Zemřel velkovévoda Jean (†98). Z malého Lucemburska udělal finanční velmoc

23. 4. 2019
09:15

Ve věku 98 let zemřel velkovévoda Jean, který stál v čele Lucemburska od roku 1964 do své abdikace v roce 2000. Za jeho vlády se velkovévodství stalo mezinárodním finančním centrem. O jeho skonu informovala agentura Reuters s odvoláním na dnešní vyjádření jeho syna a nástupce Jindřicha I.

Lucemburské velkovévodství v sousedství Belgie na rozhraní německého a francouzského vlivu je od roku 1868 dědičnou konstituční monarchií, které vládne od roku 1890 nassavsko-walramská dynastie.

Lucemburský velkovévoda má převážně reprezentativní úlohu, avšak může navrhovat i zákony, přesouvat schůze parlamentu či zákonodárný sbor rozpustit.

Lucemburský velkovévoda Jean (†98), na archivním snímku z roku 1991 s českým exprezidentem Václavem HavlemLucemburský velkovévoda Jean (†98), na archivním snímku z roku 1991 s českým exprezidentem Václavem Havlem | 

Diplomatické vztahy s Českem

Mezi Českem a Lucemburskem existují dávné historické vazby. České země měly s Lucemburskem po dlouhá léta společné panovníky, krále Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV., který povýšil Lucembursko na vévodství. Diplomatické styky s Československem se datují již od roku 1922 a nepřerušila je ani válka, protože Lucembursko uznalo československou vládu v exilu.

S Českou republikou Lucembursko navázalo diplomatické styky na úrovni velvyslanectví 1. ledna 1993. Velkovévoda Jindřich I. byl v České republice několikrát, naposledy v roce 2016 převzal v Praze cenu Karla IV., kterou uděluje hlavní město Praha společně s Karlovou univerzitou. Do Lucemburska často jezdí čelní představitelé ČR. V květnu 2017 Lucembursko oficiálně navštívil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa