Čaputová před cestou do Prahy: Ráda k vám jezdím na dovolenou. A jako matka čelím výzvě

Autor: ČTK - 
19. 6. 2019
21:41

Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska. Čaputová, která ve čtvrtek zavítá na oficiální návštěvu Česka, dnes v rozhovoru s ČTK řekla, že ráda dodrží tradici slovenských prezidentů, kteří na svou první cestu jezdí do Česka.

„Je tradicí jet na první zahraniční návštěvu právě do České republiky. Já na tuto tradici velmi ráda navážu. Je to kontinuita, v níž vidím smysl. Protože upřímně, je to nejen o tom, že máme společnou delší historii, ale i o osobních blízkých vztazích mezi obyvateli jednotlivých zemí. Já sama ráda jezdím do Česka například na dovolenou," uvedla Čaputová.

Cestu považuje za příležitost seznámit se s českými představiteli včetně prezidenta Miloše Zemana, který před březnovým rozhodujícím kolem přímé volby hlavy slovenského státu popřál úspěch místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, jehož Čaputová porazila. Se Zemanem chce Čaputová hovořit také o zahraničněpolitických tématech.

„Rozdělení (Československa), které se možná neuskutečnilo procesem a způsobem, jaký jsme si mnozí přáli, nakonec vnímám tak, že země jsou si dokonce možná ještě bližší než v období, kdy každá uvažovala, kdo na koho doplácí. Tak si ta devadesátá léta pamatuji i já," řekla Čaputová.

Video Čaputová chce zůstat mámou. První cestu v roli prezidentky podnikne do Česka - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Společné oslavy sametové revoluce?

Pětačtyřicetiletá právnička, která složila prezidentský slib minulou sobotu, vidí možnosti dalšího prohloubení spolupráce mezi Českem a Slovenskem v oblasti infrastrukturních projektů nebo turistiky.

Prezidentka by uvítala, kdyby Česko a Slovensko letos společně oslavily 30. výročí takzvané sametové revoluce, která v někdejším Československu vedla k pádu komunistického režimu.

„Předpokládám, že ze slovenské strany bude zájem oslavit toto výročí společně vzhledem k tomu, že jsou to události, které se týkaly obou národů a jedné země, jíž jsme byli součástí," poznamenala Čaputová. Slovensko a Česko si loni sérií společných akcí připomněly 100. výročí vzniku Československa.

Dá se skloubit funkce s rodinným životem?

Čaputová dosud ve vrcholné politice na Slovensku nepůsobila, za nevýhodu to ale nepovažuje. „Být politikem je specifická zkušenost, kterou nemám. Zároveň možná i díky tomu nemám určité zátěže, určité stereotypy a určitou špatnou nebo konfliktní minulost s některými konkrétními osobami," řekla.

Dodala, že v politickém prostoru ale působila, byť nikoli v roli političky. „Protože to, čemu jsem se věnovala jako advokátka, byla v podstatě politická témata. Analyzovali jsme orgány veřejné moci, dělali jsme legislativní práci. V jednotlivých kauzách a sporech jsem zastupovala lidi proti státu," dodala.

Čaputová, která je rozvedená a vychovává dvě dcery, řekla, že má ráda knihy zejména z oblasti psychologie a filozofie, dále přírodu a plavání. Zda ji její záliby budou v prezidentské funkci charakterizovat tak, jako byl například slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vnímán jako maratonec a slovenský prezident Rudolf Schuster jako cestovatel a fotograf. „To ukáže až čas," dodala.

V rozhovoru se Čaputová také zmínila o tom, jak se dá skloubit výkon funkce s rodinným životem. „Je to samozřejmě výzva jako pro každého zaměstnaného člověka, který chce svoji práci vykonávat velmi zodpovědně," řekla.

Video Kiska: Mnoho zemí nám závidí, že jsme si zvolili prezidentku - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hufnagll ( 21. června 2019 01:16 )

Paní kdo vám poradil mít tak dlouhou sukni nebo kostým nebo co to máte na sobě.Strašný

nbrpetr ( 20. června 2019 09:41 )

---Najítt nahe zeeny ve vaší oblaaasti na toto : linky.tk/nahe

slovan1954 ( 20. června 2019 03:02 )

Paňstwo zase spadlo na glówu??

tomik007 ( 20. června 2019 01:59 )

Preczo to pises cudzou reczou okotisko ?

slovan1954 ( 19. června 2019 22:45 )

Těšme se s toho že nás spájí krásná tradice vzájemných dobrých vztahů a nemáme nízkopudovou potřebu se vzájemně urážet,napadat..

Zobrazit celou diskusi
Další videa