Válečný veterán a hrdina Standa působil v Afghánistánu i na Ukrajině: Pak sám potřeboval pomoct
Válečný veterán Standa zasvětil svůj život službě vlasti a pomoci druhým. Za svou dlouholetou kariéru působil na misích v Kosovu i Afghánistánu a poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, odjel pomáhat i tam. Za svou práci obdržel řadu vyznamenání. Kromě toho, že byl vojákem z povolání, dělá potápěče a je i hasičem. Během let zachránil bezpočet životů. Standovi se ale začal horšit sluch a proto se jeho kamarádi a kolegové rozhodli pro něj upořádat veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na koupi naslouchátek.
Dlouhých třiadvacet let sloužil své vlasti veterán Standa. Za svou dlouholetou a úctyhodnou kariéru byl na několika zahraničních misí. „Pomáhal v Kosovu s jednotkami KFOR, byl s českými vojáky v Afghánistánu, dělá potápěče a přes 10 let je hasič,“ uvádí spolek Zdravotní zajištění v úvodu sbírky na Donio.cz. Standa navíc už víc než deset let pracuje jako hasič a dělá potápěče. V lomu Leštinka zachránil život tonoucímu a v civilu zachránil život člověka, který při autonehodě přišel o obě nohy.
Srdce na správném místě
„Říká, že ho vede intuice a na nehody se připraví dřív, než přijdou,“ dodává spolek s tím, že Standa je chlap, který má srdce na správném místě. Svou práci bere jako životní poslání. „Jednou jsme hasili požár a pak jsem zjistil, že jsem se s hadicí proplazil lednicí. To mě pobavilo. V hořící budově je takové horko, že se musíš plazit. Když zvedneš hlavu, je to jako bys jí dal do pece,“ zavzpomínal na jeden z výjezdů Standa.
Pomoc na Ukrajině
Za svou práci dostal několik vyznamenání. Poté, co zachránil život tonoucímu v lomu Leštinka, obdržel svůj první Záslužný kříž. Druhý Záslužný kříž dostal za práci u ukrajinského Bachmutu, kde pracoval s týmem Fénix. Standa, jemuž přátelé přezdívají Mac, poté co Rusko 24. února rozpoutalo válku na Ukrajině, nemohl jen tak nečinně přihlížet a rozhodl se pomáhat. V současné době má za sebou už tři výjezdy. „Pomáhal cvičit ukrajinské vojáky i záchranáře v první pomoci. Nejextrémnější je ale záchrana, ošetření a stahování zraněných civilistů a vojáků z míst, kde se aktivně bojuje. Dělostřelecké granáty zde často doslova prší z nebe, budova polní nemocnice i sanitky jsou posety jizvami od šrapnelů,“ popsal situaci na Ukrajině spolek s tím, že v takových extrémních podmínkách Standa pracuje a k tomu potřebuje perfektní sluch.
Ztráta sluchu
Během služby u vojenské letištní hasičské jednotky, se Standovi začal horšit sluch a v současné chvíli slyší na pouhých 40 %. „To, že neslyší je zde (na Ukrajině, pozn. red.) obrovským limitujícím faktorem. Neslyší přilétající granáty, ani blížící se nepřátele, kteří jsou občas jen pár bloků dál. Stejně tak si občas nevšimne, když mu říkáte o pomoc,“ dodává spolek. Standa proto potřebuje kvalitní naslouchátka. Jeho přátelé se proto rozhodli založit veřejnou sbírku. „Rád bych zase slyšel zpívat ptáky, ty jsem neslyšel hodně dlouho,“ řekl Standa.
Veřejná sbírka
Vybrali naslouchátka, která byla otestována přímo na jeho uších. Jedno naslouchátko stojí 25 tisíc a dalších 5 tisíc stojí dobíjecí stanice. „Sedm tisíc přispěje pojišťovna. Proto od vás potřebujeme pomoci získat 48 tisíc korun,“ píše spolek a dodává, že pokud by se podařilo vybrat víc peněz, investují se do vybavení nutného pro jeho osobní ochranu a zdravotnického materiálu, jenž využije ke své práci. A to se nejspíš skutečně stane, protože lidé nebyli lhostejní. Za necelý týden poslali statečnému Standovi bezmála dvojnásobek požadované částky.
Prezident Petr Pavel dnes požádal předsedu hnutí ANO a pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše o doplnění programového prohlášení vznikající koalice o postoj vlády k ruské válce proti Ukrajině, zahrnutí závazku plnění spojeneckých povinností v Severoatlantické alianci (NATO) a navyšování obranných výdajů. Na webu to po dnešní schůzce politiků uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře.
Pavel má v programu vznikající vlády ANO, SPD a Motoristů výhrady k rozpočtové politice, k části životního prostředí, k formulacím o neziskových organizacích či veřejnoprávních médiích nebo k úpravám penzí. Naopak prezident programové prohlášení ocenil v oblasti podpory slabších regionů, ve zdravotnictví či většinově ve vzdělávání, uvedl Hrad.
Ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková požádala parlament o odvolání ministrů spravedlnosti Hermana Haluščenka a energetiky Svitlany Hrynčukova. Oba ministři podali demisi, uvedla předsedkyně vlády na sociální síti. K odstoupení vyzval oba ministry kvůli korupčnímu skandálu v ukrajinské energetice prezident Volodymyr Zelenskyj.
Na Ukrajině odvolává členy vlády parlament.
Americká banka Citigroup může prodat svou pobočku v Rusku. Prezident Vladimir Putin dnes podepsal nařízení, které umožňuje pobočku prodat firmě Renaissance Capital. Podepsané prezidentské nařízení dnes zveřejnila ruská vláda, napsala agentura Bloomberg. Žádné další podrobnosti o prodeji dokument neobsahuje .
Citigroup v srpnu 2022 oznámila, že po ruské vojenské invazi na Ukrajinu ukončí své spotřebitelské a komerční bankovní aktivity v Rusku.












