Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

S brexitem se přesunulo centrum EU. Na řepkové pole vesnice o 89 obyvatelích

Autor: ČTK, Mii - 
3. května 2017
10:18

S odchodem Británie z Evropské unie se posunou hranice celého svazku zemí a s tím i jejich geografické centrum. To tak podle Národního geografického institutu (IGN) v Paříži nově připadne na německé městečko Gadheim v Bavorsku, kde žije jen 89 obyvatel. Na nenadálý přísun slávy nejsou místní připraveni.

Většina obyvatel se o této novince dozvěděla z rozhlasu, tvrdí starosta nedaleké obce Veitshöchheim Jürgen Götz. Gadheim je příliš malý na to, aby měl vlastního starostu. „Mysleli jsme, že jde o aprílový žertík,“ říká pobaveně starosta. Ale obyvatelé Gadheimu jsou hrdí na to, že se jejich region stal centrem EU. A již na náměstí vyvěsili modrou vlajku s hvězdičkami.

„Můj manžel vždy říkal, že jsme pupkem světa,“ žertuje Inge Dieková, která v městečku zastupuje Německou federaci zemědělců. „Máme místní legendu, podle níž Bůh jednou objal Zemi v místě, kde se zrovna nalézá Veitshöchheim. A Gadheim k němu patří,“ říká starosta Götz, jehož citovala agentura AFP.

Nejvíce překvapena je Karin Kesslerová: právě na jejím poli osázeném řepkou bylo lokalizováno nové centrum Evropské unie po brexitu. „Je ale škoda, že se to děje kvůli brexitu,“ říká a lituje britského rozhodnutí. Podle ní je jednou z největších výhod EU možnost přecházet hranice bez kontroly, jako když jezdí na dovolenou do Francie.

„Navíc můj otec bojoval ve druhé světové válce a byl ve Francii zajat. Mám mnoho důvodů k tomu, abych si vážila Unie, která spojuje odvěké nepřátele,“ vysvětluje.

Jaké důsledky by měl odchod Česka z Evropské unie?

Video Co by se stalo, kdyby po brexitu přišel czechOUT? Odpovídá Ladislav Miko. - David Budai, Jan Jedlička

Karin Kesslerová netrpělivě čeká na chvíli, kdy bude brexit definitivní a na jejím poli zavlaje unijní vlajka, aby označila centrum EU. „Kdyby si to Britové rozmysleli, byla bych také šťastná,“ dodává.

Střed se pravidelně mění

Centrum EU leží v Německu od 1. května 2004, kdy se Unie rozšířila z 15 na 25 členských zemí. Dříve bylo toto centrum téměř deset let v Belgii.

Ale od roku 2004 změnilo na území Německa několikrát své umístění. Když se v červenci 2013 k Unii připojilo Chorvatsko, zdědilo toto postavení bavorské město Westerngrund ležící asi 60 kilometrů severozápadně od Gadheimu.

Westerngrund ztratí své postavení s odchodem Velké Británie. „Dokud bylo centrum zde, v Mnichově aspoň věděli, že Westerngrund ještě patří k Bavorsku,“ říká jeho starostka Brigitte Heimová. Místní dialekt a obliba Apfelwein (jablečného vína) u zdejších obyvatel město totiž řadily spíše k sousednímu Hesensku.

Na 6000 lidí z 93 zemí, včetně Austrálie a Mongolska, podepsalo zlatou knihu uchovávanou od roku 2013 ve schránce obklopené vlajkami města, spolkové země, Německa a EU.

Obyvatelé Westerngrundu a Gadheimu mají jedno přání: aby se příště centrum EU přesunulo z důvodu přijetí nového člena, nikoli z důvodu vystoupení. „Brexit je krok zpět, tak to nemůže pokračovat,“ soudí Brigitte Heimová.

„Samozřejmě věříme, že se Francie nevydá podobnou cestou,“ říká v narážce na francouzské prezidentské volby, kde kandidátka extrémní pravice Marine Le Penová, která postoupila do druhého kola, hlásá referendum o setrvání v EU.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud