Prince Charlese přirovnával k Hitlerovi, teď chce být premiérem. Gove není bez šance

Autor: Darina Jíchová - 
12. 6. 2019
16:04

Britský ministr životního prostředí Michael Gove (51) je jedním z 10 konzervativců, kteří se ucházejí o post lídra Konzervativní strany, odcházející premiérku Mayovou by rád vystřídal nejen v čele strany, ale také v čele vlády. Goveovy šance jsou dost vysoké, a to i přes jeho skandální přiznání, že před 20 lety vyzkoušel kokain. Z jeho „temné“ minulosti ale vyplul další skandál, jako moderátor satirické show přirovnal prince Charlese k německému nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, napsal deník Daily Mail.

Gove v roce 1992, tehdy jako pětadvacetiletý, moderoval satirickou show, která se chlubila tím, že je „jedovatá, svéhlavá a nevybíravá“. Už při svém prvním výstupu budoucí ministr ukázal, jak „kousavý“ umí být, Gove se pustil do prince Charlese a přirovnal ho k Hitlerovi. Jeho další „obětí“ byla princezna Diana, dotýkal se i témat jako sexuální diskriminace u policie nebo homosexualita v armádě.

Ministr životního prostředí Michael Gove v televizní show v roce 1992Ministr životního prostředí Michael Gove v televizní show v roce 1992 | reprofoto/youtube

Princ Charles jako Hitler

Show s názvem Stab in the Dark, česky Bodnutí ve tmě, vysílala stanice Channel 4, moc dlouho se ale v televizi neudržela. Oblíbeným terčem Goveových vtipů byla královská rodina, utahoval si například z pokusu o sebevraždu princezny Diany.

„Není mezi nimi žádný rozdíl, tedy až na to, že když se manželka Adolfa Hitlera pokusila o sebevraždu, uspěla,“ řekl Gove při své premiéře. Životopisec princezny Diany odhalil, že během rozpadu manželství s princem Charlesem se vrhla ze schodů a uchýlila se k pokusům o sebepoškozování.

Kontroverzní byl také Goveův monolog o náčelnici policie v Merseyside Alison Halfordové, která podala stížnost na sexuální diskriminaci na stanici. „Kdyby Alison mohla, využila by americké mikrooperace a svoje přední nárazníky na hrudníku by si nechala posunout do slabin, pak by konečně měla koule na to uspět u moderní britské policie,“ prohlásil nevybíravě Gove.

Gove: Je těžké najít jinou bandu pohledných gayů, než je armáda

Stejně svérázně se pustil i do generála ve výslužbě, sira Anthonyho Farrara-Hockleyho, s ním rozebíral homosexualitu v armádě. „Všechno, co se týče armády, je uděláno tak, aby přitahovalo gaye,“ prohlásil Gove. „Gayové přitahují jeden druhého – takže se oblékají určitým způsobem. A podívejte se na armádu. Ostříhané vlasy, knírky a vojenská čepice, když to spojíme, vychází z toho jasný lord Kitchener,“ uvedl Gove.

Polní maršál Horatio Kitchener byl během první světové války britský ministr války, historici spekulují o tom, že byl homosexuál. „Je zkrátka těžké najít jinou společnost složenou z atraktivních gayů, než je armáda, pomineme-li námořnictvo,“ dodal Gove. Jeho sarkastické vtípky byly myšlené jako satira a cílené na tehdejší diváky, show běžela pozdě v noci.

Útok na Johnsona

Pořad se nezalíbil ani divákům, ani kritikům a po devíti epizodách byl stažen z programu. Gove dodnes využívá svého „vitriolu“, nedávno se musel omlouvat za oplzlou poznámku na adresu svého soka a největšího favorita v boji o pozici lídra konzervativců Borise Johnsona. „Cokoliv děláte, nepřerušujte,“ pronesl Gove, neodpustil si útok na Johnsonův sexuální život, jeho milostné aféry a rozvod. Ministr tím chtěl zřejmě odpoutat pozornost od svého kokainového skandálu.

„Bylo to sprosté a nemorální a Gove si to mohl odpustit,“ komentovali Goveův výrok kritici. Ministrův tým svého kandidáta brání tím, že rozhodně nenarážel na Johnsonův sexuální život, ale na jeho odstup z boje o předsednictví strany v roce 2016.

O post lídra konzervativců se uchází 10 politiků, největší šance má právě Johnson, druhým největším favoritem je ministr zahraničí Jeremy Hunt, na třetím místě je Gove, naděje ostatních 7 konzervativců jsou podle expertů minimální.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa