Zeman zůstal sám, k oduznání Kosova další ústavní činitele nepřesvědčil

Autor: ČTK, tva - 
10. 10. 2019
19:05

Ústavní činitelé na čtvrteční schůzce nepodpořili návrh prezidenta Miloše Zemana, aby Česko zrušilo mezinárodní uznání Kosova. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po schůzce uvedl, že se ústavní činitelé shodli, že tato otázka nyní není na stole. Okolnosti uznání Kosova v roce 2008, kdy se vláda k tomuto kroku rozhodla přes nesouhlas Sněmovny, nicméně ústavní činitelé označili za problematické.

Zeman mluvil o tom, že se pokusí prosadit zrušení uznání nezávislosti Kosova, při své zářijové návštěvě Srbska. „Shodli jsme se, že otázka oduznání není namístě,“ řekl ve čtvrtek Petříček novinářům. „Situace se nijak nezměnila, aby Česká republika měnila svůj postoj, který posledních deset let zastávala,“ dodal.

Podle Petříčka se ústavní činitelé zabývali okolnostmi toho, jak se uznání Kosova odehrálo. Připomněl, že vláda v roce 2008 tento krok učinila navzdory odmítavému usnesení Sněmovny. Podle společného usnesení ústavních činitelů na problematickou situaci kolem Kosova ukazuje i to, že diplomatické zastoupení není na nejvyšší úrovni, zastupitelské úřady vedou chargé d'affaires.

Česká zahraniční politika má být podle Petříčka čitelná

Ústavní činitelé ve společném prohlášení také ocenili přátelské vztahy mezi Českem a Srbskem.

Petříček už dříve uvedl, že důvod ke zrušení uznání Kosova nevidí. Podle něj by Česko k takovému kroku mohlo přistoupit jen v případě, že by Kosovo přestalo plnit některá kritéria státnosti, na jejichž základě bylo v roce 2008 uznáno. Pro zachování současného stavu podle něj hovoří i to, že česká politika by měla být kontinuální a čitelná.

Ministerstvo zahraničí také dříve upozornilo, že Česko má s Kosovem uzavřeno několik smluv včetně dohody o návratu nelegálních přistěhovalců. Pokud by Česko přestalo Kosovo uznávat, mohlo by to způsobit potíže při naplňování těchto smluv.

Kosovo, které po rozpadu Jugoslávie vyhlásilo v únoru 2008 nezávislost na Srbsku, postupně uznalo 116 zemí. Srbsko přesvědčuje země uznávající kosovskou nezávislost, aby od svého postoje ustoupily. Dosud se mu to podle některých zdrojů podařilo u 15 zemí, hlavně z Afriky a Latinské Ameriky.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

pooresh ( 11. října 2019 14:13 )

Jasne jurope,a Sudety byly sudetske! Odkud ze privandroval "cesky kmen"?

pooresh ( 11. října 2019 14:09 )

Ja osobne bych Zemana daroval Kosovarum na hrani!

satanas ( 11. října 2019 10:14 )

Ta fotka vypovida o mnohem..Predevsim otom, jak malym panem je ten "Predsedatel" Senatu..Politickeho chudobince pro impotentni politiky..

vaber ( 11. října 2019 08:35 )

další muslimský stát v Evropě který vytvořili moudří politici, staletí bojovali křestané na Balkánu prori muslimům a jen proto Evropa neztratila svoji kuluru a dnes jim dáváme to za co předkové staletí bojovali, proč ti politici nepodporují třeba Katalánsko nebo Donbas, když jsou takoví ndemokrati

europa ( 11. října 2019 07:21 )

Kosovo nikdy nemělo být uznáno. Bylo odjakživa srbské a tak to mělo zůstat. Z naší strany jsme se dopustili chyby, a je jedině správné podpořit návrh pana prezidenta uznání odvolat. Naši politici jsou naší ostudou, stydím se za ně a nemám je rád. Každému jenom kývají a poklonkujou, zcela v duchu vency flašky. Humus

Zobrazit celou diskusi
Další videa