Němka porodila v zajetí džihádistů: „Dali mi hračky. Před kamerou by mi ale uřízli hlavu“

Autor: Darina Jíchová - 
23. března 2019
10:59

Německá novinářka Janina Findeisenová se v říjnu 2015 vydala do Sýrie, v té době byla v sedmém měsíci těhotenství. Zamířila do válečné zóny, kde chtěla zdokumentovat příběh své spolužačky, která se přidala k teroristické organizaci An-Nusrá napojené na Al-Káidu. Teroristé však Findeisenovou unesli a drželi ji až do září 2016. V zajetí porodila svého syna, tento týden se u příležitosti chystaného vydání knihy o jejím únosu rozhodla prolomit mlčení a popsala svůj rok v Sýrii. Zprávu přinesl deník The Telegraph.

Findeisenová uvedla, že únosci byli připraveni „uříznout jí hlavu v přímém přenosu“, po porodu jí však pro syna nosili hračky, plenky a pro ni čokoládu. Téměř po roce od únosu ji pak v září 2016 i se synem propustili. Novinářka se ke svému zajetí nikdy předtím nevyjádřila, nemluvila ani o tom, proč se do Sýrie vydala, ani jak se jí podařilo přežít.

Novinářka se spoléhala na slib kamarádky

V otevřeném rozhovoru pro list Süddeutsche Zeitung Findeisenová vysvětlila, že se do Sýrie vypravila zdokumentovat příběh své spolužačky, které referuje jako Laura. Žena se přidala k džihádistům z An-Nusry, organizaci s vazbami na Al-Káidu, bojující ve válce v Sýrii.

„Cítila jsem jistý tlak, chtěla jsem ten příběh mít hotový před porodem. Netušila jsem, že dělám osudovou chybu,“ prohlásila novinářka. Domnívá se, že její kamarádka o plánech únosu nevěděla. Slíbila jí totiž, že zajistí její bezpečí.

„Byla to moje chyba.“

O své cestě do Sýrie informovala otce dítěte, nebrala si s sebou mobil, ani jiné zařízení, které by se dalo vystopovat podle GPS. S nikým jiným o svém záměru nemluvila, domnívala se, že by se ji lidé pokusili od toho odradit. Odjela do Turecka, přes jejich hranice se Sýrií se nechala převézt pašeráky. „Bylo to moje rozhodnutí, moje chyba,“ řekla novinářům.

Findeisenová vypověděla, že s Laurou se domlouvala po mailu. S kamarádkou strávila 8 dní a nasbírala potřebný materiál pro svůj příběh. Nicméně ona a její řidič byli při návratu k tureckým hranicím přepadeni. Tehdy sedmadvacetiletou novinářku odvezli ozbrojení teroristé do odlehlé syrské osady. Netušila, kde je, po dobu cesty měla zavázané oči.

Únoscům šlo o peníze

„Nemyslím, že mě Laura zradila. Hodně jsem brečela, opakovala jsem, že jsem těhotná. Zapřísahala se, že mi muži neublíží. Únosci mi řekli, že nejsem politický zajatec, že jim jde o peníze,“ uvedla.

„První noc jsem si myslela, že budu rychle propuštěná. Spoléhala jsem na garanci bezpečí, kterou mi dala Laura. Rychle jsem si uvědomila, že jsou to plané naděje,“ uvedla Findeisenová. „Zajetí jsem až na pár nepříjemných situací snášela relativně dobře. Nemůžu ale říct, že mě drželi hodní, lidští únosci. Klidně by mi před kamerou uřízli hlavu,“ prohlásila Němka.

Celou dobu si psala deník, když jí došel papír, používala obaly od jídla. Snažila se také upoutat pozornost sousedů, ale marně. Findeisenová se svěřila s tím, že si schovávala různé předměty, o kterých si myslela, že jí pomůžou při útěku.

Findeisenová: Ignorovala jsem realitu

„Myslela jsem si, že do porodu budu v Německu, bylo nepředstavitelné, že bych rodila v Sýrii. Dokud jsem mohla, ignorovala jsem realitu,“ doplnila. Teroristé vydírali lékaře k tomu, aby jí pomohl s porodem. „Proběhlo to bez komplikací. Najednou se pro mě všechno změnilo. Válka, únosci a celá situace se mi zdála neuvěřitelně vzdálená. Byla jsem jen já a můj syn. Byl tak maličký a křehký, ale zdravý,“ sdělila novinářům.

Po porodu vypozorovala, že i přístup džihádistů k ní se změnil. „S malým dítětem po boku jsem byla ještě bezbrannější než předtím. Když se syn v noci vzbudil a plakal, ráno se mě ptali, co stalo. Nosili mi čokoládu a džusy a synovi plyšáky. Rozhodně nešetřili na plenkách,“ vyprávěla Findeisenová.

Novináře zajímalo, zda si myslí, že jí jednou syn vyčte, že riskovala jeho život a přivedla ho na svět v tak nebezpečné situaci. „Hodně jsem o tom přemýšlela, až a jestli ta chvíle přijde, budu se tomu muset postavit,“ odpověděla jim.

Druhá šance na život

Zajímavé jsou i okolnosti jejího vysvobození, záchrana nepřišla z rukou západní koalice, ale jiných islamistů. „Slyšela jsem výstřely, pak mě obklopili zahalení muži a řekli, že mě vezmou zpátky do Německa,“ popsala Findeisenová. Nemá žádné informace o tom, že by Německo zaplatilo výkupné ve výši 128 milionů korun, které její únosci požadovali.

Za jejím propuštěním prý stojí rozhodnutí soudu. Její únosci podle práva šaría porušili slib bezpečí a ochrany, kterým se jí její kamarádka zavázala. „Dostala jsem druhou šanci, na rozdíl od jiných lidí, kteří byli v Sýrii uneseni,“ uzavřela Findeisenová. Kniha „Můj pokoj v domu války“, ve které detailně popisuje svůj zážitek, vyjde v Německu příští měsíc.

Dobrak2019 ( 23. března 2019 16:18 )

Německa debilka?

tomik007 ( 23. března 2019 16:00 )

DALSI SPISOVATELKA

liskabystrouska ( 23. března 2019 13:10 )

jednim slovem je to k ra va

prycsnima ( 23. března 2019 12:22 )

Kecy kecy kecyčky. Je to taky džihádistka.

parlament ( 23. března 2019 12:11 )

Můj kamarád taky dostal slib od pěti kanibalů, jejich tvrzení o tom, že běloši jim nechutnají nebylo pravdivé. Není to kolegyně té pašeračky Hlůškové? Taky blbka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud