„Ostuda!“ Přeživší masakru bouřili kvůli Nobelovce pro spisovatele, akademie ho hájí

Autor: ČTK, tva - 
17. října 2019
16:51

Švédská akademie ve čtvrtečním článku v listu Dagens Nyheter obhajovala své rozhodnutí udělit Nobelovu cenu za literaturu za letošní rok kontroverznímu rakouskému spisovateli Peteru Handkemu, který je známý svými prosrbskými postoji. Handke podle šéfa akademie Matse Malma v minulosti vystoupil s provokativními výroky, nikdy ale nepodporoval krveprolévání.

Udělení Nobelovy ceny za literaturu za letošní rok vyvolalo kritiku, mimo jiné od přeživších masakru ve Srebrenici, kde bosenskosrbské jednotky v roce 1995 povraždily 8000 muslimských chlapců a mužů. Přeživší událostí ve Srebrenici, které mezinárodní justice označila za akt genocidy, vyzvali minulý týden Švédskou akademii, aby Nobelovu cenu Handkemu odebrala.

Sám rakouský spisovatel Peter Handke se po ocenění Nobelovou cenou vyjádřil, že je udiven. Rozhodnutí Švédské akademie označil za velmi odvážné vzhledem ke všem předchozím sporům o jeho dílo.

„Po všech těch sporech jsem udiven. Tento druh rozhodnutí je ze strany Švédské akademie velmi odvážný,“ řekl autor před zástupci tisku ve svém francouzském bydlišti, pařížském předměstí Chaville.

Nobelovy ceny navrhoval úplně zrušit

Kontroverzní spisovatel, známý svými prosrbskými postoji, dokonce dříve tvrdil, že Nobelova cena za literaturu by se měla zrušit, protože vytváří „falešné svatořečení“, které čtenáři nic nepřináší. Minulý týden ale Handke přiznal, že toto uznání mu dává „zvláštní druh svobody“.

Handke v roce 1996 napsal esej, ve které žádal spravedlnost pro Srby a Srbsko. Zároveň popřel, že by k události v Srebrenici, jež Mezinárodní soudní dvůr OSN označil za genocidu, došlo.

Handke byl odpůrcem leteckých útoků NATO na Srbsko během kosovské války na konci 90. let a v roce 2006 řečnil na pohřbu srbského vůdce Slobodana Miloševiče, jehož byl velkým podporovatelem. Sympatie vyjádřil i válečným zločincům Ratku Mladičovi a Radovanu Karadžičovi.

Šéf Švédské akademie Mats Malm v článku, který ve čtvrtek otiskl švédský deník Dagens Nyheter, připustil, že Handke v minulosti pronesl „provokativní, nevhodné a nejasné politické výroky“, nikdy ale podle něj neopěvoval krveprolévání a srebrenický masakr otevřeně odsoudil.

„Švédská akademie neshledala na jeho tvorbě nic, co by představovalo útok na občanskou společnost či na respektování rovnosti všech lidí,“ dodal.

Masakr spisovatel již dříve odsoudil

Akademie přitom citovala článek publikovaný v roce 2006 v německém listu Süddeutsche Zeitung, ve kterém Handke uvedl, že srebrenický masakr byl nejhorším zločinem proti lidskosti v Evropě od druhé světové války.

Švédská akademie byla nucena odložit udělení Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 kvůli sexuálnímu skandálu, v němž byl manžel jedné z dřívějších členek této instituce odsouzen za znásilnění.

Albánský premiér Edi Rama akademii obvinil, že vyznamenáním Handkeho „snižuje hodnotu ocenění a noří se do dalšího skandálu, který poškodí její pověst na desítky let“.

S oceněním pro Handkeho zásadně nesouhlasili ti, kdo masakr v bosenském městě přežili. „Pošleme akademii dopis požadující odebrání ceny,“ uvedla Munira Subašičová, předsedkyně sdružení Srebrenické matky. „Je to ostudné, měli bychom se zamyslet, jaký to vysílá signál,“ dodala.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

wp2t ( 17. října 2019 19:01 )

Jo, holt na bělouše si dnes dovolí každej. Nejlepší jak se prsej Albánci. Kosovští albánci a jejich UCK byla ta nejhorší zločinecká banda, která se za v této válce objevila. To lovení tisíců srbů a prodej jejich orgánů, to odebírání orgánů zaživa, aby to neztratilo hodnotu. Albánská zločinecká mafie v každém městě na Západě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud