„Sorosova agentka,“ udeřili na Čaputovou. Tu naštvala maďarská „lež“

Autor: ČTK - 
12. 7. 2019
10:13

Po Česku zavítala nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i do další sousední země - tentokrát do Maďarska. Ohlas zaznamenala nejen kvůli vínovému kostýmku, který připomínal doby Rakouska-Uherska, jak napsal Denník N, ale také svou reakcí na to, že není „Sorosovou agentkou“. Právě proti finančníkovi Georgi Sorosovi v minulosti vyhlásil tažení premiér Viktor Orbán, se kterým se Čaputová sešla také.

Zatímco v Česku se Zuzana Čaputová sešla s Milošem Zeman a premiérem Andrejem Babišem nikoli, v Maďarsku se setkala jak s hlavou státu (Jánosem Áderem), tak i premiérem Viktorem Orbánem.

Jako lež odmítla slovenská prezidentka tvrzení některých maďarských provládních médií, podle nichž je agentem amerického finančníka maďarského původu George Sorose. „Myslím si, že každé seriózní médium by se mělo vyhýbat šíření konspirační propagandy,“ zareagovala Čaputová.

Premiér Orbán považuje Sorose za svého úhlavního nepřítele, spojuje ho s podporou migrace, oslabování hranic a charakteru Maďarska coby křesťanského státu. Čaputová se sešla i s Orbánem a podle agentury MTI s ním mluvila o spolupráci v rámci V4, záležitostech Evropské unie i o bilaterálních vztazích.

Video Zuzana Čaputová na státní návštěvě na Hradě - Blesk TV

Úkolem visegrádské čtyřky má být podle Čaputové posazování demokratických hodnot, svobody a právního státu. Nová slovenská prezidentka to v Budapešti uvedla při setkání se svým protějškem Áderem. Členy V4 je kromě Slovenska a Česka právě i Maďarsko a také Polsko, jejichž vlády kritizuje Evropská komise kvůli údajnému porušování principů demokratických principů a vlády práva.

Čaputová, která se prezidentské funkce ujala před necelým měsícem, si nepřeje, aby zástupci V4 byli vnímáni jako ti, „kteří Evropskou unii rozdělují nebo oslabují“. „Největší výhody mají naši občané díky integraci, ne díky přenosu pravomocí zpět na jednotlivé státy,“ řekla slovenská prezidentka.

Agentura Reuters připoměla, že Orbánova strana Fidesz, z níž pochází i prezident Áder, a národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) v Polsku ovládly soudnictví či veřejnoprávní média, nebo zesílily kontrolu nevládního sektoru.

Čaputová se v Maďarsku přihlásila také k ochraně menšin žijících na Slovensku, včetně 450 000 slovenských občanů hlásících se k maďarským kořenům. „Dnes jsem v Maďarsku vyslala jasný signál, že právě liberální demokracie, která zaručuje všem lidem stejná práva, je nejlepším způsobem ochrany menšin,“ uvedla slovenská prezidentka.

Video Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila i památku Václava Havla. Našla si i čas na selfie s fanoušky, kteří na ni čekali. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 12. července 2019 23:35 )

Anonym01 je velmi nemocny clovek trpici venerickou chorobou pomalu se rozvijejici do choroby psychicke😂😂

houslista ( 12. července 2019 16:39 )

pokud se nesetkala s nejlepším premierem Babišem tak je to pěkná pí.a!!

Sibyla ( 12. července 2019 15:49 )

práva, práva, práva - a co povinnosti???
mimochodem, víte, jak se romsky řekne práce? ... "jen pro gadže"

FialovejHnus ( 12. července 2019 14:13 )

Další hnuska, Bůh nás před podobnyma ochranuj!

Sittowa ( 12. července 2019 13:57 )

Nebýt Masarykova zaniklého Československa,tak je na obrázku jen ten Uherský prezident s knírem.A v Böhmen by se neroztahovaly hordy bačů i s Babišem.Proto by se na Letné nemusely srocovat hordy neomarxistů pod vedením českých komediantů na odstup premiéra.

Zobrazit celou diskusi
Další videa