Nobelovu cenu za chemii berou vědci za revoluční baterii pro auta i mobily

Autor: ČTK - 
9. 10. 2019
15:45

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Američan narozený v Německu John Goodenough, britsko-americký vědec Stanley Whittingham (77) a Japonec Akira Jošino (71) za vývoj lithium-iontových baterií. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Sedmadevadesátiletý John Goodenough je nejstarším laureátem Nobelovy ceny vůbec.

„Lithium-iontové baterie přinesly revoluční změnu do našich každodenních životů. Tyto lehké, nabíjecí, velmi výkonné baterie se využívají všude od mobilních telefonů přes notebooky po elektromobily,“ uvedla ve zdůvodnění svého výběru laureátů švédská akademie věd. Letošní nositelé Nobelovy ceny za chemii podle ní položili základy „pro bezdrátovou společnost nepoužívající fosilní paliva“.

Goodenough má vyznamenání od Obamy

Goodenough je americký fyzik pevných látek, od roku 1986 je profesorem na Texaské univerzitě v Austinu a je jedním z vynálezců v dnešní době hojně používaných lithium-iontových baterií. V roce 2014 získal za vývoj těchto baterií cenu Charlese Starka Drapera a v roce 2011 obdržel od amerického prezidenta Baracka Obamy Národní vyznamenání za vědu.

V roce 1979 jeho tým představil dobíjecí lithiový článek, do něhož použil oxid kobaltnatý, který zvýšil napětí baterie. V roce 2017 přišel jeho vědecký tým s konceptem pevné lithiové baterie bez tekutých částí, místo nichž jsou použity skleněné elektrolyty, které umožňují nahradit nákladné lithium levným sodíkem. Tyto akumulátory by mohly být použity v elektromobilech a hybridních vozech, které by pak ujely až tisíc kilometrů na jedno nabití a baterie by vydržely přes tisíc nabití bez ztráty kapacity.

Nobelovu cenu za chemii získali vědci za vývoj lithium-iontových baterií. Na snímku John Goodenough.Nobelovu cenu za chemii získali vědci za vývoj lithium-iontových baterií. Na snímku John Goodenough. | Reuters

Jošino se dál podílí na vývoji lithium-iontové baterie

Japonský chemik Jošino spolupracuje s japonským výrobcem chemikálií a vláken Asahi Kasei a je profesorem na univerzitě Meidžo ve městě Nagoja. Je jedním z vynálezců lithium-iontové baterie a podílel se na jejím vývoji.

V laboratoři při firmě Asahi Kasei začal pracovat v roce 1972. Od roku 1992 řídil v této firmě vývojové a propagační oddělení iontových baterií. A po dalších dvou letech se stal ředitelem oddělení technického rozvoje ve společnosti na výrobu baterií A&T Battery, která je společným podnikem firem Asahi Kasei a Toshiba.

Whittingham patří mezi nejlepší inovátory světa

Britsko-americký chemik Whittingham je profesorem chemie a ředitelem Ústavu pro výzkum materiálů a materiálového inženýrství na Binghamtonské univerzitě. Je jednou z klíčových postav v oblasti vývoje lithium-iontových baterií. V 70. a 80. letech působil ve výzkumném centru firmy Exxon a poté pracoval pro americkou společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy.

V 70. letech se zaměřil na vývoj baterií, kde jsou místo kovového lithia přítomny pouze sloučeniny lithia, které jsou schopné přijímat a uvolňovat lithiové ionty. V roce 2010 byl společností Greentech Media zařazen mezi 40 nejlepších inovátorů, kteří přispěli k rozvoji ekologických technologií.

Letos se udílejí dvě Nobelovy ceny za literaturu

Letos už byly ohlášeny dvě Nobelovy ceny. V pondělí dostali prestižní ocenění Američané William Kaelin a Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe za objev molekulárních mechanismů, jejichž prostřednictvím buňky vnímají dostupnou hladinu kyslíku a přizpůsobují se tomu. V úterý se pak Nobelovy ceny za fyziku dočkali Američan kanadského původu James Peebles a Švýcaři Michel Mayor a Didier Queloz za příspěvek k pochopení evoluce vesmíru.

Ve čtvrtek budou vyhlášeny Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 a 2019 a v pátek cena za mír. Příští pondělí bude udělena Nobelova cena za ekonomii. Vedle medaile a diplomu na oceněné čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí 21,4 milionu korun. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí smrti Alfreda Nobela 10. prosince.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa