Boj o křeslo Mayové: Drtivé vítězství Borise Johnsona v prvním kole, rozhodnuto ale není

Aktualizováno -
13. 6. 2019
14:53
Autor: ČTK - 
13. 6. 2019
12:42

Britští konzervativní poslanci dnes spustili proces výběru nástupce premiérky Theresy Mayové. Největší naděje z deseti uchazečů má bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, který drtivě vyhrál první kolo hlasování.

Někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson vzešel jako jasný vítěz dnešního prvního kola hledání nástupce premiérky Theresy Mayové, podpořilo ho 114 konzervativních poslanců. Ti zároveň vyřadili tři z deseti kandidátů, kteří se ucházejí o post lídra strany, a tím i křeslo ministerského předsedy.

Příští týden v úterý bude hlasování pokračovat druhým kolem a další kola budou následovat, dokud nezůstane dvojice uchazečů, ze kterých pak vítěze vybere stranická základna. „Děkuji vám, přátelé a kolegové,“ napsal na twitteru Johnson. „Jsem potěšen, že jsem v prvním hlasování vyhrál, ale před námi je ještě dlouhá cesta,“ dodal.

Konzervativní poslanci dnes v hledání lídra strany, a tím i premiéra, vyřadili kandidáty, které podpořilo méně než 16 zákonodárců. Sítem tak neprošli poslanec Mark Harper (10 hlasů), někdejší ministryně práce Esther McVeyová (devět hlasů) a Andrea Leadsomová (11 hlasů), která v dolní komoře parlamentu řídila vládní agendu.

Leadsomovou předem veřejně podpořili jen čtyři konzervativní poslanci, naděje se ale nevzdávala. „Mám velmi pozitivní a optimistický pocit,“ uvedla Leadsomová s tím, že v postup do dalšího kola věří. Neuspěla.

Na druhém místě Hunt, třetí Gove

Z 313 hlasujících konzervativních poslanců největší podporu získal Johnson, což se očekávalo. Komentátoři uváděli, že Johnson usiloval o to, aby dosáhl trojciferné podpory, což se mu podařilo. Nejblíže se k Johnsonovi se 43 hlasy dostal ministr zahraničí Jeremy Hunt, následovaný ministrem životního prostředí Michaelem Govem (37 hlasů) a bývalým ministrem pro brexit Dominicem Raabem (27 hlasů).

a pátém místě s 23 hlasy skončil ministr vnitra Sajid Javid, kterého někteří označovali za možné překvapení volby. Jeho dnešní výsledek tomu ale nenasvědčuje. Do dalšího kola postupují ještě ministr zdravotnictví Matt Hancock (20 hlasů) a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart (19 hlasů).

V úterý bude hranice pro postup činit nejméně 32 hlasů konzervativních poslanců. Další kola jsou stanovena na středu a čtvrtek. a budou následovat, dokud nezbudou dva uchazeči. Z nich pak vybere členská základna nového lídra strany, který se zároveň ujme premiérského křesla. Nový vůdce strany bude znám v týdnu od 22. července.

Video Slzy a silné dojetí britské premiérky. Mayová emotivně oznámila rezignaci - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa