Rozloučení s Gottem: Zemanovým nestačilo auto, Kubera spěchal na cigaretu a proč chyběl Klaus?

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  13. 10. 2019
  05:02

  Zádušní mši za Karla Gotta si v katedrále sv. Víta nenechaly ujít stovky smutečních hostů. Jejich výběr řídila vdova Ivana a částečně také úřad vlády. Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika byla s černým smutečním kloboučkem nepřehlédnutelná. Stejně tak bylo v katedrále nepřehlédnutelné prázdné místo vedle bývalé první dámy Livie Klausové. Blesk Zprávy zjišťovaly důvod. Politické střípky ze mše odhalily řadu zajímavostí.

 • 1.Místo Klause prázdné místo

  Stejně jako byl v katedrále sv. Víta při zádušní mši nepřehlédnutelný klobouk bývalé první dámy Livie Klausové, nedalo si nevšimnout si, že v první lavici vedle ní je prázdné místo. Klausová přišla totiž bez doprovodu - tedy bývalého prezidenta Václava Klause. 

  Na zádušní mši za Karla Gotta chyběl bývalý prezident Václav Klaus. Místo vedle bývalé první dámy Livie zůstalo prázdné.Na zádušní mši za Karla Gotta chyběl bývalý prezident Václav Klaus. Místo vedle bývalé první dámy Livie zůstalo prázdné. | reprofoto ČT/Blesk Zprávy

  Podle informacích Blesk Zpráv to bylo údajně z důvodu jeho přetrvávajícího nachlazení, které si přivezl z nedávné cesty do Číny. 

  „Pan prezident sledoval poslední rozloučení s Karlem Gottem v televizi, bylo podle něj velmi důstojné,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka. 

  Bývalá první dáma Livia Klausová přišla na zádušním mši za Karla Gotta sama, bez svého manžela, bývalého prezidenta Václava KlauseBývalá první dáma Livia Klausová přišla na zádušním mši za Karla Gotta sama, bez svého manžela, bývalého prezidenta Václava Klause | Blesk:David Malik - CNCenter A.S.

  Livia Klausová seděla v první řadě katedrály vedle další bývalé první dámy Dagmar Havlové, kterou doprovodil herec Jiří Bartoška, a na druhé straně vedle ní seděla Ivana Zemanová, dcera Kateřina a prezident Miloš Zeman, od Klausů ležela v katedrále také ještě smuteční kytice. 

  Zádušní mše za Karla Gotta se účastnila jen Livia Klausová. Bývalý prezident je nachlazený. Manželé do katedrály sv. Víta poslali také smuteční kytici.Zádušní mše za Karla Gotta se účastnila jen Livia Klausová. Bývalý prezident je nachlazený. Manželé do katedrály sv. Víta poslali také smuteční kytici. | IVK/Blesk

 • 2.Babišová v kloboučku podobně jako vdova Ivana

  V první řadě napravo katedrály seděl v lavici také premiér Andrej Babiš se svou manželkou Monikou. Především z její tváře bylo patrné, že ji smrt Karla Gotta velmi zasáhla. Na smuteční mši si kromě černých šatů vzala také smuteční klobouček. Na první pohled se podobal trochu tomu, pod kterým skrývala svůj smutek také vdova po Karlu Gottovi Ivana. 

  Premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou na zádušní mši za Karla Gotta.Premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou na zádušní mši za Karla Gotta. | ČTK

  Poslední rozloučení s Karlem Gottem: Ivana GottováPoslední rozloučení s Karlem Gottem: Ivana Gottová | Blesk

  Premiér Babiš v nedávném rozhovoru pro Blesk Zprávy v pořadu Ptám se, pane premiére prozradil, že se s Gottovými léta znal. Gottová svému muži před pěti lety dokonce uspořádala oslavu 75. narozenin na farmě Čapí hnízdo. Ivaně také původně navrhnul a vláda také schválila státní pohřeb. Gottová si nakonec vybral pohřeb se státními poctami. 

  „My jsme se znali asi 10 let a mně je jenom líto, že můj přítel pro něj organizoval soukromou oslavu narozenin začátkem srpna a my jsme bohužel nemohli přijít, byli jsme na dovolené (na Krétě - pozn. red). Tak následně jsme měli nějakým způsobem jít spolu na večeři. Ale to už bohužel nebylo kvůli zdravotnímu stavu pana Gotta možné,“ uvedl ve studiu Blesku v úterý Babiš. Zmíněný rozhovor se točil oproti plánu o týden později a to právě kvůli Gottově úmrtí. 

 • 3.Zemanovým jedno auto nestačilo

  Jestliže byla na mši Livia Klausová sama bez manžela, rodina současného prezidenta Miloše Zemana byla kompletní. V první lavici usedli jak prezident, tak první dáma i jejich dcera Kateřina. 

  To ovšem znamenalo také jeden logistický oříšek. Zemanovým totiž k přesouvání nestačilo jedno auto. Prezident jel na mši z Lán s dcerou Kateřinou. U Zlaté uličky k hlavě státu přisedla manželka Ivana a Kateřina naopak přesedla do auta za nimi. Společně pak vešli starým královským vchodem. Při odjezdu ze mše byl prezident ve voze vepředu. Manželka s dcerou jely za ním. Celá rodina podle prezidentské kanceláře zamířila ještě do Lumbeho vily.

  Zatímco prezident Miloš Zeman přijížděl na zádušní mši za Karla Gotta do katedrály sv. Víta na předním sedadle své limuzíny...Zatímco prezident Miloš Zeman přijížděl na zádušní mši za Karla Gotta do katedrály sv. Víta na předním sedadle své limuzíny... | Blesk:Martin Sekanina

  ...z Hradu už odjížděl vedle své dcery Kateřiny na zadním sedadle...z Hradu už odjížděl vedle své dcery Kateřiny na zadním sedadle | Blesk:Martin Sekanina

 • 4.Kubera spěchal na cigáro

  Zádušní mše trvala více než 80 minut. A to není nic pro silného kuřáka. Už vůbec nic pro tak silného kuřáka, jakým je předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). 

  A tak po smutečním obřadu rychle spěchal na svou dávku nikotinu. Nevadilo mu ani zapálit si v předsednické limuzíně. Nic na tom nezměnilo ani to, že vedle něj seděla jeho žena Věra. Po padesátiletém manželství už je ale od svého muže na cigaretový dým zvyklá při různých situacích. 

  Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále Svatého Víta: Předseda Senátu Jaroslav KuberaZádušní mše za Karla Gotta v katedrále Svatého Víta: Předseda Senátu Jaroslav Kubera | Blesk

 • 5.Tweetující Vondráček

  Stejně jako předseda Senátu, tak i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) vzal s sebou na mši také svou ženu Vladimíru. Ve společnosti se spolu objevují manželé Vondráčkovi jen výjimečně. 

  Část veřejnosti ale během soboty Vondráčka příliš nechválila. A to za to, že se během zádušní mše - přesně 36 minut po jejím začátku - objevil na jeho twitterovém účtu vzkaz, ve kterém děkuje vdově Ivaně Gottové, že ho do katedrály pozvala. 

  „Skutečně? A proto jste tak neuctivý a během mše ťukáte do mobilu tweet? Vytřískat ze všeho to maximum pro sebe, že? Karma je zdarma, p. Vondráčku, víme?,“ napsala Vondráčkovi pod jeho status například uživatelka Lenka. 

  Vondráček pro Blesk ale tento „přešlap“ vysvětlil tím, že měl tweet předpřipravený pomocí aplikace, která pak vzkaz zveřejnila ve stanovený čas sama. 

  „Dnešní příspěvek na twitteru ke Karlu Gottovi jsem naplánoval přes aplikaci TweetDeck ještě před začátkem mše tak, aby se zveřejnil v aktuální okamžik. Příspěvky dopředu plánuji běžně. Rozhodně jsem během mše nepracoval s mobilem, to by ani nebylo vzhledem k okolnostem možné. Měl jsem jiné starosti a emoce,“ vysvětlil Vondráček celou situaci pro Blesk Zprávy. 

 • 6.Místo Čaputové Pellegrini a Danko

  Na mši mělo zastoupení také Slovensko. Prezidentka Zuzana Čaputová ovšem za sebe poslala náhradu v podobě premiéra Petera Pellegriniho a také předsedy Národní rady Andreje Danka a přes velvyslanectví v Praze také smuteční věnec. Na Slovensku za to už v týdnu sklízela Čaputová kritiku. 

  Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále Svatého VítaZádušní mše za Karla Gotta v katedrále Svatého Víta | Reprofoto ČT

  Do České republiky se ovšem slovenská prezidentka chystá hned po víkendu a plánuje se prý Gottovi poklonit přímo u hrobu. 

  „Paní prezidentka pošle v sobotu přes slovenskou ambasádu v České republice smuteční věnec. V pondělí pak paní Čaputová  pojede do Prahy na Forum 2000 a při této příležitosti se ukloní také u hrobu Karla Gotta a zapálí jako vzpomínku svíčku,“ řekl Blesk Zprávám v týdnu mluvčí Čaputové Martin Strižinec. 

 • 7.Ministři bez manželek

  Pozvání na mši dostali všichni ministři české vlády. Společně například dorazili zástupci ČSSD. Ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Po jejich bocích chyběly ovšem manželky. V ruce ale oba nesli smuteční kytici. Sami. 

  To ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) si nechal nést kytici od svého bodyguarda. Stejně tak i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), u které se to dá ovšem pochopit, protože v jedné ruce nesla také svou kabelku. Mimochodem jak Benešová, tak i Metnar byli na Hradě v tomto týdnu už podruhé. Jen dva dny před mší, a tedy i státním smutkem, slavili s prezidentem Zemanem dodatečně jeho narozeniny. 

  Další příchody na zádušní mši za Karla Gotta: Jan HamáčekDalší příchody na zádušní mši za Karla Gotta: Jan Hamáček | Blesk

  Ministr obrany Lubomír Metnar na zádušní mši za Karla GottaMinistr obrany Lubomír Metnar na zádušní mši za Karla Gotta | Blesk:David Malik

  Ministryně spravedlnosti Marie Benešová na zádušní mši za Karla GottaMinistryně spravedlnosti Marie Benešová na zádušní mši za Karla Gotta | Blesk:David Malik

 • 8.Nalomená Bohdalová

  Zatímco politikům patřila v katedrále většinou první řada, ani jeden z nich na zádušní mši za Karla Gotta nepromluvil. Vdova Ivana si to nepřála. 

  Naopak koho o to prý výslovně požádal přímo Karel Gott, byla herečka Jiřina Bohdalová, která nebyla jen jeho kolegyně, ale také celoživotní kamarádka. 

  Připomeňte si její dojemnou řeč: 

  Video  Nejdojemnější řeč Jiřiny Bohdalové: Takhle se rozloučila s Gottem  - Česká televize

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cistic ( 15. října 2019 21:24 )

Karla dala rychlo spalit,aby nebyli dukazy...

pooresh ( 13. října 2019 18:17 )

No nejsmutnejsi je buben!

satanas ( 13. října 2019 17:42 )

Твоя девушка когда ты ушел в армии😄

zkratik ( 13. října 2019 17:14 )

mimoň si ty,neudivil mě Duka,ale režisér Strach

satanas ( 13. října 2019 16:28 )

Krale pitomcu jednoho znam, nechci te urazit tak ti ho radsi neprozradim!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud