Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

„Brexit vás bude bolet,“ říká Britům Hollande. Skotsko se bojí „skoku do tmy“

Autor: bru/ČTK - 
29. března 2017
16:41

Francouzský prezident François Hollande dnes vyjádřil přesvědčení, že odchod Británie z Evropské unie bude Brity bolet, uvedla agentura AFP. Prezident se tak vyjádřil během návštěvy Indonésie. „Myslím, že to bude pro Brity bolestivé,“ řekl Hollande. Vyslovil také názor, že takzvaný brexit „donutí Evropu posunout se vpřed, pravděpodobně různou rychlostí“.

Hollande označil britský odchod z EU za nezvratný a zdůraznil, že vyjednávání o brexitu nemůže trvat déle než dva roky. „Skončí to obchodní dohodou mezi Spojeným královstvím a Evropou. Přejme si, aby to byla nejlepší možná obchodní dohoda pro Evropu a pro Británii,“ řekl francouzský prezident.

Hollande v této souvislosti vyloučil, že by Británie mohla zachovat nějaké vazby s EU v jakémsi mezistupni, kdy by zcela z Unie nevystoupila.

Podle AFP prezident sdělil, že brexit je „emocionálně bolestivý“ pro Evropany, ovšem Brity bude bolet po ekonomické stránce. Upozornil na to, že již řada firem začala Británii opouštět a usazovat se mimo jiné ve Francii. Zdůraznil ovšem, že není záměrem EU Brity za jejich odchod trestat.

Video Brexit - Info.cz

K dnešnímu podání žádosti Británie o odchod z EU se vyjádřili i další evropští politici. Pro rakouského kancléře Christiana Kerna bude prioritou jednání status a práva zhruba 25.000 Rakušanů, kteří žijí a pracují ve Spojeném království. „Chceme také dohodnout jasné postavení a právní jistoty rakouských společností podnikajících v Británii,“ dodal.

Švédský premiér Stefan Löfven očekává dobře organizovaná jednání, jejichž cílem bude snaha dosáhnout dohody. Dodal, že dobré vztahy s Londýnem jsou důležité pro Británii, Evropu i pro Švédsko. Spojené království Löfven označil za blízkého cenného partnera Evropské unie.

Maltský premiér Joseph Muscat, jehož země nyní Evropské unii předsedá, prohlásil, že EU bude v rozhovorech s Británií postupovat jednotně. „EU nebude mít 27 odlišných názorů na brexit, ale bude mít jednu společnou vizi," řekl. Chce také, aby Británie a eurozóna projednaly měnové otázky během výstupových rozhovorů.

Video Klaus: Czexit je plán B. - Blesk TV

Předsedkyně skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová považuje aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy kvůli nevyjasněným otázkám za „skok do tmy“. Sturgeonová s odchodem Spojeného království z EU nesouhlasí a v úterý dostala od skotského parlamentu mandát, aby se s Londýnem dohodla na uspořádání nového referenda o nezávislosti Skotska.

VŠE O BREXITU ČTĚTE ZDE

ivoadler ( 29. března 2017 16:49 )

Co kecáš, Hollande, vždyť ty končíš. Když odejdou velcí, vzroste úloha malých. Česko na tom neprodělá. Co přinese brexit, to se ještě ukáže. Snad si ti blbové v Bruselu uvědomí, že nám nemohou předepisovat šířku česna u úlů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa