„Vezmeme tašky a budeme ho řezat na kusy.“ Děsivou smrt novináře odkryla zpráva OSN

Autor: ČTK, tva - 
19. června 2019
20:46

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila zahájit vyšetřování saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království v souvislosti s loňskou vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Doporučuje také, aby generální tajemník OSN António Guterres zorganizoval mezinárodní trestní vyšetřování případu, který Callamardová označuje za „mimosoudní popravu“. Rijád označil zprávu za nedůvěryhodnou.

Chášukdží byl kritikem Rijádu a zabit byl brutálním způsobem loni, když navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Jeho tělo se nenašlo. Okolnosti naznačovaly, že šlo o naplánovanou akci, která se nemohla odehrát bez vědomí nejvyšších představitelů v Rijádu, což ale Saúdská Arábie vždy popírala.

Rijád dostal zprávu Callamardové s předstihem. Ve čtvrtek odpoledne saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na twitteru dokument odmítl s tím, že neobsahuje nic nového. „Zpráva zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva obsahuje jasné protichůdné údaje a neopodstatněná obvinění, což zpochybňuje její důvěryhodnost,“ napsal Džubajr.

Zpráva odhaluje způsob vraždy

Zpráva uvádí, že by se měla prošetřit i možná role korunního prince s ohledem na existující „věrohodné důkazy“. Zpráva, která má 101 stran, obsahuje přes deset doporučení. Vyšetřovat by se podle ní měla i případná role bývalého princova poradce Saúda Kahtáního. „Nedospěli jsme v otázce viny (těchto dvou mužů) k závěru. Soudíme, že existuje důvěryhodný důkaz, který zasluhuje další vyšetřování,“ stojí v dokumentu.

Materiál Callamardové se opírá o nahrávky a forenzní práci tureckých vyšetřovatelů a rovněž o informace o soudech s podezřelými v Saúdské Arábii. Callamardová uvedla, že podle nahrávek nemůže definitivně potvrdit, že slyšela zvuk pily, jak uvedli turečtí vyšetřovatelé. Zpráva uvádí, že podle vyšetřovatelů v Turecku a dalších zemích nahrávky nasvědčují tomu, že mohla být Chášukdžímu vpravena do žil sedativa a že následně byl udušen igelitovou taškou.

„Budeme ho řezat na kusy, každý zabalíme zvlášť“

Dokument rovněž obsahuje údajné úryvky rozhovorů v budově konzulátu těsně předtím, než tam Chášukdží přišel. Saúdskoarabští činitelé podle nich mluví o rozřezání těla. „Klouby budou odděleny. To není problém. Tělo je těžké. Poprvé budu řezat na zemi. Pokud vezmeme plastové tašky a budeme ho řezat na kusy, bude to hotovo. Každý zabalíme zvlášť,“ řekl podle zprávy forenzní expert Saláh Tubajdží. „Můj přímý nadřízený si není vědom toho, co dělám. Není tu nikdo, kdo by mě ochránil,“ řekl také. Jeho komplic Máhir Abdalazíz Mutrib se následně podle zprávy zeptal, zda „už přišlo obětní zvíře“. Chášukdžího jméno ale přímo zmíněno nebylo.

Doporučení zní přijmout odpovědnost za vraždu

Saúdská Arábie zpočátku Chášukdžího smrt popírala, ale později přiznala, že byl zabit. Kvůli Chášukdžího smrti Rijád postavil před soud 11 podezřelých. Ve zprávě vyšetřovatelky OSN se doporučuje tento soudní proces pozastavit, nemá-li se justice dopustit omylu. V dalším jejím doporučení stojí, že Saúdská Arábie musí odpovědnost za vraždu přijmout a rodině zaplatit odškodné.

Dále zpráva doporučuje sankce, které zahrnou prince Muhammada a jeho osobní jmění, pokud se neprokáže, že odpovědnost nenese.

Saúdskoarabský prokurátor, který byl osobně na místě v Turecku, oznámil, že tělo bylo rozřezáno a z konzulátu odvezeno. Dosud se ale nenašlo.

„Zvláštní vyšetřovatelka došla k závěru, že se pan Chášukdží stal obětí naplánované vraždy, mimosoudní popravy, za niž je podle mezinárodních zákonů o lidských právech odpovědná Saúdská Arábie,“ stojí v textu, který vznikl po půlročním vyšetřování.

Callamardová byla v Turecku s týmem forenzních a právních odborníků a informace o svém vyšetřování jí poskytlo také Turecko.

PPP150W ( 19. června 2019 23:16 )

Saudská Arábie není jediný exportér ropy do Evropy a hlavně oni s ropou obchodují, takže ano, mohou zavřít kohouty, ale také příjdou o miliardy dolarů. Je to dvousečné.

tarzanzroduopic ( 19. června 2019 22:54 )

V Saúdské Arábii se nějakým Evropským zákonům o lidských právech smějí, až se za břicha popadají a taky názorům nějaké ženy, která je pro ně míň, než velbloudí lajno. Jediné na co slyší je čvachtání ropy z jejich vrtů a šuštění penízků za ni. Nějaký lidský život a nebo právo na něj, je jim absolutně u pr-de-le a dyž se bude OSN moc vztekat, tak nám trochu přitáhnou kohoutky s ropou, nám běžným občanům zvedne stát o 2-3 koruny pohonné hmoty a za chvíli se na všechno zapomene a Saudi budou zase kamarádi... Nic víc a nic míň.

blecktajp ( 19. června 2019 22:49 )

Chudaci. Chlap spadnul nestastnou nahodou do skartovacky a ted se to na ne nekdo snazi hodit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud