Babiš vyvezl Moniku i dceru Vivien do USA: „Letenky a hotel jsem platil sám.“

Aktualizováno -
23. 9. 2019
16:55
Autor: ČTK - 
23. 9. 2019
11:00

Naposledy prý s partnerkou Monikou a dcerou Vivien byl Andrej Babiš (ANO) v USA, když bylo Vivien 7 let. Teď vzal dceru na klimatický summit s sebou, aby si prý užila Ameriku. Babišovi dnes začala oficiální část programu. Na pondělním klimatickém summitu se vedle českého premiéra objeví i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

„Socha svobody, jasně. Každej si musí udělat selfíčko. Samozřejmě i my tři s Monikou a Vivien. Naposledy jsme tu takhle byli, když bylo Vivien 7 let. Vzali jsme ji, aby si užila Ameriku. A hlavně můžem být spolu. Příští týden se totiž už vrací po prázdninách do školy. Letenky a hotel jsem zaplatil ze svého mimochodem,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na svém facebooku.

Vládním speciálem pak za ním přiletěla výprava v čele s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Premiérova žena Monika Babišová na instagramu zveřejnila několik fotek z New Yorku. Babiš s rodinou vyrazil i na Empire State Building, což paní Monika komentovala slovem: „Turisti.“ Díky jasnému až polojasnému počasí se jim naskytl skvostný výhled na okolí. Vedle toho si Monika a Vivien prošly třeba i Brooklynský most.

Sociální síť plnila manželka premiéra dalšími příspěvky a nezahálela se pochlubit i návštěvou největšího městského parku v USA, Central parku. Ona sama vykračovala v oranžové róbě, její manžel ale zůstal v obleku a podle fotografie, kde sedí na lavičce s telefonem možná ani nepřestal pracovat. 

Monika Babišová má v USA separátní program. Navštíví mj. školu T. G. Masaryka v Arlingotnu či charitativní organizaci Roca. Babiš se vedle New Yorku vydá i do Bostonu. Vracet do Česka se bude až v sobotu 28. září. Před pátečním odletem se stihne vydat ještě do Muzea Groud Zero na místě teroristických útoků z 11. září 2001.

Naposledy byli Andrej a Monika Babišovi na státní návštěvě v USA v březnu, kdy je v Bílém domě přijal prezident Donald Trump s manželkou Melanií.

Video Babišovi a Trumpovi v Bílém domě: Blesk Zprávy byly u napjatě očekávané přijetí českého premiéra přímo v Oválné pracovně - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Jednodenní klimatický summit. I s Gretou

Klimatický summit startuje dnes v newyorském sídle OSN. Svolal jej generální tajemník OSN António Guterres. Doufá, že světoví vůdci na vrcholné schůzce představí nové závazky a opatření zaměřené na snížení emisí, jež znečišťují životní prostředí, vedou ke globálnímu oteplování a představují hrozbu pro ekosystémy.

Na konferenci promluví i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.  Guterres již dříve vyzval představitele států, aby předložili ambiciózní plány transformace energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství. Mezinárodní společenství by mělo do roku 2030 snížit emise o 45 procent a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Motto pondělní konference OSN zní „Závod, který můžeme vyhrát; závod, který musíme vyhrát“.

Babišovi na Empire State Building. Premiérova žena Monika Babišová se na instagramu pochlubila fotkami z USABabišovi na Empire State Building. Premiérova žena Monika Babišová se na instagramu pochlubila fotkami z USA | Instagram Moniky Babišové

Podle Guterrese bude jednodenní konference „o činech, nikoli o slovech“. „Řekl jsem světovým vůdcům, aby nepřijížděli s líbivými projevy, ale s konkrétními závazky,“ uvedl šéf OSN.

K mnohem radikálnějšímu boji s klimatickými změnami vyzvali světové vůdce i mladí aktivisté, kteří se v sobotu zúčastnili prvního mládežnického summitu OSN o klimatu.

„Ukázali jsme, že jsme jednotní a že my, mladí lidé, jsme nezastavitelní,“ uvedla na této akci 16letá Thunbergová, která začala již před více než rokem pravidelně v pátek protestovat u švédského parlamentu. Svou činností inspirovala vznik studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), v jehož rámci studenti místo pátečního vyučování stávkují a požadují důraznější postup proti zhoršování životního prostředí.

Do poslední celosvětové série stávek a demonstrací za lepší ochranu klimatu se minulý pátek zapojily více než čtyři miliony lidí. Protestní akce se uskutečnily ve 163 zemích.

Babiš promluví na Valném shromáždění OSN

Babiš se v New Yorku vedle klimatického summitu zúčastní mj. i všeobecné rozpravy 74. zasedání Valného shromáždění OSN. Promluví na něm ve středu.

Ještě v pondělí čeká Babiše i vystoupení na fóru Concordia Summit a také návštěva CzechAcceleratoru v New Yorku, který se zabývá podporou začínajících českých technologických firem. České start-upy, které uspějí před hodnotící komisí projektu, absolvují tříměsíční akcelerační program v zahraničí, jehož součástí jsou poradenské služby.

Na fóru Concordia Summit, jehož cílem je propojit vlády, podnikatele a neziskové organizace při hledání řešení globálních otázek, přednese Babiš projev o české inovační strategii. Mezi dalšími pozvanými řečníky jsou mimo jiné někdejší portugalský premiér a expředseda Evropské komise José Manuel Barroso, libanonský premiér Michel Aún nebo šéfredaktorka amerického deníku USA Today Nicole Carrollová.

K české delegaci se v  New Yorku připojí i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

pooresh ( 24. září 2019 10:14 )

To uz zkusil u starsich deti,a jak to dopadlo?

pooresh ( 24. září 2019 09:37 )

Ej co to taras? Preco se boji a nechce vratit na Slovensko? Ovsem,taky ho Slovaci mohli vyslat do Cech,aby znicil Cehunsko a pomstil utrapy zpusobene Cehuny na slovenskem lidu za industrializace v minulosti!Slovensky diverzant!

pooresh ( 24. září 2019 09:31 )

Jo platil sam,z evropskych dotaci a penez ubohych ceskych obeti-danovych poplatniku!

emanuel ( 24. září 2019 06:27 )

Jen mu to prejte.Zaslouzi si dovolenou.Jen se divim,ze uz davno nevymenil svou starnouci manzelku za mladsi model.Zeby byl opravdu charakterni chlap?

California ( 24. září 2019 04:33 )

Dceruska je mu bohuzel velmi podobna

Zobrazit celou diskusi
Další videa