Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Děti hrdlořezů z ISIS umírají hlady a mrznou. „Míří k bohu,“ pochvaluje si fanatická matka

Autor: Darina Jíchová - 
1. března 2019
14:45

Většina dětí extrémistů z teroristické organizace Islámský stát (ISIS) se nedožívá vysokého věku. Mnoho jich zemřelo, některé při dobývání hlavní irácké bašty Mosul, další při pádu syrské Rakky. Posledním místem, kam se džihádisté se svými potomky přesunuli, je město Baghúz, kde probíhá závěrečná fáze bojů s ISIS. Na dětech se dlouholetá válka značně podepsala, jsou vyhladovělé a slabé, některé nemůžou ani stát, informoval deník The Telegraph. Řada matek pro ně prosí o pomoc, jiné ale války nelitují.

„Podívejte se na jeho nožičky, jsou tak hubené, nemůže ani stát, zemře, jestli se mu nedostane pomoci,“ běduje matka dvouletého chlapce. Společně s dalšími manželkami džihádistů je na cestě do uprchlického tábora na severovýchodě Sýrie, kam je z Baghúzu sváží členové arabsko-kurdské koalice SDF.

Žena zahalaná v černém nikábu celou dobu rozhovoru s novináři plakala, její vzlyky se ozývaly zpoza tmavého závoje, který kryl její obličej. Před několika dny přišla o svou desetiměsíční dcerku Habibu, jejíž tělíčko svírala. Zároveň se však obává o život svého syna i o to, co na ně v Kurdy ovládaném táboře čeká.

První obětí strádání jsou děti

Za dva poslední měsíce během pádu chalífátu podle OSN zemřelo v Sýrii nejméně 80 dětí. Příčinou jejich úmrtí je většinou podchlazení nebo podvýživa. Hlavní pozornost Západu se upírá především na islamisty a zločiny, které ve jménu ISISu spáchali, jejich potomci stojí mimo zájem veřejnosti. Jsou to ale právě oni, které dlouhá válka nejvíc poznamenala, upozorňují experti. Jasným příkladem jsou právě děti z Baghúzu.

Do posledního města pod vládou ISISu se stáhla řada jeho bojovníků i s rodinami. Koaliace oblast několik měsíců obléhala, což se podepsalo hlavně na dětech. Humanitární organizace uvedly, že děti jsou velmi slabé, nachlazené a podvyživené, to jsou podle nich hlavní důvody, proč došlo k nárůstu jejich úmrtí. „Lidé měsíce neměli přístup ke zdravotní péči, jídlu a vodě. První obětí strádání jsou vždycky děti,“ vysvětlil Paul Donahue, mluvčí Mezinárodního záchranného výboru (IRC).

Manželky islamistů dodaly, že v Baghúzu nebyl dostatek zásob, lidé navíc neměli peníze na to, aby si jídlo koupili. Džihádisté mezi ně dělili potraviny a další věci, ale často toho nebylo tolik, aby z toho vyžila rodina s pěti dětmi. Dopravit humanitární pomoc do odlehlé oblasti, kde zuří boje, je navíc značně obtížné.

Děti islamistů umírají hladem a zimou. Mnoho z nich nepřežije cestu do uprchlického tábora, (1.03.2019).Děti islamistů umírají hladem a zimou. Mnoho z nich nepřežije cestu do uprchlického tábora, (1.03.2019). | Reuters

Z války utekli bosí, často v pyžamu

Reportérům Telegraphu se podařilo do regionu dostat, potvrdili, že na místě, kde se nashromáždily stovky rodin islamistů, operuje jen jedna malá charita. Úkol postarat se o zbídačené děti a jejich matky tak připadl kurdským vojákům. Zajistili alespoň základní zdravotní péči a zásobu přikrývek. Desítky rodin z Baghúzu utekly v noci, bez bot, jen v pyžamu.

Matky dětí prosí o pomoc, nelitují však, že své potomky přivedly do války. „Vydrží to, je to překážka na cestě k bohu,“ nechala se slyšet jedna matka s pěti vyděšenými dětmi. Cesta do uprchlického tábora je náročná, vojáci rodiny převážejí na korbách náklaďáků. „Kvůli omezeným zásobám vody, jídla a zdravotní péče ti nejslabší cestu většinou nepřežijí,“ doplnila OSN.

Humanitární organizace otevřely provizorní centrum mezi Baghúzem a táborem Hawl, ve kterém jsou lékaři i zásoby na zbytek cesty. Doufají, že se jim podaří snížit počet dětských úmrtí. V táboře je momentálně více než 51 tisíc lidí a každý den přicházejí další. Zhruba 3 tisíce musí spát venku. „Nebe je náš stan,“ komentovala situaci jedna Ruska. Kurdské úřady tvrdí, že dělají, co můžou, aby se o ženy a děti postaraly a zároveň nepolevily v bojích proti ISIS.

Tábor plný těhotných islamistek

Všechny překvapilo množství těhotných islamistek, které do tábora přicházejí. Pozornost médií se upírá hlavně na jednu z nich, britskou nevěstu ISIS Šamimu Begumovou (19). Těhotná dívka žádala o návrat domů pro sebe i své dítě, pár dní po své prosbě porodila. Britka přišla o občanství, ona i novorozený syn zůstávají v Sýrii. Británie je zpátky nechce.

Kurdové se obávají, že situace v táboře se brzo vyhrotí. S přibývajícím počtem lidí roste riziko, že začnou docházet zásoby a vzroste počet úmrtí. Jen za poslední měsíc tam zemřelo 43 lidí, hlavně dětí. Minulý týden tam došlo k výbuchu plynu, který poranil 15 pracovníků. Úřady jsou si také vědomy toho, že děti potřebují rehabilitaci.

„Ty děti vyrostly na radikální ideologii ISISu, neznají nic jiného. Potřebujeme je rehabilitovat a začlenit zpátky do naší společnosti, jinak za pár let můžeme čelit podobné teroristické organizaci, jakou byl chalífát,“ vyjádřil se k situaci ministr zahraničí kurdského kantonu v Sýrii Abdulkarim Omar.

Evakuace uprchlického tábora

Krize, které se obávají provozovatelé tábora Hawl, vypukla v uprchlickém táboře Rukbán na jihovýchodě Sýrie, kde dnes začala evakuace tisíce lidí. Informovala o tom ruská armáda, která má s evakuací pomoci. V Rukbánu žije v mimořádně těžkých podmínkách až 40 tisíc Syřanů. Už dlouho jim chybějí potraviny a léky. Podle ruské armády mají být lidé evakuováni do provizorních center v Sýrii.

Ruský generál Michail Mizincev řekl, že k táboru míří syrské konvoje. Vyzval také americké vojáky, kteří působí na nedaleké základně Tanf, aby uprchlíkům umožnili volný průjezd. Podle Mizinceva ponese plnou odpovědnost za bezpečnost konvojů při průjezdu oblastmi působnosti Američanů americká armáda.

Rusové mají spolu se syrskými vojáky vozy s uprchlíky doprovázet. Konvoje běžence převezou do dočasných ubytoven zřízených v několika syrských provinciích.

Uprchlíci skončí na ubytovnách

Mizincev evakuaci označil za „bezprecedentní humanitární operaci“. „Každý konvoj doprovodí skupina lékařů a ošetřovatelů a při průjezdu bude zajištěna bezpečnost,“ řekl Mizincev. Rusové podle něj informují o možnosti evakuace Syřany, kteří se nacházejí v oblasti, kde působí Američané.

Generál Mizincev také řekl, že podle OSN mají uprchlíci nacházející se v Sýrii málo informací o tom, zda jsou úřady v jejich bývalých domovech připraveny je přijmout.

„Pro vyřešení problému tohoto tábora je klíčové poskytnout dočasně přesídleným lidem detailní informace o podmínkách jejich návratu a zaručit jim bezpečnost jak na cestě, tak v místech, která si k životu zvolí,“ řekl ruský generál. Obyvatelé Rukbánu budou informováni prostřednictvím textových zpráv a tlampačů.

nemocna ( 16. března 2019 02:13 )

Dobře jim tak kde chtěly jít tak at si tam zůstanou žádný návrat ani ze soucitu, není jim co věřit! chudáci děti hladoví a třesou se zimou? vždyt za to můžou sami, přivézt na svět děti v tom pekle a nechat je týrat dokud neumřou hlady, žízní, zimou a ve špíně, co to je za matky? ještě prohlašovat že budou blíž k Bohu, Bůh nechce umírání dětí, za jejich smrt můžou rodiče a budou se škvařit v pekle, nic je neomlouvá kvůli nim byli zavražděni spousty nevinných lidí i dětí, oni snad měli soucit? at jsou tam kde jsou nebrat je zpět!

mandat ( 1. března 2019 16:49 )

Jsou horsi, nez zvirata,ty aspon,kdyz neni co zrat,tak se nemnozi a tahle sebranka se mnozi,jak mysi.To je jen hra na city.Jen jim otrne,tak budou zase zabijet pro Allaha.Ignorovat tu bandu.

11karel11 ( 1. března 2019 15:46 )

Děti mrznou a hlavně , že baby jsou zahalené od hlavy až k patě. Děti do nebe a baby do pekla.

diskutujici ( 1. března 2019 15:28 )

V poradku, jen at miri.

jonn ( 1. března 2019 15:26 )

Jen ať jich tam míří co nejvíc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud