První „frajer“, nebo pán? Čaputovou s přítelem čeká veletoč. Řeší se i délka nehtů

Autor: bud - 
2. 4. 2019
05:02

Vítězství Zuzany Čaputové (45) ve slovenských prezidentských volbách přinese životní změny nejen jí samotné, ale i jejímu partnerovi, hudebníkovi Peteru Konečnému. Ale o tom, nakolik se bude účastnit veřejného života, si může rozhodnout on sám, řekl v pořadu Blesku Epicentrum expert na protokol a etiketu Jindřich Forejt. Podle něj je protokol stále poněkud konzervativní. „Pořád se považuje za snazší, žije-li prezident nebo prezidentka v klasickém manželském svazku, a není to svazek na bázi partnerství,“ řekl s tím, že se to ale mění.

Zuzana Čaputová dala po vítězství svému partnerovi tričko s nápisem „Prvý frajer Slovenské republiky“, což je samozřejmě trochu nadsázka. Ve skutečnosti není role „prvního pána“ či „prvního džentlmena“ nijak konkrétně definována a v Evropě nemá tradici. Jde spíše o přebírání trendu z USA, řekl bývalý protokolář českých prezidentů Jindřich Forejt.

„Přesná protokolární definice by se krátkým popisem hledala těžko. Dá se očekávat, že s ní bude sdílet některé části veřejného života. Ale do jaké míry on vstoupí do toho prezidentského života, to je na jejich domluvě,“ uvedl Forejt.

Protokol je konzervativní

„V protokolárním životě se dodržují pravidla, že sezdaní manželé mají přednost. Pořád se považuje za snazší, žije-li prezident nebo prezidentka v tom klasickém manželském svazku, a není to svazek na bázi partnerství. Což není nic jiného než konzervativní náhled na věc. Ale protokol je v mnohém konzervativní,“ popsal Forejt.

Průlom v tomto ohledu před několika lety přinesl německý prezident Joachim Gauck. „Po svém zvolení představil německé veřejnosti svoji přítelkyni a dal najevo, že očekává, že ona bude akceptována jako žena po jeho boku, která bude plnit povinnosti, které jinak náleží manželce,“ uvedl expert.

Partner bude čelit tlaku

Protokolární a oficiální role manžela prezidentky podle Forejta není snadná. „Může to vypadat jako zpestření, když stojíte po boku partnerky, která je hlavou státu, a potkáváte se s množstvím zajímavých lidí. Ale je tam tlak, pozorování každého detailu, co uděláte. Mnozí partneři si neporadí ani s mediálním obrazem, jak chodí oblékaní, s kým se stýkají a jaké mají přátele. A pak nastává boj o svobodu,“ řekl s tím, že velkým zásahem je také ochranka, která bude zřejmě chránit jak samotnou prezidentku, tak její nejbližší.

Video Protokolář Forejt: Čaputová bude pod tlakem médií, ale rodinu chce zachovat. - Blesk TV

Hudebník Peter Konečný bude po boku prezidentky pravděpodobně ve chvíli, když přijedou hosté, a také může mít na starost manželský protějšek hosta. Nutné to ale není, podle Forejta je ve funkci prezidentky, královny nebo předsedkyně vlád přibližně třicítka žen, a ne všichni jejich muži plní oficiální role. „Někteří se věnují své kariéře, dokonce v jiných městech nebo státech. Kolikrát jste třeba viděli manžela britské premiérky Theresy Mayové? Jen když byla zvolená a v nějakých krizových okamžicích,“ dodal Forejt.

Podle něj čeká tlak veřejnosti i samotnou Čaputovou. „Součástí komentářů jejího vystupování se stanou její účes, make-up, šaty, módní doplňky. Oko kamery i fotoaparátů na ni bude zaměřeno stále, už jsem třeba slyšel, že má příliš dlouhé nehty, a to není v módě,“ říká Forejt s tím, že často jsou z žen političek vytvářeny módní ikony, aniž to ony samy chtějí.

Politolog: Chybějící zkušenosti nevadí

V druhé části Epicentra hovořil o nově zvolené prezidentce také politolog a ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum Vladimír Bartovic. Podle něj je její zvolení zajímavé tím, že ji ještě před nedávnem téměř většina lidí neznala. „Vstoupila do prezidentského souboje, když její podpora byla nízká a málokdo ji znal. A najednou víceméně z nuly za pár měsíců zvítězila. To ukazuje, že ona přesvědčila svou osobností a svými názory a životním příběhem,“ uvedl.

Toho, že nemá politické zkušenosti, se prý Slováci obávat nemusí. „Může být nezkušená jako politička, není matadorkou. Ale na druhou stranu ukázala, že se ve veřejném životě dokáže pohybovat. Je aktivistkou, která dokázala bojovat za určité věci, a v posledním roce působila jako místopředsedkyně strany,“ uvedl Bartovic.

Video Bratr Čaputové: Kvůli výhrůžkám měla ochranku. A jako prezidentka nechce z domu. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

„Jsem přesvědčen, že i její životní zkušenosti a pracovní ji předurčují k tomu, že bude dobrou prezidentkou. Rizika jsou v tom, že staří bardi si budou myslet, že když ona nemá zkušenosti, tak pro ně bude snadné s ní manipulovat. Ale ona ukázala, že je ve svých postojích pevná a má kolem sebe dobrý tým lidí a analytiků, kteří jí budou nápomocni,“ dodal v rozhovoru.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Waeron Bugatti ( 16. června 2019 11:41 )

..My tady nemáme jako bordel a korupci ? vid ?

Myshicka ( 3. dubna 2019 22:21 )

Akože, nehnevajte sa, ale konečne by ste sa mohli naučiť skloňovať:- Akému Peteru ? Čo sme v Rusku ? Môj rvý rodný jazyk je čeština a aj z tho titulu sa za Vaše príspevky doslova hanbím...

kukuku ( 2. dubna 2019 12:28 )

Přemýšlíš někdy nad tím, co píšeš ? Když víš, že by nás Slováci do party nechtěli (s Tebou by si pomohli), tak proč brečíš, že je na čase spojit obě země.

anonym01 ( 2. dubna 2019 11:00 )

JE NA ČASE SPOJIT OBĚ ZEME. SLOVACI BY NAS UŽ DO PARTY NECHTĚLI. NAMACHROVANY ČEHUNY CO SI ZVOLILI NA HRAD ČÍNSKEHO JEŠTĚRA A VLADA? NEMLUVĚ. ASPON ZE BABIŠ NETAHNE NA VYCHOD

zada ( 2. dubna 2019 10:33 )

No uvidíme..... u nás se do křesla chystá Němcová , to si taky užijeme srandy....

Zobrazit celou diskusi
Další videa