Rukojmí v Sýrii: Islamisté zadržují dva muže, prosí o záchranu

Autor: base, ČTK - 
1. srpna 2018
11:07

Blíže neupřesněná islamistická skupina zveřejnila videonahrávky s italským a japonským rukojmím, kteří jsou údajně zadržováni v Sýrii. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na organizaci SITE, která monitoruje činnost extremistů.

Japonský novinář Džumpei Jasuda a Ital Alessandro Sandrini se objevují na dvou různých videozáznamech, které se ale navzájem velmi podobají. Oba muži na nich klečí před zdí a mají na sobě oranžové kombinézy. Vedle nich stojí ozbrojenci celí v černém a s kuklou na hlavě.

Jasuda o sobě na 20vteřinovém videu tvrdí, že je Korejec, ale mluví japonsky. Uvádí, že nahrávka byla pořízena 25. července. Novinář si stěžuje, že je ve velmi špatné situaci, a prosí o co nejrychlejší záchranu.

Japonská vláda ve středu podle agentury AP oznámila, že vyvíjí maximální úsilí, aby Japonce patrně zadržovaného radikály v Sýrii osvobodila. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga na tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že muž z videonahrávky je skutečně japonský novinář na volné noze Jasuda. Bližší podrobnosti o krocích japonských úřadů na záchranu reportéra Suga odmítl sdělit.

Sandrini uvádí jiné datum pořízení videa, a sice 19. července. Říká, že je to jeho poslední žádost o osvobození směřovaná italské vládě.

Italský rukojmí byl podle zpráv italských médií unesen v Turecku v říjnu 2016 a následně převezen do Sýrie. Údajně pochází z Brescie a je mu kolem 32 let, píše agentura AFP.

Jasudu zřejmě unesli bojovníci syrské odnože teroristické sítě al-Káida, fronty An-Nusrá, na severu Sýrie v roce 2015. V uplynulém roce se objevilo na internetu několik videonahrávek, na nichž byl pravděpodobně Jasuda jako rukojmí zachycen, uvedla agentura AP.

Jasuda začal působit jako reportér na Blízkém východě krátce po roce 2000. V roce 2004 byl zajat společně s dalšími třemi Japonci v Iráku, ale byl propuštěn, když jeho osvobození dojednali s únosci islámští duchovní.

Do Sýrie se naposledy vydal v červnu 2015, aby informoval o svém novinářském kolegovi Kendžim Gotoovi, který byl unesen a zabit teroristy z organizace Islámský stát.

Video Dětští popravčí ve službách ISIS: Vězni usekali ruce, pak mu setnuli i hlavu. - ISIS

dzelo ( 1. srpna 2018 11:30 )

Nikdo je tam nezval tak ať se nyní nediví. Tak to je nechoď kde tě nezvou to dělají jen loupežníci z emeriky!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud