Vědci mají jasno: Klimatickou krizi by mohlo zastavit sázení stromů, tvrdí nová studie

Klima by mohlo zachránit sázení stromů, tvrdí švýcarská studie .
Autor: ČTK - 
4. 7. 2019
22:36

Nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu je zalesňování. Tvrdí to studie technické vysoké školy (ETH) v Curychu, otištěná v magazínu Science. Dosažení cíle Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) udržet růst oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia proti době před průmyslovou revolucí je díky němu dosažitelné, uvádějí švýcarští experti. Na Zemi podle nich může být o třetinu více lesů, aniž by to omezovalo města nebo zemědělskou půdu.

Sázení stromů má podle švýcarských vědců potenciál pohltit dvě třetiny emisí oxidu uhličitého (CO2), které způsobil člověk. Právě nárůst emisí tohoto skleníkového plynu ohrožuje šance na udržení globálního oteplování v bezpečných mezích.

Nejvíce ploch k zalesnění má Rusko

Švýcarská studie podle agentury DPA poprvé ukazuje, že klimatický cíl IPCC je dosažitelný. Podle IPCC musí být do roku 2050 nejen omezeny emise skleníkového plynu, ale je také třeba nově osázet stromy až miliardu hektarů půdy. „To je nepochybně dosažitelné,“ stojí ve studii.

Podle vědců nyní lesy na Zemi pokrývají 2,8 miliardy hektarů. Za možné považují zalesnění dalších 900 milionů hektarů, což odpovídá téměř rozloze Spojených států. Jde především o dříve nedotčené, ale dnes poničené ekosystémy, píšou vědci pod vedením Jeana-Françoise Bastina. Zvlášť velké množství ploch vhodných k zalesňování má Rusko následované s odstupem Spojenými státy, Kanadou, Austrálií, Brazílií a Čínou.

Nové lesy, až vyrostou, by mohly pojmout až 205 miliard tun oxidu uhličitého. To jsou zhruba dvě třetiny z 300 miliard tun, které se od počátku průmyslové revoluce do ovzduší dostaly kvůli působení člověka.

Experti: Musíme jednat rychle

„Musíme ale jednat rychle, protože bude trvat desetiletí, než lesy dozrají a vyčerpají svůj potenciál přirozeného úložiště CO2,“ říká jeden z hlavních autorů studie Tom Crowther. Ploch vhodných k zalesňování však mezitím právě v důsledku klimatické změny každým rokem ubývá, upozornil.

Studie také upozorňuje na údajný omyl některých vědců, kteří vycházejí z předpokladu, že změna klimatu zvyšuje plochu porostlou stromy. To sice platí pro severní lesy, například na Sibiři, ale hustota stromů je tam mnohem nižší, zdůrazňují švýcarští odborníci.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

cocumysvole ( 8. července 2019 10:07 )

Co se děje Blesku? Vymřeli vám redaktoři nebo odešli k jinýmu plátku? Už tejden jsou tady stejný zprávy.

dannero ( 5. července 2019 18:53 )

že by to těm ekologickým expertům konečně došlo že pole osázená solárními panely nic nevyřeší? Ale oni mají moc práce s vymýšlením jak osídlit Mars, zatímco neumí ani zúrodnit pouště tady na zemi.

zlymikes ( 5. července 2019 18:49 )

Hlásím se na brigádu do Ruska nebo na Ukrajinu místo pšenice.. Mám praxi a jsem prověřený.V jistém období jsem chodil sázet stromky až za dráty k čáře.

cocumysvole ( 5. července 2019 08:44 )

No to teda vědátoři objevili Ameriku.

lubosbeyr ( 5. července 2019 08:10 )

A je to přesně naopak když vidím jak je příroda devastovaná a ustupuje díky nové a nové výstavbě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa