Islámský stát urputně brání poslední baštu. V opevněné vesnici drží tisícovku civilistů

17. 2. 2019
12:53

Přes tisícovku civilistů drží příslušníci Islámského státu (ISIS) ve své poslední baště na východě Sýrie. Brání jim, aby místo opustili. V neděli o tom informovala agentura AP s odvoláním na zástupce arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy americkými.

Mustafa Bálí z mediální služby SDF uvedl, že ISIS uzavřel všechny cesty vedoucí oblastí kolem vesnice Baghúz, posledního útočiště Islámského státu, kde se jeho bojovníci opevnili. Využívají prý podzemní tunely a rozsáhlou síť jeskyň. Členové této teroristické organizace, mezi kterými mohou být i vysoce postavení velitelé, se ukrývají mezi civilisty. Ti mohou být použiti jako rukojmí, varuje SDF.

Ozbrojenci z Islámského státu, kteří před několika lety ovládli značnou část Sýrie a Iráku, jsou nyní obklíčeni na území o rozloze menší než jeden kilometr čtvereční.

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová v neděli zdůraznila, že syrští Kurdové se na prahu vítězství nad ISIS nesmějí stát novými oběťmi syrského konfliktu. „Ohlášené americké stažení (ze Sýrie) zamíchalo kartami a vytvořilo nové konfigurace v regionu. Nikdo neví, jaké uspořádání z toho vzejde,“ uvedla ministryně v listu Le Parisien.

„Naší úlohou je udělat vše pro to, aby se bojovníci SDF nestali oběťmi. Naši partneři v terénu toho udělali hodně. Ohromně jim dlužíme,“ zdůraznila v narážce na skutečnost, že kurdští spojenci ze SDF se po americkém stažení mohou ocitnout v přímém ohrožení intervencí Turecka na severovýchodě Sýrie a že důsledky plánovaného amerického stažení nejsou ani zdaleka vyřešeny.

Pentagon žádal své spojence, aby vyslali pozorovatele na severovýchod Sýrie jako záruku bezpečnosti kurdských spojenců. Ale návrh na páteční schůzce koalice v Mnichově nebyl přijat. „Stanovisko mezi členy koalice bylo velice konsensuální, abychom řekli ne,“ řekl AFP nejmenovaný zdroj z francouzské vlády a kritizoval Washington za politiku „hotových faktů“. Podle Francie musí být osud kurdských území v Sýrii součástí politického urovnání, zahrnujícího i Turecko a důležitou roli Ruska.

Francouzská ministryně v tisku nicméně varovala před jakýmkoliv sblížením s Damaškem, kde prezident Bašár Asad za podpory Ruska a Íránu znovu získal kontrolu nad velkou částí Sýrie po osmi letech trvající občanské války. „Zkušenost nás poučila o dvojí tváři syrského režimu: ti, kdo se s ním chtějí sblížit, aby se ochránili, riskují, že přijdou o všechno,“ varovala.

Americký prezident Donald Trump v souvislosti s blížící se porážkou IS v Sýrii v noci na neděli na twitteru napsal, že „chalífát stojí před zánikem“. Vyzval také evropské spojence USA, aby si vzali zpět přes 800 islamistů, kteří přišli bojovat do Sýrie a Iráku z Evropy a které Američané zadrželi v Sýrii, a aby je postavili před soud. Varoval, že Spojené státy by je propustily.

 


liskabystrouska ( 17. února 2019 17:09 )

souhlas ...a delaji to hlavne sunniti!

boxer ( 17. února 2019 14:07 )

Vím že je to těžké, ale pokud nebude zbytí, tak se budou muset rukojmí obětovat, aby se mohl ten zbytek "Islámské špíny" postřílet !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa