Marcela Černochová (49) má řád od Alžběty! Přežila horečku dengue i útok gangu
V dubnu rozšířila úzkou společnost pouhých tří Češek, které získaly Řád britského impéria. Udělení Marcele Černochové (49) z Mnichovic v Praze-východ podepsala ještě královna Alžběta II. a nedávno ho bývalá ředitelka Britské obchodní komory převzala z rukou britského velvyslance Nicka Archera. Teď o tom promluvila pro Blesk.
Jaký je pocit být nositelkou tak vysokého britského vyznamenání?
„Beru to jako potvrzení toho, že můj až snílkovský boj za dobro, morálku a etiku dává smysl nejen mně. Že je to správné a myslí si to i jinde. Tento přístup k životu mi dala maminka. Že se má člověk chovat slušně, druhým pomáhat, nemá podvádět, ale hrát na rovinu a také že peníze nejsou to nejdůležitější.“
To zní zvláštně v souvislosti se světem byznysu.
„S Britskou obchodní komorou souvisí, ale primárně je to spíš o tom pojetí a duchu, který jsem tam vnesla, o zásadách a poměrech. Kladla jsem důraz na morálku a etiku a snažila se neupřednostňovat peníze na úkor etických principů. Komora sdružuje kolem 200 firem, které mají vazbu na Anglii. Nebo jsou tam členové, kteří prosazují její principy a zásady, jako je spravedlnost, pravda, demokracie. Tam jsem zúročila všechny zkušenosti získané v předchozích zaměstnáních.“
V komoře jste působila od roku 2013, co jste dělala předtím?
„Byla jsem s charitou na humanitární misi na Haiti. Bylo to rok po zemětřesení a já měla na starosti projekt rozvojové pomoci zaměřený na vzdělávání včetně distribuce potravin a logistiky celé mise. Tam jsem zjistila, že se dá zvládnout téměř vše. Přežila jsem horečku dengue i útok gangu, který přepadl naše kanceláře.“
Jak jste se dostala k byznysu?
„Po roce na Haiti jsem zjistila, že mě práce baví, ale že nechci být celoživotní misionář. Na internetu jsem odpověděla na inzerát Britské obchodní komory a první pohovor dělala z Haiti v tričku a s pohotovostním batůžkem, protože tam byl právě stav ohrožení kvůli hurikánu.“
Kde jste začínala?
„Vystudovala jsem lesnickou fakultu a svou diplomovou práci zaměřila na ochranu vydry říční. Bylo to součástí mezinárodního programu, který realizoval Český nadační fond pro vydru, sídlící v Třeboni. Po škole jsem pracovala jako jeho ředitelka. Dodnes vzpomínám na momenty, kdy jsme vypouštěli zachráněná zvířata zpět do přírody. Strávila jsem tam 10 let.“
Jaké jsou vaše další plány?
„Chci dál zachraňovat svět. Dává mi to smysl. I to je důvod, proč jsem před rokem začala pracovat pro neziskovou organizaci Arnika a odjela na Ukrajinu koordinovat projekt na ochranu ovzduší. To tam ještě nebyla válka. Ale na Ukrajinu jezdím i nyní.“
Alžběta II. ocenila tři Češky
Po dobu své sedmdesátileté vlády ocenila Alžběta II. tři Češky. První z nich byla architektka Eva Jiřičná v roce 1993. Po Marcele Černochové je držitelkou i členka Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v oblasti obrany a bezpečnosti Alena Krajtlová.
Řád se stoletou tradicí
U zrodu Řádu britského impéria stál dědeček Alžběty II. Jiří V., který ho založil 4. června 1917 jako záslužný řád pro civilní osoby během první světové války. V současnosti se toto ocenění uděluje lidem za zásluhy především v oblasti umění, za charitativní aktivity a další činnosti.
Jen 35 lidí z Česka
Prestižní ocenění obdrželo od roku 1923 jen 35 Čechů. Většina z nich ho převzala ještě před nástupem Alžběty II. na trůn. Šlo vesměs o československé vojáky, kteří bojovali proti nacistům. Panovnice ocenila 14 lidí. Z Čechů je získali například prezident Edvard Beneš či dirigenti Rafael Kubelík a Libor Pešek.