Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Válečný veterán a hrdina Standa působil v Afghánistánu i na Ukrajině: Pak sám potřeboval pomoct

Autor: rc, swp - 
31. ledna 2023
10:39

Válečný veterán Standa zasvětil svůj život službě vlasti a pomoci druhým. Za svou dlouholetou kariéru působil na misích v Kosovu i Afghánistánu a poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, odjel pomáhat i tam. Za svou práci obdržel řadu vyznamenání. Kromě toho, že byl vojákem z povolání, dělá potápěče a je i hasičem. Během let zachránil bezpočet životů. Standovi se ale začal horšit sluch a proto se jeho kamarádi a kolegové rozhodli pro něj upořádat veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na koupi naslouchátek.

Dlouhých třiadvacet let sloužil své vlasti veterán Standa. Za svou dlouholetou a úctyhodnou kariéru byl na několika zahraničních misí. „Pomáhal v Kosovu s jednotkami KFOR, byl s českými vojáky v Afghánistánu, dělá potápěče a přes 10 let je hasič,“ uvádí spolek Zdravotní zajištění v úvodu sbírky na Donio.cz. Standa navíc už víc než deset let pracuje jako hasič a dělá potápěče. V lomu Leštinka zachránil život tonoucímu a v civilu zachránil život člověka, který při autonehodě přišel o obě nohy.

Srdce na správném místě

„Říká, že ho vede intuice a na nehody se připraví dřív, než přijdou,“ dodává spolek s tím, že Standa je chlap, který má srdce na správném místě. Svou práci bere jako životní poslání. „Jednou jsme hasili požár a pak jsem zjistil, že jsem se s hadicí proplazil lednicí. To mě pobavilo. V hořící budově je takové horko, že se musíš plazit. Když zvedneš hlavu, je to jako bys jí dal do pece,“ zavzpomínal na jeden z výjezdů Standa.

Pomoc na Ukrajině

Za svou práci dostal několik vyznamenání. Poté, co zachránil život tonoucímu v lomu Leštinka, obdržel svůj první Záslužný kříž. Druhý Záslužný kříž dostal za práci u ukrajinského Bachmutu, kde pracoval s týmem Fénix. Standa, jemuž přátelé přezdívají Mac, poté co Rusko 24. února rozpoutalo válku na Ukrajině, nemohl jen tak nečinně přihlížet a rozhodl se pomáhat. V současné době má za sebou už tři výjezdy. „Pomáhal cvičit ukrajinské vojáky i záchranáře v první pomoci. Nejextrémnější je ale záchrana, ošetření a stahování zraněných civilistů a vojáků z míst, kde se aktivně bojuje. Dělostřelecké granáty zde často doslova prší z nebe, budova polní nemocnice i sanitky jsou posety jizvami od šrapnelů,“ popsal situaci na Ukrajině spolek s tím, že v takových extrémních podmínkách Standa pracuje a k tomu potřebuje perfektní sluch.

Ztráta sluchu

Během služby u vojenské letištní hasičské jednotky, se Standovi začal horšit sluch a v současné chvíli slyší na pouhých 40 %. „To, že neslyší je zde (na Ukrajině, pozn. red.) obrovským limitujícím faktorem. Neslyší přilétající granáty, ani blížící se nepřátele, kteří jsou občas jen pár bloků dál. Stejně tak si občas nevšimne, když mu říkáte o pomoc,“ dodává spolek. Standa proto potřebuje kvalitní naslouchátka. Jeho přátelé se proto rozhodli založit veřejnou sbírku. „Rád bych zase slyšel zpívat ptáky, ty jsem neslyšel hodně dlouho,“ řekl Standa.

Veřejná sbírka

Vybrali naslouchátka, která byla otestována přímo na jeho uších. Jedno naslouchátko stojí 25 tisíc a dalších 5 tisíc stojí dobíjecí stanice. „Sedm tisíc přispěje pojišťovna. Proto od vás potřebujeme pomoci získat 48 tisíc korun,“ píše spolek a dodává, že pokud by se podařilo vybrat víc peněz, investují se do vybavení nutného pro jeho osobní ochranu a zdravotnického materiálu, jenž využije ke své práci. A to se nejspíš skutečně stane, protože lidé nebyli lhostejní. Za necelý týden poslali statečnému Standovi bezmála dvojnásobek požadované částky.

19:05
20. 4. 2024

Podlé útoky na záchranáře: Rusko si počká, až přijedou na místo útoku, a udeří znovu

Ruská armáda ve snaze podlomit morálku bránících se Ukrajinců nasazuje další zákeřnou taktiku, kterou si vypilovalo ve válce v Sýrii. Nejen, že bombarduje civilní cíle ve městech – často si po takovém útoku počká, až na místo dorazí záchranáři, a pošle na ně další raketu, popisuje ukrajinský list The Kyiv Independent.

18:10
20. 4. 2024

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj uvedl podle TV Nexta, že má jednu z variant zapojení jednotek do obrany Ukrajiny. Podle prezidenta mohou vojska partnerských zemí pomoci Ukrajině sestřelit nepřátelské rakety, jako tomu bylo při útoku na Izrael.

17:12
20. 4. 2024

Na třítýdenní cestě po válkou zasažené Ukrajině vzniká divadelní inscenace Žal. Malý tým brněnského Divadla Feste dokumentárními metodami zpracovává řadu témat souvisejících s pohybem uprchlíků mezi Ukrajinou a Českem, ale také třeba s úzkostmi a problémy teenagerů, včetně těch ukrajinských, kteří našli útočiště v ČR. Premiéra bude 30. dubna v Brně. Divadelníci nyní poznávají tíživou realitu života v zemi, která se přes dva roky brání ruské invazi. V divadle i hotelu se musejí uchylovat do krytu, doprovázejí je vojáci, řekl ČTK režisér Jiří Honzírek.

Zástupci brněnského Divadla Feste zavítali nejprve do města Rivne, pak do Žytomyru, nyní jsou v Černihivu, poté se chystají do Kyjeva a Ivano-Frankivsku. Zejména v Černihivu je podle nich blízkost války nepřehlédnutelná.

„Pracujeme teď ve velkém divadle, podobném třeba Mahenovu divadlu v Brně. Loni sem dopadla bomba. Divadlo tak má velkou díru ve střeše, přesto funguje, hraje se tady, ale je to prostě válečné,“ popsal Honzírek.

Kompletní online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa