Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C

Aktivistka Greta inspiruje svět. Má ale i kritiky, kteří jí přejí smrt. Svou si přidal i Zeman

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
24. srpna 2019
05:43

Klimatické tažení šestnáctileté Grety Thunbergové, švédské školačky s copánky, baculatými tvářemi a pronikavým pohledem, vyvolává nadšení i kritiku. Celý svět nyní sleduje plavbu teenagerky přes Atlantik, aktivistka míří na klimatický summit v New Yorku. Její pozornosti neunikly ani rozsáhlé požáry v Amazonii a prostřednictvím sociálních sítí vyzývá: „Válka proti přírodě musí skončit.“ Thunbergová má zástupy fanoušků, ale i odpůrců. Na stranu kritiků se přidal i český prezident Miloš Zeman, ten aktivistku označil za hysterku, britský bankéř a podpůrce brexitu zas naznačil, že by při její plavbě mohlo dojít k nehodě.

„Klimatická mesiáška“ se začala zajímat o dění kolem sebe již v útlém věku, za poslední rok se z ní stala celosvětová celebrita. Její příklad zrodil studentské hnutí Pátky pro budoucnost (Fridays for Future), jeden z fenoménů letošního roku. Švédští poslanci ji navrhli na Nobelovu cenu míru.

Švédská environmentální aktivistka Greta Thunbergová (16). Švédská environmentální aktivistka Greta Thunbergová (16). | Reuters

Velkou pozornost na sebe Thunbergová strhla také plavbou na jachtě přes Atlantik, na dvoutýdenní cestu vyrazila 14. srpna, doprovod jí dělá mimo jiné i vnuk monacké kněžny Grace Kellyové Pierre Casiraghi, její otec Sven, německý kapitán Boris Herrmann a dokumentarista Nathan Grossman. Plavidlo pohání energie z obnovitelných zdrojů a podle Thunbergové za sebou nezanechává žádnou uhlíkovou stopu, na lodi není záchod ani umyvadlo.

Banks: Nehody se stávají

Kritici ji nařknuli,  že její plavba způsobí více emisí, než kdyby letěla, část jejího týmu se totiž musí přesunout do New Yorku a dostat loď zpátky do Británie, využijí k tomu samozřejmě letadlo. Do Thunbergové se na svém twitteru pustil rovněž bankéř Arron Banks, který je velkým zastáncem brexitu. „Šílené nehody na jachtách se v srpnu stávají,“ napsal Brit a příspěvek doplnil o fotku náctileté aktivistky. 

Banksův komentář vzbudil vlnu nevole, kritizovali ho politici, akademici i celebrity. „Levičáci evidentně nemají smysl pro humor,“ reagoval bankéř. „Podle mě je ostuda, že vlivný muž jako Banks napadá šestnáctiletou dívku,“ uvedla poslankyně Tonia Antoniazziová. „Jeho tweet by měli nahlásit jako zločin z nenávisti,“ řekla novinářům deníku The Guardian. „Přejete potencionální smrtelnou nehodu mladé dívce… proč?“ zhrozila se na twitteru herečka Amanda Abbingtonová, známá ze seriálu BBC Sherlock.

Svou troškou přispěl i český prezident Zeman. Ten ji v pořadu S prezidentem v Lánech označil za „hysterku“, vadí mu hlavně, že její snaha vyvolává protesty středoškoláků, které se konají většinou během vyučování, Zeman by teenagery viděl radši ve škole. O klimatických změnách toho studenti podle prezidenta zase tolik nevědí.

Kurzy pro aktivisty

To se ale může rychle změnit, po Evropě totiž začaly vznikat speciální tábory, kde se nejen teenageři mohou dozvědět podrobnosti o klimatických změnách i to, jak správně demonstrovat. Jeden takový tábor se nachází u francouzského města Kingersheim a dvoutýdenní školení zde pořádají environmentální organizace Alternativa, Přátelé Země a ANV-COP21. Cvičení zahrnuje demonstraci během klimatického summitu, na kterém debatují imaginární prezidenti Emmanuel Patron a Mickey Trump, který na rozdíl od Patrona popírá klimatické změny.

Nejmladšímu účastníku tábora nebyl ani jeden rok, nejstaršímu pak bylo téměř 90 let. Kurzu se účastní i celé rodiny. Lidé si zkoušejí všemožné situace, včetně zásahu policie. Část aktivistů se během takového tréninku převleče za strážníky a zatýká „divočejší“ demonstranty. Organizátoři zdůrazňují, že klimatické protesty odmítají násilí.

Tábory samozřejmě nejsou jen o tom, jak se chovat na demonstraci, nebo o tom, jak si správně připravit transparent. Organizátoři připravují workshopy týkající se například snižování emisí, ochrany životního prostředí, krize v důsledku nedostatku vody apod. Podle kritiků, které šokoval počet lidí, kteří se táborů účastní – v jednom „turnusu“ je až 700 osob, se nejedná o „učení o klimatických změnách“, ale o návod, jak „narušovat veřejný pořádek“.

 

Taurus70 ( 24. srpna 2019 10:09 )

Devce rozumu mdleho za to ega vysokeho,takove tele muzou poslouchat opet jen telata😂😂😂😂

zlymikes ( 24. srpna 2019 07:11 )

na lodi není záchod ani umyvadlo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa