Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

„Britský Topolánek vs. britský Nečas.“ Bouřlivák a kliďas bojují o křeslo Mayové

Autor: mav - 
18. července 2019
05:59

Co do politických názorů jsou kandidáti na post premiéra v Británii jen málo odlišní. Osobnostně jsou ale skoro jako noc a den. Současný šéf tamní diplomacie Jeremy Hunt je podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše příliš politicky korektní. Naproti tomu jeho ministerský předchůdce Boris Johnson se nebojí jít mnohdy až za hranu. K jakým českým politiků je Kruliš přirovnává? Na britských ostrovech prý dochází k souboji „Topolánek vs. Nečas.“

V politických názorech se Johnson s Huntem rozcházejí vícemeně pouze ve způsobu, jakým by chtěli rétoricky usilovat o to, aby Evropská unie změnila svůj názor na takzvanou irskou pojistku, popisuje Kruliš. 

Boris Johnson chce Británii evidentně připravit na variantu výstupu z EU bez dohody a nebál by se pro tento záměr ani obejít parlament, který této variantě není nakloněný. 

Tuto pro Británii hodně netradiční cestu ale považuje Kruliš spíše za nepravděpodobnou. Řada osobností se k ní už prý vyjádřila v tom smyslu, že by byly připraveny reagovat právní cestou. Jenže terčem právních protiakcí by se nestal nikdo jiný než královna Alžběta II. „Ta nemá podle ústavních zvyklostí v zásadě jinou možnost než premiérovi vyhovět,“ vysvětluje analytik.

Video  Přichystá bouřlivák Johnson Královně krušné chvilky? Ke křeslu po Mayové má blíž než korektní Hunt  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Přesto Boris Johnson umí na svou stranu získat celé spektrum konzervativců. Ať už svými sociálně liberálními postoji, podporou témat spojených se zelenou politikou nebo LGBT problematikou, a na závěr také svou jedinečnou povahou: „Umí apelovat na publikum i s velkým humorem. I když dostane nepříjemnou otázku, tak ji dokáže přehrát humorem a přetavit tak, že z ní dokáže těžit,“ líčí favorita na premiérský post Kruliš.

Současný ministr zahraničí působí naproti němu až na výsost korektně. A nejenom politicky. Zatímco Jeremy Hunt je dlouhodobě ženatý a se svou ženou má velmi vřelý vztah, Borisi Johnsonovi se jeho manželství rozpadlo. U jeho londýnského domu přitom před nedávnem musela zasahovat policie, když se se svou současnou přítelkyní Carrie Symondsovou hádal tak hlasitě, že to nepřeslechli ani sousedé. 

Při srovnání těchto dvou konzervativních kandidátů s českou politickou scénou se podle Kryštofa Kruliše logicky nabízí občanští demokraté. Umírněnějšího Jeremyho Hunta vnímá podobně jako Petra Nečase, zatímco Borise Johnsona právě pro svou otevřenost na hraně politické korektnosti přirovnává k Mirku Topolánkovi.


 

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa