Do Francie dorazily děti džihádistů. Nebyli to jen sirotci, o počtu země mlží

15. 3. 2019
20:20

Francie v pátek do země přivezla několik dětí džihádistů, kteří bojovali v řadách teroristické organizace Islámský stát (ISIS) v Sýrii. Dětem je pět a méně let, část z nich jsou sirotci, informovalo podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí. Repatriované děti dosud žily v uprchlických táborech na severovýchodě Sýrie. K teroristům v Sýrii a Iráku se v minulých letech připojily stovky francouzských občanů a řada z nich založila v samozvaném Islámském státu rodiny.

Přesný počet dětí, které úřady do Francie přivezly, není znám. Podle prohlášení ministerstva zahraničí jich bylo „několik“, zdroj agentury AFP uvádí, že pět. Kromě sirotků mezi nimi byly také děti „izolované“. Podle agentury DPA jde zřejmě o děti, které ve víru bojů ztratily kontakt se svými rodiči. Děti se nejprve dostaly do péče lékaře a psychologa a následně si je převzaly justiční orgány.

Francie do země přivezla několik dětí džihádistů. (Ilustrační foto)Francie do země přivezla několik dětí džihádistů. (Ilustrační foto) | 

Prohlášení francouzské diplomacie zároveň zdůraznilo, že s „blízkými, kterých se to týká“, jsou úřady v kontaktu a o příjezdu dětí byli informováni. Zda budou nyní děti vyrůstat u příbuzných, není ale jasné.

Paříž  zároveň poděkovala za spolupráci při repatriaci dětí Syrským demokratickým silám (SDF), arabsko-kurdské koalici, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát v Sýrii.

Dospělé džihádisty Francie zpátky nechce

Už ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron zklamal naděje některých francouzských rodin, které žádají, aby jejich blízcí, kteří se v uplynulých letech připojili k teroristické organizaci ISIS, byli převezeni do Francie a postaveni před místní soudy.

„Co se týče dospělých francouzských státních příslušníků, bojovníků a džihádistů, kteří se připojili k ISIS, francouzská pozice se nemění: musí být souzeni na místě, kde spáchali své zločiny,“ uvedl Macron. Francouzské ministerstvo zahraničí dnes dodalo, že to je otázka „soudní i bezpečnostní“.

Kritika Evropy z Ruska

Neochotu evropských zemí přijímat své občany, kteří se připojili na Blízkém východě do bojů v řadách ISIS, kritizovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Západní země se podle ní svých občanů snaží „zbavit“. Mluvčí zároveň vyzvala, aby detenční tábory, ve kterých jsou drženi bojovníci ISIS a jejich rodinní příslušníci, předala arabsko-kurdská koalice SDF syrské vládě.

Francie je součástí mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristům z ISIS v Sýrii. Její občané tvořili nejpočetnější skupinu zahraničních bojovníků z Evropy v řadách ISIS. Islamisté, kteří své činy často zdůvodňovali právě zapojením Paříže do bojů na Blízkém východě, zabili při teroristických útocích na francouzském území v posledních letech téměř 250 lidí.

Jan Brandis ( 16. března 2019 09:40 )

Přesně, ať to nechají na náhradní díly, nebo ať to zkrmí. Pouštní opičky 🙊

cotoje ( 16. března 2019 08:33 )

Soucit není na místě oni by naše sirotky rozřezali za živa a děvčátka poznásilňovali jsou to zrudy a jako se zdrudama je potřeba s nimi zacházet. Však mají SA kde mají i toho svého do.kurw.eného alláha. vychovávat si své budoucí vrahy může jen blázen

agfor ( 15. března 2019 23:59 )

Však Frantíci brzy poznají, co si to natahali domů.

Srna1 ( 15. března 2019 21:24 )

To jste si nasrali do chalupy dotáhnout 5potencionalnich vrahů a k nám že jich má jít 15 tak to

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa