Zemana se ptali na „únos“ jeho dcery. A za spojence Islámského státu označil Turky

20. 3. 2019
21:11

Emoce vyvolal úterní výrok prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem Islámského státu (IS). Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) jej komentovat nechtěl, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) připomněl, že jde o zemi, která je významným spojencem NATO. Turecké velvyslanectví v Praze slova zcela odmítlo. Téma zajímalo i obyvatele, se kterými se Zeman potkal při své středeční návštěvě Karlovarského kraje – spolu řešili mimo jiné celkovou problematiku terorismu a jak by prezident reagoval, kdyby mu někdo unesl dceru.

Celé to začalo v úterý, kdy Zeman zahájil svoji několikadenní návštěvu Karlovarského kraje. Prezident během diskuze ve Vintířově na Sokolovsku odpovídal na dotaz z publika, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty. „Proč útočí (Turci) na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu,“ odvětil Zeman.

Podle něj Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, jako vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

Turecko stojí ve válce v Sýrii, která trvá od roku 2011, za některými skupinami, které se postavily proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Asadův režim naopak podpořilo třeba Rusko. Do bojů se postupně zapojily i extremistické organizace, včetně Islámského státu.

Únos dcery i vztahy s Čínou

S publikem diskutoval Zeman ve středu i v Aši. A opět došlo na slova o terorismu nebo jeho vztahu k východním mocnostem. „K Rusku máte přátelsko-obchodní vztah. Tak jako k Číně,“ připomněl jeden z tazatelů. A Zeman reagoval slovy o politice všech azimutů. „Není nic jednoduššího, než si udělat nepřítele,“ upozorňoval. Chápe Poláky a jejich prezidenta Andrzeje Dudu, kteří mají obavy z Ruska kvůli svým historickým zkušenostem, kterých mají dle Zemana Češi méně, byť vzpomněl sovětskou okupaci.

„Čína se dnes stává největší světovou ekonomikou a bylo by dost hloupé zahodit příležitost dobrých vztahů, které k Číně máme,“ podotkl Zeman. „Je ubohá země, která si vymýšlí své vlastní nepřátele,“ upozorňoval Zeman a dodal: „Já jsem si sice nevymyslel nepřítele, ale přijal jsem nepřítele a tím je mezinárodní terorismus. A protože nemám rád tzv. politickou korektnost, tak vždycky říkám islámský terorismus, protože je to prostě fakt.“

Zeman dostal dotaz i na to, proč razí heslo, že s teroristy se nevyjednává. „Byl byste jiného názoru, kdyby např. teroristi drželi vaši dceru?“ říkal další z tazatelů. „Rozlišujte, prosím vás, válku proti terorismu od individuálních případů, kdy zachraňujete konkrétní lidské životy,“ reagoval Zeman a připomněl, že sám byl účasten případu, kdy pět Čechů bylo uvězněno v Libanonu.

Babiš názor Zemana komentovat nechce

Zatímco prezident diskutoval v Aši a Kraslicích, premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že k Zemanovu výroku o Turecku jako spojenci IS se vyjadřovat nebude. „Pan prezident vyslovil svůj názor, já to nechci komentovat,“ řekl ve středu premiér. Podotkl pouze, že Turecko je členem Severoatlantické aliance.

Šéf české diplomacie označil Turecko za spojence v NATO a zdůraznil jeho význam pro řešení syrského konfliktu. „Chceme, aby se Turecko konstruktivně podílelo na stabilizaci Sýrie,“ řekl Petříček novinářům během návštěvy Londýna. „My bychom rádi, aby se vytvořily podmínky pro postupný návrat uprchlíků do země, aby bylo ukončeno veškeré násilí,“ dodal ministr. Turecko při tom podle něho bude hrát důležitou roli.

Premiér uvedl, že se letos chystá na návštěvu Ankary. Vezme s sebou podnikatelskou misi a v Turecku chce také řešit problémy spojené s elektrárnou Adularya, kterou stavěly české firmy. Hlavním dodavatelem elektrárny Adularya byla firma Vítkovice Power Engineering, kterou projekt přivedl do úpadku.

Velvyslanec: Výroky jsou nešťastné

Silně odmítavou reakci mělo turecké velvyslanectví v Praze. Vyjádření považuje za nepřijatelné, podle ambasády vychází z nepodložených obvinění. Velvyslanec Ahmet Necati Bigali v prohlášení zdůraznil, že Turecko bylo zakládajícím členem globální aliance proti IS.

„Výroky prezidenta Miloše Zemana o Turecku jsou nešťastné, nepřijatelné a jsou založené na nepodložených obviněních,“ uvedl Bigali. Turecké velvyslanectví podle něj Zemanova slova ostře odmítá.

„Turecko jako aktivní člen globální koalice proti IS od jejího založení tvrdě bojovalo proti IS jak vlastními prostředky, tak svými příspěvky pro tuto koalici. V tomto směru to byla právě zásadní role, kterou sehrálo Turecko, co pomohla přeměnit IS v neefektivní teroristickou organizaci,“ uvedl velvyslanec.

Český prezident bude v Karlovarském kraji do čtvrtka. V plánu má další debaty s veřejností, například v Kraslicích nebo Milhostově. Cesta do Karlových Varů zahájila sérii Zemanových letošních návštěv v krajích, podobně jako tomu bylo v minulých letech.

satanas ( 21. března 2019 18:28 )

ALe bylo,,barde,,potom by zase pitchovala ta druhe polovina poblazneneho naroda demokracii!!

petr12 ( 21. března 2019 16:39 )

Kalousku udavači jakto že napodávaš trestný oznámení na vulgární hovada který urážějí hlavu státu prezidenta,politické špiny opozice,senátoři humusáci,křiváci špíny konejte!!

satanas ( 21. března 2019 14:52 )

NO, a dnes ti potomci kolaborantu poslusne makaj v nemeckych montovnach a sni otom, jak hezky mohl byt kdyby HItler vyhral...jo, a pitchujou na diskuzi a nadavaj Zemanovi..Paka jedny.

satanas ( 21. března 2019 14:49 )

Hovado je prase, ikdyz je to jiny druh dobytka, zrejme uz Pepik ma jatecni vahu, tak si vyskakuje! Bacha!!Zeman je sice zu zvaniva troska, ale pokud za nej nebude nahrada musi vydrzet!!

barda ( 21. března 2019 14:16 )

luder: Mrákoto, kdyby se Zeman nechoval jako hulvátský ***ek, tak by nebylo žádných "urážek". Takže přestaň poučovat, zavři rypák a vrať se do prasečáku ...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa