Zemřel duchovní a chartista Milan Balabán. Za komunismu učil studenty tajně Bibli

Autor: ČTK, nkov - 
5. ledna 2019
17:10

V pátek zemřel ve věku 89 let duchovní, básník a signatář Charty 77 Milan Balabán. Uvedla to Česká televize (ČT). Za totality byl Balabán perzekvován. Po konci komunistického režimu se dočkal uznání svého podílu na protikomunistickém odboji i státního vyznamenání. Působil také jako profesor na Univerzitě Karlově.

Milan Balabán se narodil 3. září 1929 do rodiny misijního kazatele Českobratrské církve evangelické na území tehdejšího Polska, dnes Ukrajiny. Od mládí psal básně a byl rozhodnut pro povolání duchovního.

Na přelomu 40. a 50. let studoval na Komenského bohoslovecké fakultě, dnes Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Později studoval i ve Švýcarsku. Po studiích až do roku 1974 působil jako duchovní v Čechách i na Moravě.

Od 50. let byl členem sdružení teologů Nová orientace, které kritizovalo poměry v církvi i celé tehdejší společnosti v Československu. Totalitní režim Balabána kvůli jeho činnosti v disidentu zbavil v roce 1974 státního souhlasu k výkonu duchovenské služby. Do roku 1990 tak Balabán pracoval v dělnických povoláních, včetně práce pro Pražské kanalizace.

Výuka Bible v obýváku

„Poněvadž jsme končili dost brzo, za čtyři hodiny byly práce vykonány, ale museli jsme čekat do doby, kdy je oficiální konec, tak jsme sedali v hospodách. A tam jsem se musel, jako puritán, naučit pít pivo. Po tom druhém pivu jsem začal vykládat o Masarykovi, Havlíčkovi, Dobrovském, Rádlovi. Pozornost byla zcela mimořádná,“ vzpomínal podle ČT na tuto dobu Balabán.

V 70. letech také podle webu Paměť národa začal pořádat bytové semináře věnované výuce hebrejštiny, židovskému myšlení či Starému zákonu.

Po konci totality se dočkal vydání svých básní a habilitoval se v oboru religionistika. Později se stal profesorem a vedoucím katedry religionistiky na Univerzitě Karlově. V roce 2002 dostal od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání za zásluhy o Českou republiku a v roce 2013 získal osvědčení o podílu na odboji proti komunistické totalitě.

Video „Jde o vytřískání politického zisku.“ Lidovci kvůli zdanění církevních restitucí šijí do "vlády" KSČM, ANO a ČSSD - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

ja-stana ( 6. ledna 2019 19:08 )

Tohle bylo normálně ve škole a dokonce ve třídě do které jsem chodila.

voght ( 6. ledna 2019 10:22 )

Konečné řešení https://www.novinky.cz/zahranicni/493639-knez-mu-pred-lety-zneuzil-dcery-ital-na-neho-poslal-zab ijaka.html

prasatkopernicek ( 6. ledna 2019 08:25 )

A fláterník k tomu.

prasatkopernicek ( 6. ledna 2019 08:22 )

I s tebou, rudá špíno.

europa ( 6. ledna 2019 06:04 )

Chartista. No tak to je mi fakt líto.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud