Mayová varovala: Jednání o brexitu budou těžká, naše země potřebuje silné vedení

Autor: ČTK - 
30. dubna 2017
13:05

Jednání o odchodu Británie z Evropské unie budou zjevně těžká. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici BBC to dnes v reakci na sobotní summit sedmadvaceti členských zemí EU v Bruselu uvedla premiérka Theresa Mayová. Británie podle ní proto potřebuje silné a stabilní vedení. Mayová zároveň odmítla kritiku, že její vláda je ohledně jednání o brexitu odtržena od reality.

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí Evropské unie v sobotu na mimořádném summitu v Bruselu schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství. Předseda Evropské rady Donald Tusk Londýn varoval, že sedmadvacítka je ve svém postoji jednotná. Případná snaha Británie využívat rozdílů mezi zeměmi by podle něj byla jen iluzí.

Je silnější EU, nebo Británie? Podívejte se na rozhovor s europoslancem:

Video Europoslanec Niedermayer o Brexitu: Británie má v ruce slabší karty - Tomáš Polák

„Tento a některé další komentáře evropských lídrů, které jsme měli možnost slyšet, ukazují, že nastane okamžik, kdy budou ta jednání tvrdá,“ řekla Mayová. Británie proto podle ní potřebuje „silné a stabilní“ vedení.

Předsedkyně britské vlády znovu zopakovala stanovisko, že je připravena ukončit jednání o brexitu bez konečné dohody, pokud nebude spokojená s podmínkami, které jí Brusel nabídne.

Dál chce usilovat rovněž o paralelní jednání o odchodu Británie z EU i o jejích budoucích vztazích se sedmadvacítkou. To však EU rezolutně odmítá. Jednání o budoucích vztazích připouští až v případě „dostatečného pokroku“ v rozhovorech o odluce.

Mayová v dnešním rozhovoru také odmítla kritiku, že její vláda ohledně jednání s EU „žije v jiné galaxii“ než zbytek evropské sedmadvacítky, a že ji proto čeká vystřízlivění.

Například ve čtvrtek občany Británie varovala německá kancléřka Angela Merkelová, aby si ohledně nadcházejících jednání o odchodu z Unie nedělali žádné iluze. Británie podle ní po brexitu nebude moci mít stejná práva, jaká mají členské státy.

 

zdenek43 ( 4. května 2017 09:47 )

je dobre , ze Anglani vyzenou k r e s t a n y - obcany EU........ oni se jim rozmnozi ...... viz. Akram se s Mariam seznámil v roce 2013 na Facebooku. Podle ní udržovali svůj vztah nejprve na internetové úrovni. Akram byl v té době žadatelem o azyl a prohlašuje, že z Pákistánu uprchl, když jeho schizofrenní bratr zapálil jejich dům. Při požáru shořela i kniha Koránu a to podle něj rozlítilo sousedy natolik, že se stal terčem a bál se o svůj život. To ho přivedlo do Anglie. Mariam si vzal v roce 2015. Podle jejích slov na ni tlačil, aby se vzali před jeho slyšením, při kterém se mělo rozhodnout o tom, zdali azyl dostane nebo ne. Jako ženatý muž azyl dostal a podle Mariam začalo po svatbě peklo. Akram ji zavíral doma a zakazoval jí vycházet ven bez doprovodu. Zakázal jí vlastnit mobilní telefon, internet, nebo mít účty na sociálních sítích. Z roku 2015 měl podmínku za výtržnosti a drogy, ale k fyzickému týrání se uchýlil později. 23. prosince 2016 přišel domů v noci opilý. Mariam usnula kolem desáté večer a on ji v jednu ráno probudil a požadoval teplou večeři. Když neměla uvařeno, začal být agresivní, urážet ji a poté ji i fyzicky ubližoval. Začal ji mlátit kladivem a žena si kryla hlavu, když na ni měl křičet ‚měla si šanci být dobrou manželkou‘. Mariam měla po útoku modřiny a rány na rukou a horní části těla. Vyděšená žena utekla z bytu pod záminkou, že jde nastavit topení, a požádala své sousedky, aby ji ukryly a zavolaly policii.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud