Rodiny drží jako lidské štíty. Zbytky džihádistů z ISIS odolávají v poslední baště

Autor: ČTK - 
19. 3. 2019
12:16

Syrské demokratické síly (SDF) podporované Spojenými státy tvrdí, že mají plně pod kontrolou tábor takzvaného Islámského státu (IS) v jeho poslední enklávě v syrském Baghúzu. Operace zahájená před více než dvěma měsíci ovšem ještě není u konce. Podle mluvčího SDF stále pokračují střety v Baghúzu a IS drží některé rodiny jako lidské štíty.

Arabsko-kurdská koalice SDF dnes oznámila, že získala plnou kontrolu nad táborem, v němž se ukryli zbylí radikálové IS v Baghúzu poblíž hranice Sýrie s Irákem. IS se tam ale stále drží na velmi malém území na břehu Eufratu a čeká se, až se vzdá.

Mustafa Bali z SDF řekl Reuters, že očekává porážku zbylých islamistů „velmi brzy“. Zmíněný tábor tvořil největší část Baghúzu. Představitel SDF však podle Reuters potvrdil, že ozbrojené střety v místě nadále pokračují a džihádisté stále drží několik rodin jako lidské štíty.

SDF už v předchozím prohlášení sdělily, že při obléhání poslední enklávy IS v Sýrii zajaly 157 „zkušených teroristů“, většinou občanů cizích států. Operace byla provedena u Baghúzu na východě Sýrie, který je považován za poslední enklávu IS v zemi, napsala agentura Reuters.

Mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF v dnešním prohlášení na twitteru neupřesnil, kdy se příslušná operace konala. SDF, které v Sýrii bojují proti IS, o víkendu oznámily, že z Baghúzu uprchlo od začátku obléhání spojeneckými silami přes 60.000 lidí, většinou civilistů. Přibližně 5000 jich v enklávě zůstalo.

Do víkendu se koaličním silám vzdalo na 5000 radikálů z IS. Není ale jasné, kolik bojovníků v této oblasti zůstalo. Nepředpokládá se, že v Baghúzu jsou velitelé IS. Kurdové na severu Sýrie mezitím čelí pohrůžkám silou ze strany syrské vlády.

Syrský ministr obrany v pondělí na společné tiskové konferenci se svými protějšky z Iráku a Íránu varoval, že vládní síly region kontrolovaný Kurdy ovládnou silou, pokud se Kurdové nepodřídí vládě v Damašku. Podle kurdské samosprávy to ukazuje odhodlání Damašku provádět politiku „útlaku a násilí“. Samospráva v dnešním prohlášení tvrdí, že syrská vláda se chce „vyhnout mírovému a demokratickému řešení“.

Syrská armáda se z kurdského regionu na severu Sýrie stáhla v roce 2012, když tam kurdské milice YPG dobyly větší území. V oblasti pak vznikla de facto autonomní kurdská oblast a mezi režimem a Kurdy panoval křehký mír. Loni v létě, když se začalo hovořit o odchodu USA ze Sýrie, se kurdská Sjednocená demokratická strana (PYD), jejímž ozbrojeným křídlem jsou YPG, pokoušela s režimem jednat o uznání autonomie. Tu ale Kurdům vláda prezidenta Bašára Asada přiznat odmítá.

petr12 ( 19. března 2019 15:36 )

zvířata,vrazi,teroristi dokazují že jsou zákeřné krysy které jsou schopni lidskymi štíti svých rodin skrýt svojí zbabělost,zvrhlost,zrudnost jen divím že je nazývají bojovníky,džihádisty jsou to zbabělá hovna!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa