Hrstka aktivistů blokuje dopravu u letiště Heathrow. Mládež v Londýně pláče i zpívá

Autor: ČTK, tva - 
19. dubna 2019
11:55

Skupina ekologických aktivistů od pátečního rána demonstruje u nejrušnějšího britského letiště Heathrow. Provoz londýnského vzdušného přístavu, přes který v pátek před velikonočním víkendem projde na 250 tisíc lidí, narušen nebyl, na místě je podle agentury Reuters více policistů než protestujících.

Televize Sky News oznámila, že u kruhové křižovatky mezi terminály dva a tři se shromáždilo asi 20 demonstrantů s transparentem „Jsme poslední generace?“. Policie aktivistům brání blokovat dopravu. Ministr vnitra Sajid Javid již předem kritizoval všechny demonstranty, kteří poruší zákon, a vyzval policii, aby v takovém případě zakročila všemi zákonnými prostředky. „Mají v tom mou plnou podporu,“ řekl Javid.

Reuters uvedl, že akce před letištěm je založená na emocích. Demonstrující mládež, mezi kterou jsou i 13letí, pláče a zpívá. „Bojím se o svou budoucnost,“ řekl Oscar Idle (17). „A tento strach mi dává odvahu jednat,“ dodal.

Protesty organizuje skupina Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která od počátku týdne narušuje dopravu přes most Waterloo Bridge a na rušných křižovatkách Oxford Circus, Piccadilly Circus a Marble Arch v centru britské metropole. Blokádou, ve které zamýšlí pokračovat do konce měsíce, chce přinutit vládu k rázným krokům v boji proti klimatickým změnám.

Protestující podpořila i herečka Thompsonová

K demonstrantům se přidala i britská herečka Emma Thompsonová, která kvůli tomu do Londýna přiletěla z Los Angeles. „Rozhodně jsem se chtěla nechat na své 60. narozeniny zavřít, ale nepodařilo se mi to,“ řekla Thompsonová, která šedesátiny oslavila 15. dubna.

Od pondělí policie v Londýně zadržela na 500 aktivistů, obviněno jich bylo prozatím deset, uvedly úřady. Demonstranty každý den hlídá přes tisíc policistů.

Extinction Rebellion uspořádala blokády se třemi základními požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení občanského shromáždění pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda říkala pravdu o klimatických změnách. V dopise požádala o setkání britskou premiérku Theresu Mayovou. Aktivisté tvrdí, že neradi znepříjemňují život obyčejným lidem, „narušení ekonomiky“ je ale podle nich jedinou cestou, jak si získat pozornost vlády.

milansmrz ( 19. dubna 2019 21:36 )

Jsme v rozběhnuté klimatické katastrofě, na tom se shoduje veliká většina světových vědců. Politici jsou jako obvykle příliš laxní a ohánějí ekonomickým růstem. K čemu jim asi bude? Mladí jsou, jako často, naší jedinou záchranou.

milansmrz ( 19. dubna 2019 21:31 )

Opravdu jste přesvědčen, že nemají pravdu? Opomíjíte výsledky vědeckých studií?

petr12 ( 19. dubna 2019 18:33 )

metrové obušky a řezat a řezat ten neskutečný sajrajt netáhel,fetáku a světového zla!!!

lordpavka ( 19. dubna 2019 12:20 )

Chovají se jako zblblí členové nějaké sekty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud