Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

„Sorosova agentka,“ udeřili na Čaputovou. Tu naštvala maďarská „lež“

Autor: ČTK - 
12. července 2019
10:13

Po Česku zavítala nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i do další sousední země - tentokrát do Maďarska. Ohlas zaznamenala nejen kvůli vínovému kostýmku, který připomínal doby Rakouska-Uherska, jak napsal Denník N, ale také svou reakcí na to, že není „Sorosovou agentkou“. Právě proti finančníkovi Georgi Sorosovi v minulosti vyhlásil tažení premiér Viktor Orbán, se kterým se Čaputová sešla také.

Zatímco v Česku se Zuzana Čaputová sešla s Milošem Zeman a premiérem Andrejem Babišem nikoli, v Maďarsku se setkala jak s hlavou státu (Jánosem Áderem), tak i premiérem Viktorem Orbánem.

Jako lež odmítla slovenská prezidentka tvrzení některých maďarských provládních médií, podle nichž je agentem amerického finančníka maďarského původu George Sorose. „Myslím si, že každé seriózní médium by se mělo vyhýbat šíření konspirační propagandy,“ zareagovala Čaputová.

Premiér Orbán považuje Sorose za svého úhlavního nepřítele, spojuje ho s podporou migrace, oslabování hranic a charakteru Maďarska coby křesťanského státu. Čaputová se sešla i s Orbánem a podle agentury MTI s ním mluvila o spolupráci v rámci V4, záležitostech Evropské unie i o bilaterálních vztazích.

Úkolem visegrádské čtyřky má být podle Čaputové posazování demokratických hodnot, svobody a právního státu. Nová slovenská prezidentka to v Budapešti uvedla při setkání se svým protějškem Áderem. Členy V4 je kromě Slovenska a Česka právě i Maďarsko a také Polsko, jejichž vlády kritizuje Evropská komise kvůli údajnému porušování principů demokratických principů a vlády práva.

Čaputová, která se prezidentské funkce ujala před necelým měsícem, si nepřeje, aby zástupci V4 byli vnímáni jako ti, „kteří Evropskou unii rozdělují nebo oslabují“. „Největší výhody mají naši občané díky integraci, ne díky přenosu pravomocí zpět na jednotlivé státy,“ řekla slovenská prezidentka.

Agentura Reuters připoměla, že Orbánova strana Fidesz, z níž pochází i prezident Áder, a národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) v Polsku ovládly soudnictví či veřejnoprávní média, nebo zesílily kontrolu nevládního sektoru.

Čaputová se v Maďarsku přihlásila také k ochraně menšin žijících na Slovensku, včetně 450 000 slovenských občanů hlásících se k maďarským kořenům. „Dnes jsem v Maďarsku vyslala jasný signál, že právě liberální demokracie, která zaručuje všem lidem stejná práva, je nejlepším způsobem ochrany menšin,“ uvedla slovenská prezidentka.

Taurus70 ( 12. července 2019 23:35 )

Anonym01 je velmi nemocny clovek trpici venerickou chorobou pomalu se rozvijejici do choroby psychicke😂😂

Sibyla ( 12. července 2019 15:49 )

práva, práva, práva - a co povinnosti???
mimochodem, víte, jak se romsky řekne práce? ... "jen pro gadže"

FialovejHnus ( 12. července 2019 14:13 )

Další hnuska, Bůh nás před podobnyma ochranuj!

Sibula ( 12. července 2019 13:18 )

A ty nevrav za všetkých Čechov. Ja poznám tých, ktorí ju chceli a aj volili 😀 a tiež poznám dosť Čechov, ktorí by ju brali za prezidentku.

Deneček ( 12. července 2019 12:55 )

Nesympatická eurohujerka je ostuda nejen Slovenska,ale celé EU.Zlatý Zeman.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud