Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

„Pobíhali jak idioti.“ Vlivný muž z Bruselu se ostře opřel do brexitových vyjednavačů

Autor: ČTK - 
18. července 2019
16:58

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans v rozhovoru s BBC prohlásil, že když britští vyjednavači přijeli v roce 2017 do Bruselu k rozhovorům o brexitu, „pobíhali sem tam jako idioti“. Dodal, že jej úroveň britského vyjednávání šokovala, neboť očekával brilantní výkon, ale diplomaté nebyli v začátcích jednání připraveni. Náměstek britského ministerstva pro brexit Martin Callanan dnes Timmermansova slova označil za dětinské urážky a Timmermanse osobně za „hloupého hocha“, píše agentura AP.

„Mysleli jsme si, jak jsou vynikající,“ řekl Timmermans v pořadu Panorama, který BBC odvysílá dnes večer a z něhož již zveřejnila úryvky. „Že v nějakém koutě kdesi ve Westminsteru mají knihu ve stylu Harryho Pottera se všemi triky a věcmi, co dělat.“ Pak ale viděl tehdejšího ministra pro brexit Davida Davise mluvit na veřejnosti a jeho názor se změnil.

„Viděl jsem, že nepřichází, nejedná, předvádí se jinde a pomyslel jsem si: ‚Pane jo, oni nemají plán, oni nemají plán‘.“ To bylo podle něj šokující s ohledem na škody, které nepřipravenost způsobila. „Hodiny tikají a vy nemáte plán. Bylo to jako když svobodník Jones (v Británii známá seriálová postava) křičel ‚nepanikařte, nepanikařte‘. Pobíhali kolem dokola jako idioti,“ prohlásil Timmermans.

Callanan podle AP reagoval, že Timmermans trousí dětinské urážky ohledně britského vyjednávání, a nazval jej hloupým hochem. To je podle AP rovněž narážka na britský sitcom Dad's Army, kde vystupuje zmíněný svobodník Jones. Výraz „stupid boy“ je podle AP slavnou hláškou z tohoto humoristického seriálu. „Diplomatický jazyk je v trapu,“ komentovala to agentura.

Britové odhlasovali odchod z Evropské unie v referendu v roce 2016. Brexit byl ale odložen, protože se premiérce Therese Mayové nepodařilo dohodu o rozluce prosadit v parlamentu. Nový termín brexitu je 31. října. Příští týden bude mít země po probíhajícím hlasování členů konzervativní strany nového premiéra, podle průzkumů se jím stane někdejší ministr zahraničí Boris Johnson. O jeho přístupu v počátcích jednání o brexitu Timmermans prohlásil, že se mu nezdál úplně upřímný.

„Vždycky jsem měl pocit, že hraje nějaké hry,“ dodal. Timmermans není prvním unijním představitelem, který si kvůli vleklým jednáním o brexitu nebral servítky. Předseda Evropské rady Donald Tusk se v únoru zamyslel nad tím, jak asi vypadá místo v pekle pro zastánce britského odchodu z EU, kteří pro něj nemají konkrétní plán. V březnu pak prohlásil, že v pekle je místa dost. Reagoval tak na otázku novinářky, zda by na toto místo měli být posláni i britští poslanci, kteří nechtějí schválit dohodu premiérky Mayové o podmínkách brexitu. Nadávku ale nepoužil.

Video  Analytik: Hunt by mohl být britským premiérem, ale teď ještě ne.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa