Šťastná EU rodinka? V Bruselu to vřelo. A Mayová do brexitu vnesla další rozruch

22. 3. 2019
22:00

Britská premiérka Theresa Mayová rozeslala všem britským poslancům dopis, v němž podle agentury Reuters naznačila, že parlamentu možná příští týden nepředloží do třetice svou brexitovou dohodu. Dodala, že tak učiní, pokud bude zjevné, že text upravující podmínky odchodu země z Evropské unie nemá mezi zákonodárci dostatečnou podporu. Mayová také členům Dolní sněmovny nabídla schůzky, pokud o to budou mít zájem.

Poslanci už dokument dvakrát odmítli. Očekávalo se, že k dohodě, která by měla zajistit spořádaný brexit a o níž Británie dva roky vyjednávala se zbytkem EU, se parlament potřetí vysloví příští týden.

„Pokud to bude vypadat, že pro opětovné předložení dohody příští týden není dostatečná podpora, nebo ji Dolní sněmovna opět odmítne, můžeme do 12. dubna požádat o další odklad – to ale bude znamenat účast ve volbách do Evropského parlamentu,“ napsala Mayová poslancům v dopise, z něhož citovala agentura Reuters.

Evropská unie ve čtvrtek poskytla Spojenému království odklad termínu odchodu z EU, který by podle dosavadního harmonogramu měl nastat 29. března. Sedmadvacítka se dohodla na dvou variantách: připouští odklad do 22. května pod podmínkou, že příští týden Dolní sněmovna schválí dohodu o podmínkách brexitu, nebo odklad do 12. dubna, což je považováno za mezní datum pro přijetí rozhodnutí, zda se Britové zúčastní květnových evropských voleb. Obě řešení znamenají, že Británie za týden nemusí opustit Unii bez dohody.

Fotografie vystihla atmosféru

Vyhrocené čtvrteční jednání zaznamenávaly objektivy desítek profesionálních fotografů. Snímek, který zachycuje atmosféru horečného hledání způsobů, jak odvrátit hrozbu brexitu bez dohody už v příštím týdnu, ale nakonec na mobilní telefon pořídil diplomat.

Bulharský velvyslanec při EU Dimitar Cančev na svém twitterovém účtu zveřejnil ve čtvrtek večer záběr zajímavý už svou kompozicí a osvětlením, které někomu může připomínat nizozemské malíře. Tweet, uvedený francouzským označením „Z kuloárů Evropské rady k článku 50“, tedy k brexitovým jednáním, v následujících hodinách přejala řada dalších uživatelů sociálních sítí.

Video Analytik k brexitu: Mayová nemá podporu opozice ani vlastní strany. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Byl mezi nimi například i šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier, který k němu připojil nadpis „Budování evropské jednoty, kolektivní a trvalá práce“. Kolektiv lidí, kteří v chodbě bruselského paláce Evropské rady zřejmě komponují některou z pracovních variant závěrečného usnesení lídrů 27 zemí k odkladu brexitu, je totiž skutečně mezinárodní.

Chybějící Britové

V centru snímku je se sepjatýma rukama, brýlemi a svým typickým účesem Sabine Weyandová, Barnierovo číslo dvě v týmu evropských vyjednávačů. Nalevo od ní do mobilního telefonu hledí irský velvyslanec při EU Declan Kelleher, napravo od ní stojí dlouholetý francouzský diplomat Phillipe Etienne a vedle něj Uwe Corsepius, někdejší dlouholetý tajemník Evropské rady a od roku 2015 poradce německé kancléřky Angely Merkelové pro evropské otázky. V davu sledujícím dění nechybí nizozemský velvyslanec při EU Robert de Groot či další francouzský diplomat Clement Beaune.

Kdo na snímku ale chybí – a to je jeden z důvodů jeho symbolického významu pro dění kolem brexitových jednání – je jakýkoliv zástupce Británie. Britská premiérka Theresa Mayová, pro kterou byl čtvrteční summit možná poslední podobnou schůzkou s partnery ze zemí Evropské unie, ostatně větší část čtvrtečního večera strávila v prostorách britské delegace.

Video Britové zamítli dohodu s EU. „Snad nejsou sebevrazi,“ doufá europoslanec. Svoboda popsal, jak zrušit brexit. - David Budai, Blesk Zprávy
720p 360p

zdenek43 ( 23. března 2019 11:11 )

takto TO vypada , kdyz politicka strane neco nechce , ale aby ziskala ve volbach hlasy - tak to naopak slibi a tim vyhraje volby - a pak TO nejak zatutla ......... AT TO STOJI CO TO STOJI .....ale da TO fusku .... +++ sílící hlasy pro opuštění Evropské unie reagovali konzervativci vedení premiérem Davidem C a m e r o n e m , který v kampani před parlamentními volbami v roce 2015 slíbil, že v případě svého vítězství vyhlásí do konce roku 2017 referendum o pokračování nebo ukončení členství Spojeného království v EU. Volby vyhrál a referendum se konalo 23. června 2016. Sám Cameron se před referendem podílel na kampani propagující pokračování členství, ale část členů konzervativní strany se naopak angažovala ve prospěch odchodu... ted se hleda - kdo TO odnese - aby konzervativci v Anglii byli jako TI dobri a nekdo bude muset byt ten spatny ........ noooooo a rysuje se FRANCIE - protoze neplni vse na cem je postavena EU - tak si tim ZAPLATI odpustek??? aaaaa vesele se pojede dalllllllllll - jako 28 EU

zdenek43 ( 23. března 2019 10:57 )

ale-ale i v Anglii se O B L B U J I volici ..... TED je dulezite - "" Vlk se nažral a koza zůstala celá "" a vsichni ta LUZA budeme na TO KOUKAT JAKO TELATA NA NOVA VRTA - - ANGLANI STAHNOU clanek 50 a vsichni si vlastne oddechneme a TO BUDE RADOSTI Evropa bude zase CELA - bude tam zase 28 clenskych statu.... ++ Jak navíc před nedávnem rozhodl evropský soud, Londýn může své rozhodnutí odejít z unie – učiněné podle článku 50 lisabonské smlouvy – jednostranně stáhnout a nepotřebuje k tomu souhlas ostatních členských zemí. Podle ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimíra Bartovice má Británie dvě možnosti, jak to udělat. „1 -První je opakované referendum, kdy by se Britové vyslovili pro setrvání v EU a parlament by pak odhlasoval vládě pověření, aby oznámení o vystoupení stáhla. 2 - Druhá možnost je, že se Británie bude snažit o prodloužení termínu brexitu, ale některá země EU její žádost zablokuje – pak by mohli použít stažení článku 50, aby zabránili tvrdému brexitu. Britský ministr spravedlnosti na druhou stranu včera zdůraznil, že takové řešení Spojené království nesmí použít jenom kvůli tomu, aby brexit oddálila – stažení oznámení podle článku 50 musí udělat v dobré víře s tím že brexit skutečně zastavuje. Británie si tedy podle mě velice dobře zváží, jestli oznámení stáhne, nebo ne. ++Francie nebude na nadcházejícím summitu EU v Bruselu souhlasit s odkladem termínu brexitu. Ve francouzském Národním shromáždění to dnes řekl ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian./20.3.19/ .To znamená, že krátké prodloužení je nejdéle do 30. června 2019. To znamená, že Velká Británie neuspořádá volby do Evropského parlamentu, jejich mandáty se rozpustí a nebudou od 2. července 2019 zastoupeni v Evropském parlamentu...... Rovněž by britská premiérka Theresa Mayová měla požádat o odklad brexitu nanejvýš do 30. června 2019, aby se Londýn nemusel zúčastnit květnových voleb do EP. Pokud by k odkladu nedošlo, Spojené království by opustilo unii 29. března.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa