republiky. Babiš, který již ve čtvrtek v 11:00 bude hostem pořadu Ptám se, pane premiére, Blesku sdělil, co se na palubě speciálu dělo.

„Šlo o náhodný výstřel z pistole člena ochranné služby. Nebezpečí jsem necítil, slyšel jsem jen nezvyklou ránu. Byl jsem od místa asi čtyři metry,“ vzkázal v SMS Blesku premiér Andrej Babiš (ANO) k incidentu na palubě vládního speciálu. 

Podle zdroje Blesku situace vznikla, když člen premiérovy ochranky dle protokolu při vstupu do letadla odevzdával zbraň. „Měl mu tam ale zůstat jeden náboj, který vystřelil do plechové nádoby, kterou má obsluha letadla na jídlo,“ řekl zdroj, který dodal, že se kvůli tomu letadlo zdrželo v Bruselu. „Teď musí všechno vyšetřit, protože jde o osobu premiéra, ale je to pouhá formalita,“ dodal.

Babiš vyrazil do Bruselu na mimořádné setkání lídrů EU, na kterém se řešila situace kolem unijní hry o trůny – tedy rozdělení křesel mj. v čele Evropského parlamentu či Evropské komise. Babiš absolvoval setkání představitelů V4 s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, později pak i neformální večeři šéfů vlád EU. Lídři Unie řešili výsledky víkendových voleb do europarlamentu.

Při návratu do Česka pak přišel v Babišově výpravě šok a zmíněné komplikace. „Můžeme potvrdit, že došlo na palubě vládního letadla v odděleném prostoru mimo přístup dalších osob při kontrole před uložením služební zbraně do určeného prostoru k náhodnému výstřelu. V daný okamžik se na místě nenacházela žádná jiná osoba a nedošlo k ohrožení dalších osob,“ potvrdila Blesku Lenka Sikorová z Policejního prezidia.

Letoun byl po výstřelu zkontrolován, zda je schopen letu. „Nedošlo k žádnému vážnému poškození,“ poznamenala mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. „Kulku jsme našli. Nijak nepoškodila trup letadla,“ sdělil pilot speciálu.

Podobný případ, ale s mnohem většími škodami, zažila česká vládní letka před čtvrtstoletím, v červnu 1994, kdy jeden z členů ochranky tehdejšího ministra obrany Antonína Baudyše při letu do Švédska omylem prostřelil podlahu letounu Tu-154 a zasáhl nádrž. Muž pistolí nejspíše zavadil při vstávání o opěradlo sedadla. Benzin tehdy zaplavil zavazadlový prostor, havárii nakonec na letišti ve Stockholmu likvidovaly dva hasičské sbory.

Video Babiš s Monikou na cestě do USA: Premiérova choť v bílém kabátu i pohled do nitra vládního speciálu - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy / Úřad vlády

junkiexl ( 30. května 2019 00:13 )

Oproti Buresovi byl Spidlay tezky intelektual. A co je strasne, aparatcici v EU Burese vidi a slysi, ale drzi pysk. Cim drive Vychodni Evropa padne na drzku, tim lip. A Cesko pod vedenim totalniho imbecila Burese tomu padu napomaha.

junkiexl ( 30. května 2019 00:02 )

Blesku, co to tam v mate za neumetely, ze nedokazete zastavit tento jednoduchy spam? Nebo vas tato ruska pornograficka mafie plati? Madam Smucler, zakrocte!

junkiexl ( 29. května 2019 23:58 )

Ale v necem ma Bures pravdu, ze Cehuni maji radi prirodu, jinak by nezvolili takovou krysu primo z tech nejhlubsich a nejspinavejsich odpadnich kanalu.

dtrpetrr ( 29. května 2019 23:21 )

_--_Najítt nahe zeeny ve vaší oblasti na toto : da.gd/nahe

sensadrak ( 29. května 2019 23:00 )

Škoda, snad příště.

Zobrazit celou diskusi
Další videa