Rozchod zažehnán? Čaputová bere „prvního frajera“ na velký den, fotil ji i na známky

Autor: Jakub Veinlich - 
13. června 2019
05:10

Při evropských volbách zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přišla k urně sama. Bez doprovodu svého přítele Petera Konečného. Hned poté přiznala „krizi“ ve vztahu. Vypadá to ale, že vše je zažehnáno. Na inauguraci Čaputové má konečný místo mezi čestnými hosty. Ještě před uvedením do úřadu si nechala historicky první žena v prezidentském paláci vytisknout i poštovní známky. Ty jsou ze středočeské Tiskárny Hradištko.

Slovensko čeká historické střídání. Už v sobotu 15. června vystřídá prvního „nepolitického“ prezidenta historicky první žena. Andrej Kiska předá prezidentský palác Zuzaně Čaputové.   

Ta vyhrála volby už na konci října. Od té doby si užila dovolenou a pilně se připravovala na převzetí úřadu. Během té doby ale řešila už i několik krizových okamžiků.

Video Jásot ve volebním štábu Zuzany Čaputové ve chvíli, kdy její soupeř Maroš Šefčovič uznal porážku v prezidentských volbách. - Blesk: Jakub Veinlich

Vyměnila například ochranku, které příliš nevěřila, protože měla údajně až příliš blízké vazby na někdejšího kontroverzního ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Problémy s ochrankou i doma

Problémy ale řešila budoucí prezidentka v průběhu posledních měsíců i v osobním životě. Krize ve vztahu praskla, když přišla v evropských volbách odevzdat hlas sama, bez svého partnera Petera Konečného, který přitom ještě ve volebním štábu slavil volební vítězství v prezidentských volbách.

„Možná jste si všimli, a i kdyby ne, raději vám to povíme upřímně. V posledním období nás není možné vídat spolu s partnerem Peterem. Nechceme, aby se o tom spekulovalo, ani vás nechceme obtěžovat společným vystupováním na veřejnosti. Raději budeme s Peterem upřímní a řekneme vám, že opravdu procházíme těžkým obdobím vyrovnávání se se situací, v níž jsme se ocitli,“ přiznala Čaputová po volbách na instagramu.

Vypadá to ale, že krize je zažehnaná. Konečný figuruje na prvním místě osobních hostů Čaputové na slavnostní inauguraci, která čeká novou prezidentku už tuto sobotu 15. června. Seznam hostů, včetně programu inaugurace, zveřejnil končící prezident Kiska na oficiálních webových stránkách prezident.sk

 „První frajer“ figuruje na seznamu na prvním místě. Hned za ním jsou Čaputové dcery, rodiče i bratr s partnerkou. Osobních hostů si přitom Čaputová pozvala téměř padesát. Mezi rodinnými příslušníky jsou to především její blízcí spolupracovníci a lidé, kteří se podíleli na kampani a pomohli Čaputové do úřadu.

Nová prezidentka Blesk Zprávám řekla, že se na výkon nové funkce připravovala do poslední chvíle.

„Momentálně pracovní energii věnuji spolu s mým týmem přípravě inaugurace. Nedávno jsem zveřejnila i svůj poradní tým na témata, která jsou pro mě klíčová.“  Právě tento poradní tým bude na Slovensku novinkou. Čaputová přizvala ke spolupráci zástupce menšin, kterým chce dát při výkonu své funkce také prostor.

Inaugurace i ve znakové řeči

Program inaugurace bude přitom hodně nabitý. Čaputová se bude muset z Pezinku, kde bydlí a chce bydlet, i nadále přesunout do Bratislavy už brzy ráno. Celá slavnost začne ovšem loučením. Před půl dvanáctou dopoledne opustí naposledy prezidentský palác ještě jako hlava státu Andrej Kiska.

Krátce před dvanáctou se všichni pozvaní hosté, včetně českého velvyslance na Slovensku, bývalého policejního prezidenta Tomáš Tuhého sejdou v budově filharmonie na Slavnostní schůzi Národní rady. Čapková tu před poslanci, členy vlády, i europoslanci nedávno zvolených za Slovensko, ale také pře svými blízkými složí slavnostní slib a také pronese svůj první projev.

„Součástí inaugurace bude také překlad do znakové řeči, vysílat ho bude RTVS a v sále filharmonie bude promítaný na obrazovku,“ řekl další podrobnost Blesk Zprávám mluvčí Čaputové Martin Burgr.

Video Čaputová chce zůstat mámou. První cestu v roli prezidentky podnikne do Česka - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Po dalších oficialitách převezme Čaputová prezidentský úřad zhruba v půl třetí odpoledne. Ráno se bude muset asi hodně nasnídat, protože slavnostní oběd, který už pořádá nová prezidentka, je už spíše odpolední svačina – na programu celého dne je totiž až mezi 15. a 16:30 hodinou.

Během dne Čaputová položí také květinu na hrob prvního slovenského prezidenta Michala Kováče. První den zakončí nová prezidentka na slavnostní recepci pořádané na její počest.

Přípravy na Zemana

Ještě před inaugurací Čaputová a její tým pracovali také na přípravě první ze zahraničních cest. Ta první povede do České republiky. „Těším se i na návštěvu České republiky, která se uskuteční v mém prvním pracovním týdnu v prezidentském úřadě. Považuji za dobrou tradici, že první zahraniční cesta směřuje právě do Prahy,“ dodala Čaputová.

Do České republiky přijede po svém zvolení už ale po druhé. Poprvé tu byla neoficiálně v dubnu, kdy se setkala s přáteli, včetně například Karla Schwarzenberga, který ji podpořil v prezidentské volbě, a vyrazila do pražské Lucerny také na koncert Boba Dylana.

Tentokrát už přijede do Česka se všemi oficialitami. Ve čtvrtek 20. 6. ji přivítá zhruba okolo půl jedenácté dopoledne prezident Miloš Zeman. Ten přitom těsně před volbou podpořil protikandidáta Čaputové Maroše Šefčoviče.

Video Bratr Čaputové: Kvůli výhružkám měla ochranku. A jako prezidentka nechce z domu - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

„Prezidenta (Miloše) Zemana respektuji jako legitimně zvoleného prezidenta České republiky,“  odpověděla Čaputová stroze na dotaz Blesk Zpráv těsně po svém zvolení, jaký má vztah k českému prezidentovi. V Praze už přitom oba státníci vystoupí na společné tiskové konferenci.

Známka z české tiskárny

K tradici československých a následně českých i slovenských prezidentů patří také focení oficiálních portrétů a poštovních známek. I na to už na Slovensku mysleli. Na známce bude nejen podobizna Čaputové, ale také jméno jejího partnera Petera Končeného.

Právě jemu jako fotografovi totiž přišel jednoho dne e-mail od Slovenské pošty s žádostí o využití fotografie, na které zachytil svou partnerku.

„Zkonzultoval jsem to se Zuzkou, jestli je to ta pravá. Ona řekla, že se jí líbí jiná a ta tam skončila,“ řekl Konečný nedávno TV Markíza. Žádná hádka prý kvůli známce doma nehrozila. „My se nehádáme. A když, tak ne o fotkách,“ dodal „prvý frajer“ Slovenska.

Pošta původně chtěla fotku, na které se Čaputová usmívá. Budoucí prezidentka ale chtěla oficiálnější portrét, na kterém je trochu vážnější.  Konečný za autorská práva zinkasoval 160 euro, v přepočtu tedy podle aktuálního kurzu 4 094 Kč. A víc než ceny si považuje cti, které se mu dostalo.

„Jestli doba licenční smlouvy přesáhne svůj život, je to důležitější, když člověk udělá něco víc, když to život přesáhne,“ považuje si své práce Konečný. Konečnou podobu známky po grafické podobě zpracovával jeden z nejvýznamnějších slovenských a světových designerů Vladislav Rostoka, který oslavil nedávno 70. narozeniny.

Video Poštovní známka se slovenskou prezidentkou se tiskla v Česku - TV Markíza

Schválený návrh známky putoval do České republiky. Konkrétně do středočeského Hradišťka. Právě tady totiž milion nových prezidentských známek vytiskli. Jde přitom o výjimečnou událost, podobnou zakázku tu totiž neměli.  „Poštovní známka je pro nás umělecké dílo, používáme techniku na plné možnosti,“ řekl Markíze ředitel a jednatel Tiskárny Jaroslav Štefek.

Na tisk známky použili v tiskárně tři barvy – heraldickou modrou, heraldickou červenou a hluboce černou. „Portrét paní prezidentky je vyrobený technikou triplexu, což je stará technika, která se používá pro umělecké publikace,“ přiblížil složitost výroby ředitel Štefek.

První vytištěný arch se známkou Zuzany Čaputové putuje z tiskárny ve středočeském Hradištku do poštovního muzea v Banské Bystrici. Na známce oproti původnímu plánu není cena 50 centů. Místo toho je na ní uvedena tarifní značka T2 a také značka 50 gramů – to kvůli tomu, kdyby se pošta rozhodla zdražovat.

Finální výsledek navíc musela ale ještě před tiskem schválit tři důležitá jména. Generální ředitel Slovenské pošty, ministr dopravy a také budoucí prezidentka. „Mně se to líbí a úplně to akceptuji,“ řekla Markíze Čaputová. Známky s novou prezidentkou půjdou do prodeje v den, kdy se Zuzana Čaputová oficiálně ujme svého úřadu. Tedy v sobotu 15. června.

Jiina Machov ( 13. června 2019 09:39 )

Blesku běž s touto čaputovou v Čechách do hajzlu!!!

jana999533 ( 13. června 2019 09:20 )

bratia Češi,

čaptavá dostala len 5 % hlasov Slovákov !!!
je to zapredaná vlastizradkyňa, ktorú sponzoruje Izrael, sereš, ESET a PENTA - všetko protislovenské živly!!!
Len vy tu v Čechách jej robíte takúto osvete

neznáma, nevýrazná žena, ktorá žila cele roky z krvavých dolárikov serešových nadácií

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud