Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Trump si utahoval z Putina: Nevměšujte se do amerických voleb

Aktualizováno -
28. června 2019
19:33
Autor: ČTK, Darina Jíchová, tva - 
28. června 2019
10:13

Prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin se na páteční schůzce v Ósace dohodli, že budou pokračovat v jednáních o kontrole zbrojení. Trump přitom prohlásil, že nový kontrolní režim musí zahrnovat Čínu. Prezidenti hovořili také o osudu ukrajinských námořníků vězněných v Rusku.

Oba státníci se shodli, že zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem odpovídá zájmům obou zemí a celého světa,“ praví se v prohlášení, které po jednání podle agentury TASS zveřejnil Bílý dům. Prezidenti podle tohoto dokumentu kromě modelu kontroly zbrojení pro 21. století jednali také o situaci v Íránu, Sýrii, Venezuele a na Ukrajině.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov po schůzce uvedl, že v nejbližších dnech bude do Bílého domu posláno oficiální pozvání, aby se Trump 9. května 2020 zúčastnil přehlídky na Rudém náměstí. „Putin skutečně pozval Trumpa na oslavy 75. výročí ukončení druhé světové války a Trump reagoval pozitivně. Řekl, že počká na oficiální pozvání,“ uvedl Peskov s tím, že se tak stane v nejbližší době.

Putin: Máme o čem mluvit

Čas podle mluvčího nedovolil oběma vůdcům, aby hlouběji pohovořili o tématech, kterých se dotkli, nicméně si řekli, že úroveň obchodu mezi oběma státy neodpovídá potenciálu obou zemí. Dohodli se proto, že se podívají na překážky, které stojí v rozšíření obchodních vztahů.

Peskov rovněž novinářům řekl, že Trump na schůzce otevřel otázku ukrajinských námořníků, které loni v listopadu Rusové zadrželi v Kerčském průlivu, když ostřelovali a zajali tři ukrajinská plavidla. Kvůli incidentu loni v Argentině Trump zrušil dohodnutou schůzku s Putinem.

„Tohoto tématu se dotkli, otevřel ho prezident Trump. Prezident Putin mu poskytl nezbytná objasnění,“ řekl kremelský mluvčí bez dalších podrobností.

Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova panovala na schůzce velmi dobrá atmosféra a nálada. Oba vůdci se podle něj shodli, že situace kolem Íránu je napjatá, ale chtějí ji vyřešit diplomaticky. Pokud jde o strategickou situaci a vztahy obou velmocí, oba prezidenti podle Lavrova vyzvali zdržet se kroků, které by mohly vyprovokovat závody ve zbrojení. Obě strany také chápou, že USA a Rusko potřebují spolupracovat.

Trump před začátkem dnešního jednání ocenil „velmi dobré vztahy“ s Putinem. „Myslím, že výsledky této schůzky budou výborné,“ řekl americký prezident. „Nemohu než souhlasit s prezidentem (USA), máme o čem hovořit,“ řekl Putin po Trumpově úvodní řeči.

Lídři dvou světových velmocí: Donald Trump a Vladimír Putin na summitu G20 Lídři dvou světových velmocí: Donald Trump a Vladimír Putin na summitu G20 | Reuters

Došlo i na vtípek od Trumpa o vměšování do voleb

Obě země během posledních měsíců oznámily, že odstupují od dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu z dob studené války. Spojené státy Rusko obviňovaly, že smlouvu porušuje, ruská strana taková tvrzení ale odmítá. Vyčítala také Washingtonu, že od smlouvy odstoupil hlavně kvůli tomu, že se nevztahuje na Čínu.

Putin dnešní schůzku označil za dobrou příležitost, jak pokračovat v dialogu po summitu v Helsinkách loni v červenci. Na něm si prezidenti obou velmocí slíbili obnovení spolupráce svých zemí a Trump tehdy prohlásil, že mrazivé rusko-americké vztahy jsou minulostí.

Trump svému protějšku před novináři v nadsázce sdělil, aby se „nevměšoval do amerických voleb“. Podle agentur tak učinil po dotazu reportéra, který se zeptal, zda Trump toto téma před Putinem zmíní na společném jednání. Ruský prezident na Trumpovu poznámku zareagoval úsměvem.

Na loňském summitu společnou schůzku zrušili

Ukrajinská média připomněla, že obdobná schůzka se měla konat i na předchozím summitu G20 v Buenos Aires v Argentině, ale Bílý dům ji zrušil kvůli incidentu v Kerčském průlivu, kde loni v listopadu Rusové ostřelovali a zajali tři ukrajinská plavidla s 24 námořníky. Nyní, v Ósace Trump řekl, že toto téma není na pořadu. „Neposuzovali jsme to,“ odpověděl na otázky novinářů podle listu Ukrajinska pravda.

Trump také uvedl, že očekává produktivní setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem; schůzka je podle agentury Reuters velice očekávaná vzhledem k napětí v americko-čínských obchodních vztazích. „Kdo ví, ale myslím, že to bude produktivní. Přinejmenším to bude produktivní. Uvidíme, co se stane a co z toho vzejde,“ řekl reportérům. Na otázku, zda slíbil čínskému prezidentovi šestiměsíční odklad cel, Trump řekl: „Ne.“

Putin o dvojitém agentovi

Prezident Putin by se v Osace měl setkat s končící britskou premiérkou Theresa Mayovou, vztahy mezi oběma státy jsou napjaté kvůli otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, ke které došlo loni v březnu a ze které Londýn obvinil Moskvu. Ještě před očekávanou schůzkou téma Skripal otevřel sám Putin.

Šéf Kremlu nejdříve uvedl, že by rád, aby se diplomatické vztahy mezi Británií a Ruskem zlepšily. „Myslím, že obě země chtějí, aby se vztahy vrátily na tu úroveň, na které byly,“ prohlásil Putin v rozhovoru pro list The Financial Time. Zároveň však řekl, že „Skripalův příběh nestojí ani za zlámanou grešli“.  

Mluvčí kanceláře britské premiérky se nechal slyšet, že „jednání na summitu G20 nereprezentuje normalizaci vztahů Británie a Ruska“. „Pozice premiérky Mayové v otázce loňského útoku v Salisbury se nemění,“ dodal mluvčí britské předsedkyně vlády.

Skripal rozhádal Rusko a Británii

K útoku na Skripalovy došlo v anglickém Salisbury 4. března 2018, byli otráveni nervově paralytickým toxinem novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Britové z činu obvinili Rusko, to ale účast na otravě odmítá, a to i poté, co vyšetřování ukázalo, že pachateli jsou agenti vojenské rozvědky GRU, kteří se v den útoku ve městě pohybovali.

Kauza Skripal vyvolala diplomatickou roztržku mezi Velkou Británií a Ruskem, vyústilo to ve vyhostění diplomatů reprezentující země. Na stranu Britů se přidali jejich spojenci včetně Česka a následovali jejich příkladu a vyhostili některé ruské diplomaty. 

ivoadler ( 28. června 2019 15:47 )

Dobrý postřeh. Evropa jde do pr dele. Jak moc si vytahujeme tričko na tom nic nezmění.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud