Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Vrazi Chášukdžího řešili rozřezání teplého těla, kafe i cigárko: Detaily z odposlechu

Autor: Darina Jíchová - 
10. září 2019
16:30

Brutální vražda saúdského novináře Džamála Chášukdžího šokovala svět. O život přišel loni v říjnu na saúdském konzulátu v Istanbulu a díky odposlechu turecké policie se podařilo zachytit poslední momenty před jeho smrtí. „Co děláte, udusíte mě,“ bránil se Chášukdží svým vrahům. Reportér byl kritický vůči vládě saúdského korunního prince Mohammada bin Salmána. Důkazy ukazují na to, že to byl právě následník trůnu, kdo dal rozkaz k Chášukdžího likvidaci. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Chášukdží si šel 2. října 2018 vyzvednout na saúdský konzulát v Istanbulu doklady potřebné ke sňatku, snoubenka Hatice Cengizová na něj čekala venku. Svého partnera už nikdy nespatřila, turecká policie krátce po Chášukdžího zmizení informovala o jeho vraždě.

Novinářovi známí, rodina, Cengizová ani představitelé západních států tomu zpočátku nechtěli uvěřit, Turci měli ale k dispozici nahrávku přímo z místa činu. Téměř po roce tisk publikoval vůbec poprvé plný přepis Chášukdžího posledních chvil.

Vražedné komando čítalo 15 lidí

Na novináře čekalo na konzulátu vražedné komando složené z 15 mužů, byli mezi nimi blízcí poradci a favoriti korunního prince. Na nahrávce je slyšet, jak se vrahové dohadují, že Chášukdžího tělo rozřežou, až bude mrtvý. Jejich diskuzi ukončí dotaz, jestli „už to zvíře na porážku dorazilo“. Jako první přepis publikoval turecký deník Daily Sabah.

Mezi členy komanda byl také forenzní patolog a předseda Rady forenzních vědců Saúdské Arábie Saláh Tubajdží a Máhir Abdalazíz Mutrib, nahrávka, kterou pořídili Turkové, zaznamenala hovor právě mezi těmito dvěma muži. Záznam začíná v 13:02 (12:02 českého času), tedy 12 minut předtím, než novinář vešel na konzulát.

Patolog: Tělo rozřezat, kusy pak zabalit a odnést

„Je možné dát tělo do pytle?“ zajímalo Mutriba. „Ne, je moc těžký a moc vysoký. Vždycky jsem pracoval s mrtvolami a vím, jak je dobře rozřezat,“ vysvětlil Tubajdží.

„Je ale pravda, že jsem nikdy nedělal na ještě teplém těle, ale zvládnu to snadno. Když dělám na mrtvolách, pouštím si většinou hudbu a v mezičase chodím na kafe a na cigárko. Až ho rozřežu, zabalíte kusy těla do igelitu, dáte je do kufrů a odnesete pryč,“ instruoval ostatní. V 13:14 (12:14 SELČ) dorazil Chášukdží na konzulát. „Už je tady,“ ozve se v tu chvíli na nahrávce.

Po vstupu na konzulát novináře požádali, aby šel s úředníky do soukromé kanceláře ve druhém patře, ale on odmítl, proto ho odvlekli do zadní části budovy. Na záznamu je pak slyšet Mutrib, který Chášukdžímu oznamuje, že mu Interpol nařizuje vrátit se do Rijádu, pak se ptá, zda má novinář u sebe mobil, a Chášukdží mu řekne, že má dva iPhony.

„Napište synovi vzkaz,“ poručil novinářovi Mutrib. „Co bych mu měl říct,“ zajímalo Chášukdžího. „Napíšete mu vzkaz, nacvičíme to, ukážete nám to,“ opakoval svou výzvu Mutrib. „Co bych jako měl psát? Brzy se uvidíme?“ dohadoval se s ním novinář. „Zkraťte to,“ dodává na nahrávce jeden ze členů komanda.

„Napíšete něco jako: jsem v Istanbulu, neznepokojuj se, když se se mnou nebudeš moct spojit,“ diktoval Mutrib. „Takže bych neměl říkat, že mě unesli,“ protestoval Chášukdží. „Sundejte si bundu,“ přerušil ho další z vrahů. „Jak se něco takového může stát na konzulátu. Nic psát nebudu,“ prohlásil novinář. „Nechte to,“ snažil se někdo celou akci urychlit. „Nic psát nebudu,“ opakoval Chášukdží.

Vrazi: Pomozte nám a my pomůžeme vám

„Pište, pane Džamále. Pospěšte si. Pomozte nám a my pomůžeme vám, protože nakonec vás stejně vezmeme zpátky do Saúdské Arábie, a jestli nám nepomůžete, víte, co se stane,“ tlačil na novináře Mutrib. „K čemu je ten ručník? Zdrogujete mě?“ vyptával se Chášukdží. „Uspíme vás,“ vysvětlil mu Tubajdží.

Vrahové pak dali novináři přes hlavu igelitový pytel, na záznamu je slyšet, jak Chášukdží prosí, aby mu „nezavírali pusu“. „Mám astma, nedělejte to, udusím se,“ to byla jeho poslední slova. Na nahrávce už se ozývá jen dušení a zvuky drobného zápasu. Pak následuje diskuze mezi vrahy, jestli se jejich oběť ještě hýbe. „Ještě přitlačte,“ poručil jeden z nich.

Hatice Cengizová, snoubenka zavražděného novináře Džamála ChášukdžíhoHatice Cengizová, snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího | Profimedia.cz

V 13:39 tamního času (12:39 SELČ) se na záznamu zazní chirurgická pila, rozřezat tělo zabralo vrahům půl hodiny. Předpokládá se, že části těla vrazi zabalili do kufrů a odnesli z konzulátu. Chášukdžího ostatky se ani po 11 měsících vyšetřování nepodařilo nalézt.

Saúdové dlouho zapírali vinu

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát 2. října opustil. Až po více než dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel, ale nejprve tvrdila, že byl zabit při potyčce. Poté Rijád uvedl, že šlo o vraždu, ale v rámci operace, o níž nejvyšší vedení Saúdské Arábie nevědělo.

Na konci října generální prokurátor bez dalšího vysvětlení oznámil, že vražda byla naplánovaná. Chášukdžího zabilo 15 úředníků a vojáků z nejužšího kruhu poradců korunního prince bin Salmána. Přestože Saúdové tvrdí, že král Salmán ani jeho následník o vraždě nevěděli, vyšetřování ukázalo, že rozkaz musel být vydán přímo od bin Salmána.

Zvláštní zpravodajka pro lidská práva OSN Agnès Callamardová vyzvala k zahájení mezinárodního vyšetřování případu, který označila za „mimosoudní popravu“. Podle ní by měl být vyšetřován i přímo korunní princ bin Salmán.

OSN navrhuje vyšetřit korunního prince

Saúdská vláda popírá, že by jejich korunní princ byl do novinářovy vraždy zapleten. O akci 15členného vražedného komanda prý neměl tušení. „Taková mise vyžaduje zdroje, materiální a finanční, přesnou koordinaci, a jelikož k vraždě došlo v saúdské státní budově, i souhlas někoho z nejvyšších kruhů. Přihlédne-li se k tomu, že vrazi po sobě uklidili a zničili veškeré důkazy, korunní princ o všem musel vědět,“ shrnuje ve své zprávě Callamardová.

V souvislosti s Chášukdžího vraždou bylo zatčeno 18 mužů včetně Mutriba, Tubajdžího a zbytku vražedného komanda. Původně saúdská prokuratura mluvila o 21 podezřelých. Pěti zadrženým hrozí trest smrti, identita zatčených není oficiálně známá.

santikxauz ( 11. září 2019 07:46 )

Stát se to v Rusku,tak budou mezinárodní sankce a denně se o tom bude psát.

tomik007 ( 10. září 2019 16:45 )

A takhle to dopadne kdyz neni Marie

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud