Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Válečný veterán a hrdina Standa působil v Afghánistánu i na Ukrajině: Pak sám potřeboval pomoct

Autor: rc, swp - 
31. ledna 2023
10:39

Válečný veterán Standa zasvětil svůj život službě vlasti a pomoci druhým. Za svou dlouholetou kariéru působil na misích v Kosovu i Afghánistánu a poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, odjel pomáhat i tam. Za svou práci obdržel řadu vyznamenání. Kromě toho, že byl vojákem z povolání, dělá potápěče a je i hasičem. Během let zachránil bezpočet životů. Standovi se ale začal horšit sluch a proto se jeho kamarádi a kolegové rozhodli pro něj upořádat veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na koupi naslouchátek.

Dlouhých třiadvacet let sloužil své vlasti veterán Standa. Za svou dlouholetou a úctyhodnou kariéru byl na několika zahraničních misí. „Pomáhal v Kosovu s jednotkami KFOR, byl s českými vojáky v Afghánistánu, dělá potápěče a přes 10 let je hasič,“ uvádí spolek Zdravotní zajištění v úvodu sbírky na Donio.cz. Standa navíc už víc než deset let pracuje jako hasič a dělá potápěče. V lomu Leštinka zachránil život tonoucímu a v civilu zachránil život člověka, který při autonehodě přišel o obě nohy.

Srdce na správném místě

„Říká, že ho vede intuice a na nehody se připraví dřív, než přijdou,“ dodává spolek s tím, že Standa je chlap, který má srdce na správném místě. Svou práci bere jako životní poslání. „Jednou jsme hasili požár a pak jsem zjistil, že jsem se s hadicí proplazil lednicí. To mě pobavilo. V hořící budově je takové horko, že se musíš plazit. Když zvedneš hlavu, je to jako bys jí dal do pece,“ zavzpomínal na jeden z výjezdů Standa.

Pomoc na Ukrajině

Za svou práci dostal několik vyznamenání. Poté, co zachránil život tonoucímu v lomu Leštinka, obdržel svůj první Záslužný kříž. Druhý Záslužný kříž dostal za práci u ukrajinského Bachmutu, kde pracoval s týmem Fénix. Standa, jemuž přátelé přezdívají Mac, poté co Rusko 24. února rozpoutalo válku na Ukrajině, nemohl jen tak nečinně přihlížet a rozhodl se pomáhat. V současné době má za sebou už tři výjezdy. „Pomáhal cvičit ukrajinské vojáky i záchranáře v první pomoci. Nejextrémnější je ale záchrana, ošetření a stahování zraněných civilistů a vojáků z míst, kde se aktivně bojuje. Dělostřelecké granáty zde často doslova prší z nebe, budova polní nemocnice i sanitky jsou posety jizvami od šrapnelů,“ popsal situaci na Ukrajině spolek s tím, že v takových extrémních podmínkách Standa pracuje a k tomu potřebuje perfektní sluch.

Ztráta sluchu

Během služby u vojenské letištní hasičské jednotky, se Standovi začal horšit sluch a v současné chvíli slyší na pouhých 40 %. „To, že neslyší je zde (na Ukrajině, pozn. red.) obrovským limitujícím faktorem. Neslyší přilétající granáty, ani blížící se nepřátele, kteří jsou občas jen pár bloků dál. Stejně tak si občas nevšimne, když mu říkáte o pomoc,“ dodává spolek. Standa proto potřebuje kvalitní naslouchátka. Jeho přátelé se proto rozhodli založit veřejnou sbírku. „Rád bych zase slyšel zpívat ptáky, ty jsem neslyšel hodně dlouho,“ řekl Standa.

Veřejná sbírka

Vybrali naslouchátka, která byla otestována přímo na jeho uších. Jedno naslouchátko stojí 25 tisíc a dalších 5 tisíc stojí dobíjecí stanice. „Sedm tisíc přispěje pojišťovna. Proto od vás potřebujeme pomoci získat 48 tisíc korun,“ píše spolek a dodává, že pokud by se podařilo vybrat víc peněz, investují se do vybavení nutného pro jeho osobní ochranu a zdravotnického materiálu, jenž využije ke své práci. A to se nejspíš skutečně stane, protože lidé nebyli lhostejní. Za necelý týden poslali statečnému Standovi bezmála dvojnásobek požadované částky.

23:14
30. 3. 2023

Ukrajinská vláda nařídila ukrajinským sportovcům, aby bojkotovali soutěže, kterých se zúčastní Rusové a Bělorusové. Platí to i pro kvalifikace na OH.

22:32
30. 3. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer v pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem, trvající již déle než rok. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.

„Ukrajina přežila nejhorší dny letos v únoru. Vydrželi jsme i tuto zimu. Za těmito slovy se skrývá obrovské úsilí. Přečkali jsme loňské jaro, které změnilo průběh této války ve prospěch naší obrany,“ řekl Zelenskyj v narážce na stažení ruských vojsk od Kyjeva z loňského jara. „Připravujeme naše další kroky, naše aktivní konání. Chystáme se přiblížit naše vítězství,“ prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina.

22:18
30. 3. 2023

Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby k předsednictví v Radě bezpečnosti OSN přistoupilo profesionálně. Rusko funkci přebírá v sobotu 1. dubna. Spojené státy se ale podle agentury Reuters obávají, že Rusko svoji pozici zneužije k šíření dezinformací.

Bohužel, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a mezinárodní právo nezná realizovatelný způsob, jak to změnit. Na pozici předsedy Rady se země střídají každý měsíc v abecedním pořadí,“ uvedla dnes mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Především kvůli symbolické hodnotě, kterou s sebou pozice nese, ruské předsednictví hlasitě kritizují představitelé Ukrajiny, země, která se už více než rok brání ruské agresi.

Kompletní online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa