Zeman zve Zelenského do Česka. Babiš přeje ukrajinskému prezidentovi sílu a trpělivost

22. 4. 2019
18:01

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) gratulovali herci Volodymyru Zelenskému ke zvolení ukrajinským prezidentem, oba věří, že Ukrajina bude pod jeho vedením pokračovat v reformách. Prezident Miloš Zeman poslal Zelenskému blahopřejný telegram, v němž jej mimo jiné pozval na oficiální návštěvu České republiky. Podle Babiše povede Zelenskyj zemi v těžkém období. Petříček uvedl, že Ukrajina má před sebou ještě hodně práce. Prezidentské volby podle ministra ukázaly sílu občanské společnosti.

„Gratuluji novému prezidentu Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému k vítězství. Povede svou zemi v nesmírně těžkém období, přeji mu mnoho sil a trpělivosti. Věřím, že naváže na dosavadní reformy a úspěšnou, otevřenou spolupráci s ČR. Je to důležité, Ukrajina je nám blízká,“ uvedl Babiš na twitteru. 

„Svou volbou vaši spoluobčané potvrdili, že nerezignovali z ambic vybudovat demokratickou, svobodnou, prosperující a mírovou Ukrajinu, která však bude daleko méně než o národovecká hesla dbát o skutečně transparentní řízení a zlepšování života každého jednotlivce prostřednictvím pokračování v realizaci hlubokých strukturálních reforem,“ napsal český prezident v blahopřejném telegramu, jehož znění zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zeman bude podporovat evropské směřování Ukrajiny

Zeman Zelenského ujistil, že Česko bude dál napomáhat ukrajinským reformním snahám a podporovat evropské směřování Ukrajiny. „Zasadím se o to i já osobně, jelikož mi velmi záleží na pozitivním vývoji Ukrajiny a prohlubování vztahů mezi našimi zeměmi ve všech oblastech,“ napsal český prezident a pozval svůj ukrajinský protějšek na oficiální návštěvu do České republiky.

Petříček připomněl, že za vlády končícího prezidenta Petra Porošenka se Ukrajina začala výrazněji reformovat. „Ukrajina učinila velký pokrok v modernizaci země, přiblížila se Evropě, má Asociační dohodu a bezvízový režim s EU. Volby dokázaly sílu občanské společnosti. Má však má před sebou ještě hodně práce. Gratuluji novému prezidentovi Zelenskému a věřím, že v reformním úsilí nepoleví,“ napsal ministr na twitteru.

V nedělním druhém kole ukrajinských prezidentských voleb drtivě zvítězil politický nováček Zelenskyj. Podle neúplných výsledků získal 73 procent hlasů, zatímco Porošenko 25 procent. Současná hlava státu už po zveřejnění odhadovaných výsledků v neděli večer uznala svou porážku.

hradnihulvat ( 25. dubna 2019 13:13 )

Tak to aby sebou Zelenský urychleně mrsknul.

satanas ( 23. dubna 2019 09:47 )

Takhle skonci i Cesko .Po Zemanovi budou lide volit kazdeho, jen ne toho koho jim vnuti "Demokrate",..A je tomu tak dobre, slusni lide se vyskytuji vsude jen v politice jsou vyjimkou..A kazdy nejak zacinal..Porosenko treba krvavym prevratem,..bude zato viset? Co jineho si zaslouzi??

satanas ( 23. dubna 2019 09:11 )

Ve svete, zbavenem idealu uz vladnou jedine prisery a predevsim ty--obrezane...Jak si "obrezani" upevnuji moc tak je treba je mit pod dozorem..Problem je, ze v tzv "Demokracii" uz normalni , slusny clovek asi nema sanci..Jsem zvedav jak se "komik" projevi..

anonym01 ( 22. dubna 2019 18:40 )

TAK TO NEVESTI NIC DOBRYHO. TO JE PUTINUV KUN

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa