„Názor neměním.“ Český psychiatr po výpadu na Gretu skončil a zmínil parazity

Autor: Darina Jíchová, Lenka Petrášová - 
3. 10. 2019
15:20

Hodně rázně se dětský psychiatr a soudní znalec Jaroslav Matýs vyjádřil o projevu Grety Thunbergové, švédské aktivistky s Aspergerovým syndromem. Označil ji za „nezralé dítě s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění“, za své hodnocení si vysloužil ostrou kritiku kolegů a po 15 letech skončil v čele dětské České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně i v ministerské komisi pro reformu psychiatrie. Sám psychiatr ale pro Info.cz uvedl, že si za svými slovy stojí.

„Nemám důvod měnit názor, říkám jen to, co si skutečně myslím,“ prohlásil týden od rozhovoru Matýs. V současné době působí jen jako soukromý psychiatr. Čeká ho disciplinární šetření před lékařskou komisí. Podle Matýse je za množstvím reakcí také lékařské lobby, které prosazuje novou léčbu autismu, tzv. ABA terapii.

Kolegové se od Matýse distancují

„Nikdo neumí změřit, co se s mozkem stane. Autismus se totiž nedá vyléčit. Navíc se té terapii věnují i lidé, kteří nejsou školení odborníci pro práci s dětmi, a to mi vadí,“ vysvětlil Matýs. Dodal, že na autismus v poslední době „nasedají různé parazitické skupiny, které cítí, že tady to neštěstí v rodinách je, a ví, že rodiče udělají pro své dítě cokoliv“.

Reportéři z Info.cz sbírali názory dalších českých odborníků, zajímalo je, co si o výrocích Matýse myslí. Většina z nich jeho slova považuje za „neetická“ a distancují se od něj. Proti psychiatrovi vystoupilo také vedení Národního ústavu pro autismus, z.ú. (NAUTIS).

„Lidé, kteří zpochybňují na základě diagnózy Aspergerova syndromu něčí duševní zdraví, věci vůbec nerozumí. Aspergerův syndrom není duševní nemoc, ale handicap v určitých specifických oblastech stejně jako třeba dyslexie,“ uvedla v oficiálním prohlášení ředitelka NAUTISu, psycholožka Kateřina Thotová. Jménem ústavu Matýsova tvrzení označila za „irelevantní, neodborné a nepřijatelné“.

Lékařka: Je svérázný, řekl, co si všichni myslíme

Někteří lékaři se ale na skandál dívají z jiné strany. „On je dost svéráz, bývalý voják, který se s ničím nemaže. Pamatuju si, jak v devadesátých letech v Ostravě bojoval proti kraji za svou soukromou záchranku a odmítl nově nastavená pravidla. Jenže v tomto případě (rozhovor z minulého týdne) jen na rovinu řekl, co si stejně polovina psychiatrů myslíme – že se kolem autistických dětí dělá zbytečně velký cirkus a že za ním stojí velký byznys. Akorát to nikdo z nás neřekne nahlas, protože je to profesní sebevražda,“ řekla reportérům lékařka, která si přála zůstat v anonymitě.

„Pro českou dětskou pedopsychiatrii udělal (Matýs) za ta léta opravdu hodně a ten hon na čarodějnici není fér,“ nechal se slyšet další z Matýsových lékařských kolegů.

Více čtěte na Info.cz

Video  Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství!  - Reuters

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Další videa