Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Válečný veterán a hrdina Standa působil v Afghánistánu i na Ukrajině: Pak sám potřeboval pomoct

Autor: rc, swp - 
31. ledna 2023
10:39

Válečný veterán Standa zasvětil svůj život službě vlasti a pomoci druhým. Za svou dlouholetou kariéru působil na misích v Kosovu i Afghánistánu a poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, odjel pomáhat i tam. Za svou práci obdržel řadu vyznamenání. Kromě toho, že byl vojákem z povolání, dělá potápěče a je i hasičem. Během let zachránil bezpočet životů. Standovi se ale začal horšit sluch a proto se jeho kamarádi a kolegové rozhodli pro něj upořádat veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na koupi naslouchátek.

Dlouhých třiadvacet let sloužil své vlasti veterán Standa. Za svou dlouholetou a úctyhodnou kariéru byl na několika zahraničních misí. „Pomáhal v Kosovu s jednotkami KFOR, byl s českými vojáky v Afghánistánu, dělá potápěče a přes 10 let je hasič,“ uvádí spolek Zdravotní zajištění v úvodu sbírky na Donio.cz. Standa navíc už víc než deset let pracuje jako hasič a dělá potápěče. V lomu Leštinka zachránil život tonoucímu a v civilu zachránil život člověka, který při autonehodě přišel o obě nohy.

Srdce na správném místě

„Říká, že ho vede intuice a na nehody se připraví dřív, než přijdou,“ dodává spolek s tím, že Standa je chlap, který má srdce na správném místě. Svou práci bere jako životní poslání. „Jednou jsme hasili požár a pak jsem zjistil, že jsem se s hadicí proplazil lednicí. To mě pobavilo. V hořící budově je takové horko, že se musíš plazit. Když zvedneš hlavu, je to jako bys jí dal do pece,“ zavzpomínal na jeden z výjezdů Standa.

Pomoc na Ukrajině

Za svou práci dostal několik vyznamenání. Poté, co zachránil život tonoucímu v lomu Leštinka, obdržel svůj první Záslužný kříž. Druhý Záslužný kříž dostal za práci u ukrajinského Bachmutu, kde pracoval s týmem Fénix. Standa, jemuž přátelé přezdívají Mac, poté co Rusko 24. února rozpoutalo válku na Ukrajině, nemohl jen tak nečinně přihlížet a rozhodl se pomáhat. V současné době má za sebou už tři výjezdy. „Pomáhal cvičit ukrajinské vojáky i záchranáře v první pomoci. Nejextrémnější je ale záchrana, ošetření a stahování zraněných civilistů a vojáků z míst, kde se aktivně bojuje. Dělostřelecké granáty zde často doslova prší z nebe, budova polní nemocnice i sanitky jsou posety jizvami od šrapnelů,“ popsal situaci na Ukrajině spolek s tím, že v takových extrémních podmínkách Standa pracuje a k tomu potřebuje perfektní sluch.

Ztráta sluchu

Během služby u vojenské letištní hasičské jednotky, se Standovi začal horšit sluch a v současné chvíli slyší na pouhých 40 %. „To, že neslyší je zde (na Ukrajině, pozn. red.) obrovským limitujícím faktorem. Neslyší přilétající granáty, ani blížící se nepřátele, kteří jsou občas jen pár bloků dál. Stejně tak si občas nevšimne, když mu říkáte o pomoc,“ dodává spolek. Standa proto potřebuje kvalitní naslouchátka. Jeho přátelé se proto rozhodli založit veřejnou sbírku. „Rád bych zase slyšel zpívat ptáky, ty jsem neslyšel hodně dlouho,“ řekl Standa.

Veřejná sbírka

Vybrali naslouchátka, která byla otestována přímo na jeho uších. Jedno naslouchátko stojí 25 tisíc a dalších 5 tisíc stojí dobíjecí stanice. „Sedm tisíc přispěje pojišťovna. Proto od vás potřebujeme pomoci získat 48 tisíc korun,“ píše spolek a dodává, že pokud by se podařilo vybrat víc peněz, investují se do vybavení nutného pro jeho osobní ochranu a zdravotnického materiálu, jenž využije ke své práci. A to se nejspíš skutečně stane, protože lidé nebyli lhostejní. Za necelý týden poslali statečnému Standovi bezmála dvojnásobek požadované částky.

 
11:41
22. 3. 2023

Hackeři narušili vysílání rozhlasových stanic na Ruskem nelegálně anektovaném ukrajinském poloostrově Krym a odvysílali varování před možnými útoky. Obyvatele vyzvali, aby se schovali do krytů a připravili se i na možnou evakuaci do Ruska. Poradce šéfa ruské správy Krymu Oleg Krujčkov označil sdělení o bezprostředních hrozbách pro místní obyvatele za lži. Informoval o tom ukrajinský server focus.ua.

Posluchači na Krymu si nyní vyslechli varování, že v oblasti může propuknout masivní ostřelování, a výzvu k evakuaci. „V případě vyhlášení leteckého poplachu se neprodleně přesuňte do nejbližšího krytu. Zabalte si nouzové zavazadlo se souborem nepostradatelných věcí a mějte ho připravené k použití. Mějte zásobu pohonných hmot pro své auto. V případě nepředvídatelných okolností bude za účelem zajištění spojení s pevninskou částí Ruska organizována přeprava evakuačními trajekty,“ znělo hlášení odvysílané hackery.

Gubernátor přístavního města Sevastopol Michail Razvožajev na sociálních sítích napsal, že varování by mohlo být ukrajinským „informačním útokem“. Připustil však, že bezpečnostní hrozba na Krymu je možná. V takovém případě podle něj budou obyvatelé informováni všemi dostupnými komunikačními kanály.

11:16
22. 3. 2023

„V Kyjevě zemřel 29letý muž na hřišti. V rukách mu vybuchl granát,“ uvádí kanál Nexta TV bez dalších podrobností. 

11:08
22. 3. 2023

Společné jednání české a slovenské vlády je naplánováno na 3. dubna do Trenčína na západě Slovenska. Tématy schůzky budou spolupráce obou zemí v různých oblastech a válka na Ukrajině. 

V minulosti se vlády obou zemí bývalého Československa scházely na společném jednání pravidelně, tradiční setkání však přerušila epidemie nemoci covid-19. Nadcházející schůzka bude zhruba půl roku před předčasnými parlamentními volbami na Slovensku, které sněmovna schválila po prosincovém vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu premiéra Eduarda Hegera.

Členové českého a slovenského kabinetu budou podle Neumanna jednat kromě přeshraniční a obranné spolupráci také o podpoře konkurenceschopnosti ekonomik obou zemí, energetice, budoucnosti regionální spolupráce a též o válce na Ukrajině.

Kompletní online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa